استفاده از مایعات یونی برای جداسازی آب از نفت توسط محققان کشور

به گزارش تنها پیامک به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نسترن حضرتی فارغ التحصیل رشته شیمی کاربردی مقطع دکتری از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح شناسایی و بکارگیری مایعات یونی در بهبود کیفیت نفت خام صادراتی ایران گفت: امروزه بسیاری از کشورها از جمله ایران با آلودگی های شدید نفتی روبرو شده اند. چنین نفت خام هایی برای تولید، انتقال و پالایش، مسائل بسیاری ایجاد می کنند و جهت دشوارتری را تا رسیدن به محصول پتروشیمی طی می کنند.

استفاده از مایعات یونی برای جداسازی آب از نفت توسط محققان کشور

وی اضافه کرد: مقدار آب و رسوبات یک ویژگی فنی از ناخالصی های مشخص نفت خام است. هنگامی که استخراج از یک مخزن نفتی صورت می گیرد، نفت خام حاوی مقادیری از آب و ذرات معلق از سازند مخزن است.

حضرتی با بیان اینکه حضور قطرات امولسیون باعث افزایش ویسکوریته می شود که می تواند باعث افزایش هزینه های انتقال نفت شود ، خاطر نشان کرد: به همین دلیل لازم است که آب از نفت خام به صورت کامل جداسازی شود تا نفت با کیفیت به کشورهای دیگر صادر شود.

وی با اشاره به روشهای جداسازی آب از نفت گفت: روشهای مکانیکی، حرارتی و شیمیایی برای جداسازی آب از نفت وجوددارد که اکنون مورد استفاده قرار می گیرد ولی از سوی دیگر مشکلاتی را در نفت نیز به وجود می اورند.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مشکل روش های دیگر گفت: معمولا در این روش ها مواد شیمیایی در نفت وارد می شود که کیفیت آنرا تحت تاثیر قرار می دهد؛ یا همراه با آن فلزاتی در نفت به جا میگذارد که برای نفت مناسب نیست. برای بهبود کیفیت نفت و فراورده های نفتی نیاز به پیشرفت دانش در زمینه های مختلف است.

حضرتی با بیان اینکه دانش افزایه های نفتی باید همگام با دانش و فنّاوری روز دنیا باشد ، گفت: فناوری های نو درزمینه نانو مواد و مایعات یونی به عنوان افزایه هایی با کمترین اثرات جانبی و دوستدار محیط زیست تا به امروز در کشورهای توسعه یافته موردمطالعه و استفاده قرارگرفته اند. صنعت نفت ایران نیز برای توسعه روزافزون به بهره گیری از این فناوری های تازه که حاصل فعالیت های پژوهشی است نیازمند است.

وی با اشاره به روش جداسازی آب از نفت صادراتی گفت: روشی که در این مقاله ارائه شده است از مایعات یونی در حد ppm 2000 در نفت خام استفاده شده که نتایج حاصل نشان دهنده توانایی مایعات یونی در کاهش IFT حتی در شوری پایین و امولسیون های بسیار پایدار است.

این محقق با اشاره به مزیت استفاده از مایعات برای جداسازی از آب از نفت گفت: مایعات یونی گزینه های مناسبی برای خنثی کردن اثر امولسیفایرها به منظور شکستن امولسیون هستند به این دلیل که بعد از اضافه کردن به امولسیون می توانند به سمت فیلم بین آب و نفت مهاجرت کرده و کشش بین سطحی را کم و فیلم را سست کنند.

حضرتی با اشاره به اینکه استفاده از مایعات یونی در کشورهای دیگر استفاده می شود، اضافه کرد: از این روش در امریکا، برزیل، کانادا و... در مقیاس تحقیقاتی استفاده شده و هنوز در مقیاس صنعتی وارد نشده و محققان و صنعتگران به دنبال مطالعات تکمیلی هستند. همچنین این مواد با کاهش IFT و دارا بودن پایداری شیمیایی و حرارتی گزینه های جذابی در ازدیاد برداشت هستند و مطالعات گسترده ای در این مورد اجرا شده است.

وی اضافه کرد: استفاده از مایعات یونی به عنوان دمولسیفایر هنوز در مرحله تحقیقاتی و مرزهای دانش است. در حال حاضر محققان در صدد هستند که روشهای بهتری را برای کاهش هزینه و استفاده از مایعات یونی برای جداسازی آب از نفت در راستای صادرات با قیمت بالا ارائه کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 696

به "استفاده از مایعات یونی برای جداسازی آب از نفت توسط محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از مایعات یونی برای جداسازی آب از نفت توسط محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید