اصلاح ساختار و ایجاد 500 هزار فرصت شغلی اولویت سال جاری وزارت صمت

به گزارش تنها پیامک، خبرگزاری خبرنگاران-معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت در گردهمایی مدیران ارشد این وزارتخانه، اصلاح ساختار را مهم ترین مسئله در پروژه های زیرساختی دانست و گفت: سال گذشته عمده تمرکز وزارتخانه بر اجرای پروژه های زیرساختی و ایجاد ابزارهایی بود که با آن ها بتوان در سال 1401، برنامه های تعریف شده را اجرا کرد.

اصلاح ساختار و ایجاد 500 هزار فرصت شغلی اولویت سال جاری وزارت صمت

به گزارش شاتا، سید مهدی نیازی ادامه داد: در ساختار تازه، تمام موضوعات مرتبط با هر رشته فعالیت از جمله سرمایه گذاری، برنامه ریزی فراوری، بازار تجارت خارجی، قیمت و مسائل مربوط به فناوری و نوآوری در دفاتر مربوط به خود قرار گرفته و دیگر نیازی به مراجعه فعالان اقتصادی به معاونت های مختلف وجود نخواهد داشت.

وی با بیان این که ابتدا مکاتبات بسیار زیادی از سوی استان ها با ستاد وزارتخانه در خصوص وجود ابهاماتی در فرآیند اصلاح ساختار، انجام می شد، شرح داد: اکنون این موضوع جا افتاده و دفاتر و استان ها می توانند با هم رابطه کاری و عملیاتی داشته باشد؛ ساختارهای وابسته و ساختارهای ستادی مانند معاونت هماهنگی سازمان توسعه تجارت یا شهرک های صنعتی نیز پشتیبانی نماینده فعالیت های دفاتر و استان ها خواهند بود تا بتوان اهداف و برنامه هایی را که برای هر حوزه پشتیبانی در نظر گرفته شده است را اجرایی کرد.

معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت توضیح داد: اهداف کاری سال جاری با توجه به روینمودهای مورد تأکید وزیر صمت و بعلاوه موضوعات و اهدافی که دولت برای وزارتخانه در نظر گرفته، ترسیم شده است.

نیازی یادآور شد: اهدافی تعریف شده در حوزه سرمایه گذاری است که به تفکیک شامل سرمایه گذاری ایجادی، توسعه ای و بحث بازسازی و نوسازی است که از محورهای مهم شعار سال جاری نیز به شمار می رود.

وی تأکید کرد: موضوع سرمایه گذاری یکی از مسائل جدی سال جاری خواهد بود که هم استان ها و هم دفاتر (به دلیل پیش بینی شدن بحث سرمایه گذاری در دفاتر در قالب یک گروه)، اهداف بسیار جدی و بلندی در این خصوص خواهند داشت؛ بنابراین ضروری است تا انتها فروردین ماه، نظرات استان ها را نیز در خصوص اهداف تعریف شده دریافت نموده و آن ها را به صورت دوره ای و ماهانه پایش کنیم.

معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت ادامه داد: موضوع بعدی بحث فراوری است و یکی از مسائل مهم پیش بینی شده در حوزه فراوری، بحث فعال سازی ظرفیت بنگاه ها و احیا طرح های راکد و نیمه راکد است که در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی قرار گرفته است.

نیازی در زمینه فراوری، فعال سازی ظرفیت ها و پروژه هایی که در این حوزه تعریف می گردد یکی از موضوعات مهم پیش بینی شده برای استان ها است؛ بعلاوه با توجه به نام گذاری سال جاری به نام فراوری، دانش بیان، اشتغال آفرینی، هر سه زمینه باید مورد توجه قرار گرفته و تقویت گردد.

وی اعلام کرد: در زمینه اشتغال، ایجاد 500 هزار فرصت شغلی به تفکیک حوزه صنعت، معدن و خدمات به عنوان یک هدف مهم برای استان ها و دفاتر ترسیم شده است.

معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت با اشاره به رشد 140 درصدی بودجه وزارت صمت، گفت: امیدواریم با بودجه خیلی خوبی که سال جاری در نظر گرفته شده، بتوانیم موضوع سازمان های استانی و همچنی بخشی از فعالیت های وزارت خانه را به صورت ویژه تری دنبال و تأمین کنیم.

نیازی، دفتر برنامه ریزی و پایش را به عنوان یکی از 5 دفتر معاونت هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت معرفی کرد و اضافه نمود: موضوع بودجه، برنامه های کلان، هم افزایی بین اهداف و متغیرهای کلیدی که قرار است دفاتر و استان ها آن را دنبال نمایند، از مأموریت های این دفتر به شمار می رود.

وی در ادامه به مأموریت های دفتر محیط کسب وکار معاونت هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت، اشاره نمود و شرح داد: این دفتر تمام مباحث مرتبط به مقررات کسب وکار، مجوزهای کسب وکار، موانع مرتبط با کسب وکار و برطرف این موانع را دنبال می نماید و بعلاوه بحث تأمین اقتصادی نیز از دیگر مأموریت های مهم کاری این دفتر است.

معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت در ادامه به سه پروژه مهم که از پروژه های اصلی وزارتخانه به شمار می فرایند، اشاره نمود و گفت: موضوع اهداف سال؛ تأمین اقتصادی و ساختار پایش پروژه ها، فعالیت ها، اقدامات و شاخص هایی که در راستای اهداف وزارتخانه طراحی شده اند به عنوان ساختار پایه؛ تأمین اقتصادی مبتنی بر تسهیلات زنجیره ای و تأمین اقتصادی زنجیره ای؛ تأمین اقتصادی مانند تسهیلات مبتنی بر فاکتور، تسهیلات تبصره 18 و منابع وزارتخانه از مواردی است که امروز شرح داده خواهد شد.

نیازی با اشاره به بخشنامه ای در خصوص لزوم هماهنگی با ستاد برای انجام هرگونه هدف گذاری در استان ها و سازمان های برنامه استانی؛ بیان کرد: توجه به هدف گذاری ها و هماهنگی در این زمینه بسیار مهم است، زیرا ممکن است تعهدی داده گردد که زمینه تحقق آن میسر نباشد.

وی در خصوص هدف گذاری این که سهمی از فروش هر استان به عنوان الزام صادرات پیش بینی گردد نیز شرح داد: متغیر فروش استان به عنوان شاخص نرخ رشد ارزش اضافه نموده در نظر گرفته شده و برای افزایش فروش نیز دو برنامه ویژه طراحی شده که یکی توسعه صادرات و دیگری تحریک تقاضا است.

معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت ادامه داد: برای اجرای ساختار تازه راه اندازی شده، سال گذشته در ابلاغیه ای از همه استان ها و دفاتر خواسته شده تا فرد معینی را برای این کار معرفی نمایند تا بتواند این سیستم را در مجموعه خود راهبری کند.

نیازی یادآور شد: با استقرار کامل این سیستم، دیگر گزارش عملکرد از استان ها خواسته نمی گردد، زیرا گزارش عملکرد اتفاقات و اقدامات استان ها، دفاتر و معاونت ها در این سیستم به صورت دوره ای فراوری می گردد.

وی توضیح داد: پیگیری ها از دفتر ریاست جمهوری و دستگاه های نظارتی در خصوص ارائه مستمر گزارش های عملکردی فراوری شده به وسیله این سیستم، نشان از استقبال همه مجموعه به ویژه دفتر ریاست جمهوری از آن دارد.

معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت اضافه نمود: بعلاوه این ساختار به صورت برخط در اختیار مجموعه است تا بتوانند عملکرد استان ها و بخش های مختلف وزارتخانه را رصد نمایند؛ ضمن این که بخشی از این اطلاعات به صورت عمومی نیز منتشر می گردد تا مردم از اتفاقات و عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در سطح ستاد و استان آگاه شوند و مورد نظارت مردم نیز قرار بگیریم.

نیازی از حاضران درخواست کرد که این موضوع را مورد توجه جدی قرار دهند و گفت: اطلاعات مستند و کامل پیشرفت پروژه ها را به صورت دوره ای از متولیان خواهیم خواست و بازخورد عملنمودها نیز به خود استان ها و بخش های مختلف وزارت خانه ارائه می گردد؛ بعلاوه در جلسه پایش با حضور وزیر صمت و معاونان ایشان، گزارش مدیران پروژه به وسیله این سیستم ارائه می گردد.

وی توضیح داد: هر استان، معاونت و دفتر می تواند پنل اختصاصی داشته و پروژه های مرتبط با حوزه خود را در سیستم تعریف کند و مقامات ارشد نیز زیر مجموعه خود را با این کار رصد خواهند کرد؛ مدیران کل نیز می توانند برای زیر مجموعه خود این ساختار پروژه محور وزارتخانه را که طراحی شده، پیاده سازی نمایند و تمام اقدامات را در قالب پروژه (از نقطه آغاز معین، نقطه انتهایی معین و هدف معین) به وسیله این مدل و ساختار دنبال نمایند

معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت گفت: دو بخش دوره های مربی تیم تشکیلاتی نیز برای این کار در استان ها و بانک ها تشکیل و مکاتبات لازم نیز صورت گرفته تا هر بانک و هر استان یک نماینده به سازمان اداره کل صمت استان معرفی نمایند، بنابراین همکاران ما در استان ها باید این شبکه را شکل دهند و این شبکه متصل به شبکه ای است که ما در ستاد ملی طراحی نموده ایم تا این پروژه را با هم راهبری کنیم.

نیازی انجام هماهنگ کارها از نقاط قوت این پروژه برشمرد و اعلام کرد: درخواست اصلی ما ایجاد این شبکه و معین کردن نماینده بانک ها است؛ ضمن این که مدیر پروژه باید به طور کامل آگاه بوده و در ارتباط با همکاران ما در ستاد باشد تا با توجه به سرعت بالای اجرا در این دو ماه، استان ها از پروژه ها و برنامه هایی که در این حوزه طراحی شده جا نمانند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 خرداد 1401 بروزرسانی: 2 خرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2883

به "اصلاح ساختار و ایجاد 500 هزار فرصت شغلی اولویت سال جاری وزارت صمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح ساختار و ایجاد 500 هزار فرصت شغلی اولویت سال جاری وزارت صمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید