القدس العربی: حذف نام سعودی از فهرست ناقضان حقوق بچه ها، ننگی برای سازمان ملل است

به گزارش تنها پیامک، یک روزنامه فرامنطقه ای ضمن انتقاد شدید از حذف نام ائتلاف سعودی از فهرست سیاه ناقضان حقوق بچه ها، تأکید کرد: آیا عربستان سعودی به جای 222 نفر باید 500 کودک یمنی را می کُشت تا شایستگی باقی ماندن در لیست ننگ را پیدا می کرد؟

القدس العربی: حذف نام سعودی از فهرست ناقضان حقوق بچه ها، ننگی برای سازمان ملل است

به گزارش گروه بین الملل تنها پیامک، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد 26 خرداد ماه جاری، ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن را از یک فهرست سیاه این سازمان که مربوط به نقش آفرینی در مرگ بچه ها و نقض حقوق آنان است، خارج کرد.

روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی ضمن انتقاد شدید این اقدام گوترش، گزارش داد، گزارش سالانه گوترش درباره حقوق بچه ها در مناطق درگیریهای مسلحانه می بایست لیست ننگی برای تمامی کشورها و گروههای ناقض حقوق بچه ها می بود، ولی بر عکس، به لیست ننگی بدل شد که ناکارآمدی سازمان ملل را نشان داد.

به گزارش این روزنامه، این اقدام گوترش در برابر تجاوزات بسیار عظیم است، ولی از بیم آنکه به خاطر گفتن واقعیت، سازمان ملل در معرض فشارهای اقتصادی و سیاسی قرار گیرد، چنین اقدامی انجام داد.

بنا بر این گزارش، گوترش در گزارش اخیر خود، نام ائتلاف سعودی-اماراتی را از لیست مذکور حذف کرد؛ ائتلافی که در سال 2019، مدارس و بیمارستانهای یمن را آماج حملات خود قرار داد و 222 نفر از بچه ها یمنی را به خاک و خون کشید.

القدس العربی در ادامه می نویسد، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور بچه ها و درگیریهای مسلحانه در توجیه حذف نام ائتلاف سعودی از لیست مذکور، ادعا نموده که به خاطر کاهش بسیار و مداوم کشتار بچه ها یمنی توسط این ائتلاف بوده است.

این نماینده همچنین مدعی شد که سازمان ملل تحت هیچ فشاری قرار نگرفته است. به هر حال، بان کی مون دبیر کل پیشین سازمان ملل اعتراف نموده بود که در سال 2016 به خاطر فشارهای عربستان سعودی مجبور شده بود، نام این کشور را از لیست مذکور حذف کند. در واقع ریاض تهدید نموده بود که در صورت عدم حذف نام این کشور، تأمین اقتصادی بودجه سازمان ملل را قطع خواهد نمود.

بان کی مون در آن موقع اظهار کرد که عربستان سعودی سازمان ملل را برای خروج از این فهرست تحت فشارهای شدید قرار داده و آن را به قطع یاری های اقتصادی تهدید نموده است. تنها یک روز بعد از درج نام ائتلاف سعودی در این فهرست، سیاه بان کی مون تسلیم فشارها شد و از تصمیم خود عقب نشینی کرد.

این روزنامه در ادامه تأکید کرد: آیا عربستان سعودی به جای 222 نفر باید 500 کودک یمنی را می کُشت تا شایستگی باقی ماندن در لیست ننگ را پیدا می کرد یا اینکه دفترهای دبیر کل سازمان ملل واقعا از آمارهای وحشتناک و مخوفی که نهادهای این سازمان درباره قحطی، بیماری و گرسنگی بچه ها یمنی منتشر می نمایند، اطلاعی ندارد؛ بچه های که به خاطر مداخله نظامی ائتلاف و بمبارانهای وحشیانه و طرحهای تجزیه یمن به این وضع دچار شدند.

به گزارش القدس، آیا گوترش بیانیه طولانی خود درباره حقوق بشر را که در ابتدای امسال منتشر کرد، فراموش نموده است؟ آیا نویسندگان این گزارش، فراموش نموده اند که لیست ننگ از زمان نگارش در سال 2002، بر سایر تجاوزات به بچه ها یمن جز کشتار تأکید نموده است؟ تجاوزاتی مانند تجاوز جنسی، ربایش، حمله به بیمارستانها و ممانعت از رسیدن یاریهای بشردوستانه به دست آنان.

بنا بر این گزارش، عجیب نیست که سایر نهادهای عظیم حقوق بشری مانند عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر، این اقدام سازمان ملل را محکوم نمایند. دیدبان که اخیرا گفت که دبیر کل سازمان ملل با حذف نام ائتلاف سعودی، ننگی برای سازمان ملل به بار آورده است؛ زیرا این ائتلاف همچنان به قتل بچه ها یمنی ادامه می دهد.

سازمان ملل اکتبر سال 2017 ائتلاف سعودی را به دلیل کشتن و مجروح کردن 683 کودک در یمن و حمله به ده ها مدرسه و بیمارستان در این لیست سیاه قرار داده بود. این نخستین بار نیست که نام عربستان سعودی وارد این فهرست سیاه شده یا از آن خارج می گردد.

سازمان ملل نخستین بار در سال 2016 و در زمان ریاست بان کی مون بر این سازمان عربستان سعودی را برای مدت کوتاهی در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودک قرار داد.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از فروردین ماه سال 1394 کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است.

این حملات به نابودی زیرساخت های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است. ده ها هزار نفر بر اثر این حملات شهید و زخمی شده اند.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه عظیمترین بحران بشری در دنیا توصیف می نمایند. 22 میلیون نفر که 75 درصد جمعیت یمن را تشکیل می دهند نیازمند نوعی یاری رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، 8.4 میلیون نفر نمی دانند وعده غذایی بعدی شان از کجا تأمین خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1075

به "القدس العربی: حذف نام سعودی از فهرست ناقضان حقوق بچه ها، ننگی برای سازمان ملل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "القدس العربی: حذف نام سعودی از فهرست ناقضان حقوق بچه ها، ننگی برای سازمان ملل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید