افزایش احتمال تقلب؛ نهادهای نظارتی انتخابات افغانستان بودجه ندارند

به گزارش تنها پیامک، در حالی که نگرانی های زیادی نسبت به عدم شفافیت و تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود دارد، نهادهای نظارتی انتخابات می گویند که برای نظارت از انتخابات بودجه ندارند.

افزایش احتمال تقلب؛ نهادهای نظارتی انتخابات افغانستان بودجه ندارند

به گزارش دفتر منطقه ای تنها پیامک، در حالی که نهادهای بین المللی حاضر به پرداخت 40 درصد از هزینه انتخابات شده و دولت نیز متعهد است 60 درصد دیگر هزینه انتخابات را تامین کند اما نهادهای ناظر انتخاباتی افغانستان ابراز نگرانی می نمایند که برای نظارت از این روند بودجه ندارند.

یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه موسوم به فیفا در این باره گفت که جامعه جهانی برای نظارت بی طرفانه با نهادهای ناظر انتخاباتی همکاری ننموده است.

وی درباره دلیل عدم حمایت نهادهای بین المللی از این بنیاد گفت: در انتخابات گذشته بعضی نهادهای بین المللی که با ما همکاری نموده بودند خواهان دستیابی به جزئیات اطلاعات ما بودند که در اختیارشان قرار ندادیم، این سبب شد تا این نهادها برای همکاری با نهادهای تازه کار سرمایه گذاری نمایند.

نعیم ایوب زاده رئیس اجرایی بنیاد انتخابات شفاف (تیفا) نیز به روزنامه ماندگار گفت که برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم مهر 4500 ناظر آماده دارد.

وی اضافه کرد که جامعه جهانی برای تامین هزینه ها با این نهاد همکاری ننموده و کمیسیون انتخابات نیز آمادگی لازم برای برگزاری انتخابات را ندارد.

ایوب زاده هشدار داد که در صورت عدم نظارت جدی و بی طرفانه از روند انتخابات نتیجه آن برای هیچ شهروند افغانستان قابل پذیرش نخواهد بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 328

به "افزایش احتمال تقلب؛ نهادهای نظارتی انتخابات افغانستان بودجه ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش احتمال تقلب؛ نهادهای نظارتی انتخابات افغانستان بودجه ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید