از جلسه کمیته ایمنی و مدیریت بحران منطقه9 چه خبر؟ ، فرونشست زمین؛ تهدیدی برای مرکز

به گزارش تنها پیامک، جلسه کمیته ایمنی و مدیریت بحران تهران، با حضور مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر، سیدمحمدرحیم مرتضوی شهردار منطقه9، قدرت الله محمدی مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، و علی نصیری رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران در منطقه9 برگزار گشت.

از جلسه کمیته ایمنی و مدیریت بحران منطقه9 چه خبر؟ ، فرونشست زمین؛ تهدیدی برای مرکز

خبرنگاران - رضا نیکنام : بابایی رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر در نشست هم اندیشی مدیران شهری منطقه9 با تاکید بر اهمیت هم افزایی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران و سازمان آتش نشانی در خدمت رسانی به شهروندان گفت : رعایت مباحث ایمنی در شهر تهران از طریق سازمان مدیریت بحران و سازمان آتش نشانی در حال پیگیری و اجراست که هم افزایی این دو نهاد و فعالیت های مشترک می تواند عملکرد این دو سازمان را به صورت تصاعدی افزایش دهد.

وجود تاسیسات حیاتی و کمبود ایستگاه آتش نشانی

او اضافه کرد:بازوان اجرایی مدیریت شهری در مدیریت بحران، اعضای ستاد هستند که کمیته های ایمنی را در منطقه ها تشکیل می دهند و ارزیابی های ماهانه از نواحی به منظور ایمن سازی ساختمان های پرخطر باید با صدور اخطاریه و در مرحله آخر با قطع انشعابات، مالکین را ملزم به رعایت ایمنی کرد.

بابایی تاکید کرد:اقدامات مشترک بسیار مهم بوده و باید پیگیر اقدامات ایمنی شد که البته برای اثرگذاری بیشتر می توان از ظرفیت سرمایه های اجتماعی منطقه ها استفاده کرد. با توجه به موقعیت استراتژیک منطقه9 و وجود تاسیسات حیاتی و کمبود ایستگاه آتش نشانی در این منطقه در پی آن هستیم تا نسبت به احداث ایستگاه آتش نشانی در غرب مرکز اقدام کنیم.

بابایی پیرامون موضوع فرونشست زمین در مرکز چنین گفت:مدیریت شهری می تواند با اصلاح مکانیزاسیون آبکمک فضای سبز و افزایش راندمان آبکمک به روند کاهش برداشت آب های زیرزمینی کمک کند که خود تاثیر بسزایی در موضوع فرونشست زمین دارد.

مرتضوی، شهردار منطقه9 گفت:حفظ جان و مال شهروندان در مقابل مخاطرات غیر طبیعی و انسان ساز یکی از وظایف اصلی شهرداری بوده که در قانون نیز به آن اشاره شده و مدیریت شهری با جدیت در حال پیگیری مباحث ایمنی فضاهای شهری است.

وی اضافه کرد:کمیته ایمنی ساختمان های پرخطر منطقه9 به صورت جدی پیگیر رفع خطر ساختمان های ناایمن بوده بطوری که در یک سال گذشته علاوه بر احصای شرایط تمام ساختمان های پرخطر بر نحوه فرآیند ایمن سازی مجموعه ها نظارت کامل و مستمر داشته است. در قرارگاه ایمنی کالبدی منطقه موضوعات مرتبط با گودهای پرخطر، تاورکرین های ناامن و کلیه مواردی که مخاطره آمیز برای شهروندان باشد مورد بررسی و ارزیابی قرارمی گیرد.

برداشت بی رویه آب های زیرزمینی

علی نصیری، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز گفت:منطقه9، منطقه ای پر اهمیت و با شرایط استراتژیک است که بخش بزرگی از آن در بافت فرسوده شهر قرارگرفته و از این روی باید در حوزه زیر ساخت های مرتبط با بحران هایی همچون سیل، زلزله و طوفان همواره مورد توجه قرار گیرد. آنچه منطقه ها جنوبی شهر تهران ازجمله منطقه9 را تهدید می کند فرونشست زمین است که از دشت های جنوبی شروع شده و علت اصلی آن برداشت بی رویه آب های زیرزمینی است.

وی در سرانجام با اشاره به تراکم جمعیتی این منطقه بر ضرورت توجه به موضوع نقاط امن اسکان اضطراری برای آمادگی در شرایط بحرانی در این منطقه، تاکید کرد و اضافه کرد:می توان با بهره مندی از مشارکت شهروندان در شرایط بحرانی توان اجرایی شهرداری را افزایش داد که این مهم از طریق آگاه سازی و آموزش شهروندان فراهم می شود.

پیشگیری از حوادث احتمالی با آموزش های شهروندی

قدرت الله محمدی، مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، گفت:موضوع ایمنی دغدغه شهروندان و مدیریت شهری است که هم افزایی بین نهادها و ارگان ها در مواقع بحرانی از ضروری ترین اقدامات به شمار می رود.پیشگیری از وقوع بحران اولویت ماست که آموزش های شهروندی در این مسیر بسیار اثرگذار است.

انتشار: 12 خرداد 1402 بروزرسانی: 12 خرداد 1402 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3199

به "از جلسه کمیته ایمنی و مدیریت بحران منطقه9 چه خبر؟ ، فرونشست زمین؛ تهدیدی برای مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از جلسه کمیته ایمنی و مدیریت بحران منطقه9 چه خبر؟ ، فرونشست زمین؛ تهدیدی برای مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید