اعطای تسهیلات بدون بهره به کپوبافان روستاهای پیرامون میراث جهانی چغازنبیل

به گزارش تنها پیامک، ایرنا/ براساس اخبار واصله، اعطای تسهیلات بدون بهره به کپوبافان روستاهای پیرامون میراث جهانی چغازنبیل صورت می گیرد.

اعطای تسهیلات بدون بهره به کپوبافان روستاهای پیرامون میراث جهانی چغازنبیل

عاطفه رشنوئی، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه افزود: پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه پارسال نیز به برگزاری کارگاه های صنایع دستی از جمله کپوبافی در روستاهای اطراف این اثر جهانی، به صورت رایگان و با هدف توانمندسازی جوامع محلی و یاری به توسعه پایدار منطقه اقدام کرد.

وی با بیان اینکه این پایگاه تنها بر آموزش تکیه نکرده، گفت: کوشش کردیم تا علاوه بر آموزش، بتوانیم جهت به فعلیت رساندن این صنعت را در میان زنان علاقمند هموار سازیم، از این رو از همان ابتدای کارگاه ها، کارآموزان علاقمند را به اداره فنی و حرفه ای شهرستان شوش معرفی کردیم تا بتوانند مدرک کپوبافی خود را دریافت نمایند. بعلاوه این افراد در سامانه وزارت ثبت نام شدند تا بتوانند از تسهیلات آن نیز بهره ببرند.

وی ادامه داد: اکنون مدرک این افراد مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

رشنوئی با اشاره به وظایف میراث جهانی نسبت به جوامع محلی پیرامون افزود: طبق کنوانسیون میراث جهانی مصوب سال 1972 میلادی، محوطه های میراث جهانی موظفند گام های اساسی برای توانمندسازی جوامع پیرامون خود به ویژه زنان و جوانان بردارند که این پایگاه برای نخستین بار پس از گذشت 20 سال از تاسیس، با هدف پوشاندن جامه عمل به وظیفه خود نسبت به جامعه پیرامونی، دوره های صنایع دستی را برگزار کرد.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه افزود: در سه ماه گذشته این پایگاه با همکاری اداره فنی و حرفه ای شهرستان شوش، کارآموزان را برای شرکت در آزمون مهارت معرفی کرد که در نهایت 20 نفر از زنان آموزش دیده این روستاها پیروز به دریافت گواهی مهارت فنی و حرفه ای و گواهی مهارت صنایع دستی شدند.

کارشناس آموزش صنایع دستی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل نیز با تاکید بر این نکته که هدف این پایگاه یاری به معیشت و امید به زندگی در ساکنان روستاهای اطراف چغازنبیل است، بیان نمود: براساس هماهنگی به عمل آمده با صندوق توسعه تعاون و بنیاد برکت از سوی این پایگاه و تاسیس صندوق خرده محلی زنان در روستا، این صنعتگران می توانند با استفاده از گواهی صادر شده، از تسهیلات مناسب برای راه اندازی کارگاه فراوری صنایع دستی شخصی استفاده نمایند.

فاطمه نوری افزود: متقاضیان تسهیلات روستایی به منظور برخورداری از این طرح ها می توانند با مراجعه به صندوق توسعه تعاون و بنیاد برکت و بانک کارآفرین واقع در شهرستان شوش از این مزایا بهره مند شوند.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم برنامه های بیشتری در زمینه یاری به اقتصاد پایدار و کسب و کارهای خانگی در منطقه چغازنبیل برگزار کنیم که در این راستا این پایگاه در کوشش است تا با یاری مردم منطقه و شهرستان شوش، برنامه های بلند مدت و کوتاه مدتی که می تواند اقتصاد محلی و منطقه ای پاک را توسعه بخشد، اجرا و به نتیجه برساند.

منبع: همگردی
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2256

به "اعطای تسهیلات بدون بهره به کپوبافان روستاهای پیرامون میراث جهانی چغازنبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای تسهیلات بدون بهره به کپوبافان روستاهای پیرامون میراث جهانی چغازنبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید