اعلام جرم دادستانی استانبول علیه مشاوران بن سلمان در پرونده خاشقجی

به گزارش تنها پیامک، دادستانی استانبول علیه دو مشاور ولیعهد سعودی به اتهام مشارکت در قتل خاشقجی اعلام جرم کرد.

اعلام جرم دادستانی استانبول علیه مشاوران بن سلمان در پرونده خاشقجی

به گزارش گروه بین الملل تنها پیامک، دادستانی استانبول علیه دو مشاور سابق ولیعهد عربستان و 18 نفر دیگر به اتهام مشارکت در قتل جمال خاشقجی اعلام جرم کرد. روزنامه نگار منتقد سعودی حدود یک سال و نیم پیش در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

دویچه وله به نقل از بیانیه دفتر دادستانی استانبول گزارش داد که دو متهم اصلی این پرونده مشاوران سابق ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان هستند.

بنابر این گزارش احمد عسیری، معاون سابق رئیس سازمان اطلاعات عربستان و سعود القحطانی، مشاور سابق ولیعهد عربستان متهم شده اند که دستور قتل جمال خاشقجی را صادر و 18 مظنون پرونده، فرمان را دوم نوامبر 2018 اجرا کرده اند.

دادستان استانبول برای هر بیست متهم این پرونده حکم جلب صادر کرده و در اختیار پلیس بین المللی (اینترپل) قرار داده است. دستگاه قضائی ترکیه همچنین مشغول تنظیم درخواست استرداد این متهمان است.

جمال خاشقجی، سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون نویس نشریه آمریکایی واشنگتن پست مهرماه سال پیش پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. حکومت سعودی ابتدا ادعا می کرد این روزنامه نگار منتقد از کنسولگری خارج شده و سپس مدعی شد مرگ او بر اثر مشاجره و درگیری فیزیکی در کنسولگری رخ داده است.

مطابق شواهد موجود روزنامه نگار منتقد سعودی پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول به طرز فجیعی به قتل رسیده و جسدش تکه تکه شده است. تا به امروز ردی از جسد قاشقجی پیدا نشده است.

خاتمه با افزایش فشارهای بین المللی و اظهارات مقامات ارشد ترکیه مبنی بر در اختیار داشتن یک فایل صوتی از مکالمه های لحظه قتل، دادستان عمومی عربستان تائید کرد که قتل خاشقجی به دستور سعود قحطانی، از نزدیکان محمد بن سلمان و با برنامه ریزی قبلی اجرا شده است.

محمد بن سلمان اول اکتبر 2019 و یک روز پیش از نخستین سالروز قتل خاشقجی در گفت وگو با شبکه آمریکایی پی بی اس مسئولیت این قتل را بر عهده گرفت اما آگاهی و دخالت در آن را انکار کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 896

به "اعلام جرم دادستانی استانبول علیه مشاوران بن سلمان در پرونده خاشقجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام جرم دادستانی استانبول علیه مشاوران بن سلمان در پرونده خاشقجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید