احتمال کاهش حداکثری حضور کارمندان دولت

به گزارش تنها پیامک، محدودیت های کرونایی از اول آذر ماه به شکل گسترده تری اجرا شده، اما همچنان خیابان ها و وسایل حمل ونقل عمومی قبل از ساعت 21 شلوغ هستند و همین موضوع باعث طرح احتمال کاهش حداکثری حضور کارمندان دولت و شناور شدن ساعت کاری شده است.

احتمال کاهش حداکثری حضور کارمندان دولت

به گزارش ایرنا، محدودیت های کرونایی اول آذر ماه علاوه بر اصناف در اداره ها نیز در حال انجامست و در حال حاضر کارکنان اداره های دولتی با یک سوم نیرو فعال هستند این در حالیست که بر اساس مشاهدات میدانی، وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو و اتوبوس و حتی خیابان ها تا قبل از ساعت 21 چندان خلوت نشده است. موضوعی که به نظر می رسد منجر به احتمال کاهش حضور حداکثری کارمندان شود.

این در شرایطی است که مقابله با کرونا نیازمند کاهش حداکثری تجمع ها و به حداقل رساندن افراد در فضا های سربسته ای مثل مترو و اتوبوس است. موضوعی که با وجود کمبود ها در زمینه ناوگان حمل و نقل عمومی و اجرای طرح ترافیک در تهران، بسیاری از افراد را برای حضور در محل کار، به ناچار راهی وسایل حمل و نقل عمومی می کند.

کاهش حداکثری کارکنان دولت بررسی می شود

بر اساس اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، پیشنهاد کاهش تعداد کارمندان و شناور شدن ساعت حضور در جلسه هیات دولت بررسی می شود.

علی رضا رییسی در این زمینه گفت: علت این که مترو ها همچنان شلوغ هستند، به دلیل حضور کارمندان است. موضوعی در هیات دولت مطرح می شود که اختیار لازم به وزارتخانه ها داده شود تا هم تعداد کارمندان بسیار کمتر شود و هم ساعت حضور بر اساس تصمیم وزارتخانه ها، شناور شود.

15 درصد کارمندان دولت در تهران مبتلا به کرونا شده اند

بر اساس اعلام استانداری تهران، تا به امروز 15 درصد کارمندان دولت در استان تهران مبتلا به ویروس کرونا شده اند و نظارت ها در زمینه اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در زمینه کاهش حضور کارکنان اداره ها در حال انجام است.

غلام رضا عباس پاشا معاون استانداری تهران روز گذشته (سه شنبه) در این زمینه گفت: در اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی فردی و سازمانی منجر به این شد که فقط یک درصد از کارکنان این اداره کل به کرونا مبتلا شوند.

وی ادامه داد: در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران به دلیل وجود خدمات ضروری شاهد افزایش مراجعان هستیم و همچنین در ورودی این اداره کل مشاهده کردیم که جمعیت زیادی حضور دارند. هرچند هم اداره کل آموزش و پرورش استان تهران و هم اداره کل ثبت اسناد و املاک در رعایت فاصله گذاری اجتماعی اقداماتی انجام داده اند، اما مشاهده کردیم که 3 نفر از کارکنان اداره کل اسناد از ماسک استفاده نمی کردند که برای اولین بار با تذکر کتبی و درج در پرونده روبرو شدند.

عباس پاشا اظهار کرد: با توجه به این که در محل استانداری تهران، مدیران و کارمندان دستگاه های اجرایی برای پیگیری کار های اداری در رفت و آمد هستند، 20 درصد کارمندان استانداری نیز به کرونا مبتلا شدند.

معاون استانداری تهران گفت: کارمندانی که استفاده از ماسک یا فاصله گذاری فیزیکی را رعایت نکنند، در مرحله اول با تذکر کتبی و درج در پرونده و در مرحله بعدی با کسر از حقوق روبرو خواهند شد.

از شرکت های خصوصی غفلت شده است

هرچند محدودیت های کرونایی اول آذر ماه توانسته تا حدی بازار ها و پاساژ ها و مراکز خرید را خلوت کند، اما همچنان حضور در وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به محل کار از طرف کارکنان بخش خصوصی تغییری نکرده است.

نکته ای که تقریبا از آن غفلت شده و قسمت عمده آن را در گروه بندی های مشاغل تعریف کرده اند، اما آن چه مشاهده می شود خلاف این است. بسیاری از برج های اداری و تجاری در تهران با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. یعنی بخش های تجاری تعطیل است، اما بخش های اداری تقریبا با همه کارکنان مشغول به کار هستند.

دلیل عمده این ماجرا این است که بسیاری از این شرکت های خصوصی در حوزه های مختلف، در دسته بندی های مشاغل تعریف نشده اند. به طور مثال، شرکت هایی که در حوزه عمرانی فعالیت می کنند در این زمینه تعریف مشخصی ندارند و، چون اداره های وابسته به کار آن ها با حداقل کارکنان مشغول به فعالیت هستند، این شرکت ها نیز باید به فعالیت خود ادامه بدهند.

هرچند این ماجرا در زمینه شرکت های مربوط به لبنیات یا خدمات دلیلی بر فعالیت باشد، اما در زمینه برخی دیگر از شرکت ها دلیلی وجود ندارد و به نظر می رسد که باید بازبینی در زمینه شرکت های خصوصی انجام شود.

نکته ای که به نظر می رسد در تعریف های کلی گم شده و شرکت های خصوصی اگر خودشان تصمیم به تعطیل کردن شرکت یا به حداقل رساندن کارکنان نگیرند، اجباری برای این کار ندارند و در نتیجه کارکنان شرکت ها باید حضور داشته باشند.

این موضوع علاوه بر افزایش خطر انتقال ویروس کرونا بین کارکنان بخش خصوصی، منجر به افزایش تردد چه در وسایل حمل و نقل عمومی و چه در خیابان ها می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1364

به "احتمال کاهش حداکثری حضور کارمندان دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال کاهش حداکثری حضور کارمندان دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید