آماده باش سازه های آبی بوشهر برای رویارویی با سیلاب

به گزارش تنها پیامک، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: همه تاسیسات آبی و طرح های در حال ساخت این شرکت در آماده باش کامل برای رویارویی با سیلاب های احتمالی قرار دارند.

آماده باش سازه های آبی بوشهر برای رویارویی با سیلاب

به گزارش خبرنگاران از بوشهر، علی محمدی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر در جلسه مدیریت بحران و مقابله با سیلاب استان بوشهر گفت: با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، احتمال بارش بیش از 200 میلیمتر باران در یک هفته آینده وجود دارد.

او اضافه نمود: بارش در زمان کم و به صورت نقطه ای خواهد بود و این موضوع در بیشتر نقاط استان بوشهر که در دامنه های زاگرس و پایین دست دو حوزه آبریز مُند و حله قرار گرفته اند، خطر سیلاب را هرچه بیشتر می نماید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر ادامه داد: این سامانه بارشی به صورت همزمان در استان های مجاور نیز فعال خواهد بود و بر همین اساس هماهنگی های لازم با ادارات آب منطقه ای دیگر استان ها صورت گرفته است.

به گفته محمدی، تاسیسات آبی استان های بالادست نیز در شرایط مناسب مهار سیلاب های سرحوزه قرار دارند و علاوه بر آن ایستگاه های هیدرومتری منتهی به استان بوشهر در صورت بروز هرگونه تغییر آورد رودخانه ها، این اطلاعات را به آب منطقه ای بوشهر مخابره می نمایند.

او اضافه نمود: البته حجم سیلاب های میان حوضه ای نیز قابل توجه است و بخش مهار نشده روان آب ها موجب سیلابی شدن رودخانه ها خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر گفت: بیشترین خسارت سیلاب همیشه در محدوده شهر ها و روستا ها اتفاق می افتد و به همین منظور سال جاری در 3 مرحله در تابستان، پاییز و پیش از اعلام هشدار سامانه کنونی، همه نقاط حادثه خیز به نهاد های مرتبط اعلام شده است.

محمدی ادامه داد: بعلاوه عملیات تخلیه رسوب و مانور دریچه همه تاسیسات آبی استان از جمله سد رئیسعلی دلواری، سد تنگ ارم، سد ارغون و شبکه های آبیاری و زهکشی صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید

او گفت: هم اکنون نزدیک به 60 درصد از ظرفیت سد رئیسعلی دلواری خالی است و آماده کنترل روان آب های ورودی است. بعلاوه سد های خاییز، تنگ ارم، ارغون، قیزقلعه، اخند، آبپا، سنا و سازه های کنترل سیلاب شبانکاره آماده ذخیره سازی و کنترل سیلاب هستند.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر اضافه نمود: در بعضی از نقاط استان شاهد دستکاری و ایجاد تغییر در سازه های آبی به منظور بهره برداری غیرقانونی از بند ها و تاسیسات کنترل سیلاب هستیم که این مورد موجب پس زدگی آب و بروز خطرات جانی و اقتصادی ساکنان پیرامون این تاسیسات می گردد.

محمدی ادامه داد: به همین منظور با هماهنگی مدیریت بحران استان بوشهر و فرمانداری ها برای شناسایی و برخورد با متخلفان اقدام شده است.

رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان بوشهر گفت: اگرچه سیلاب یکی از حوادث طبیعی است و امکان وقوع آن در تمام نقاط دنیا وجود دارد، اما با آمادگی دستگاه های اجرایی به ویژه صنعت آب و برق، خسارات احتاقتصادی در حداقل زمان ممکن رفع خواهد شد و خدمت رسانی به مردم به صورت تمام وقت ادامه خواهد داشت.

ک

خبرنگاران بوشهر بوشهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2355

به "آماده باش سازه های آبی بوشهر برای رویارویی با سیلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماده باش سازه های آبی بوشهر برای رویارویی با سیلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید