امیرعبداللهیان: هر زمانی که غربی ها خطوط قرمز به جامانده ایران را بپذیرند آماده حضور در وین هستم

به گزارش تنها پیامک، وزیر امور خارجه در تماس تلفنی بورل با بیان این که شتاب و عجله طرف غربی نمی تواند مانع رعایت خطوط قرمز ایران گردد، توضیح داد: هر زمانی که طرف های غربی خطوط قرمز به جامانده و اعلام شده ما را بپذیرند آماده حضور در وین هستم.

امیرعبداللهیان: هر زمانی که غربی ها خطوط قرمز به جامانده ایران را بپذیرند آماده حضور در وین هستم

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (آدینه) 13 اسفند ماه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تلفنی گفت وگو کرد.

در این تماس تلفنی آخرین نتایج مذاکرات وین در راستای لغو تحریم ها مورد بحث و گفتگو نهاده شد.

این دومین تماس تلفنی امیرعبداللهیان و بورل ظرف چند روز گذشته است. وزیر امور خارجه ایران و مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفتم اسفند ماه نیز تلفنی درباره مذاکرات جاری در وین به رایزنی پرداختند.امیرعبداللهیان در گفت وگوی تلفنی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توضیح داد در پی یک توافق خوب، اما در چارچوب منافع ملی و با رعایت خطوط قرمز خود در مذاکرات هستیم. (بیشتر بخوانید)

بورل: گفت وگو در جهت پیشرفت و رسیدن به نتیجه نهایی واقع شده است

بورل در این گفت وگوی تلفنی گفت: از نظر ما عمده درخواست های جمهوری اسلامی ایران در توافق پیش مورد توجه نهاده شده است. ما به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات ایران و 1+4 مایلیم بگوییم که گفت وگو در جهت پیشرفت و رسیدن به نتیجه نهایی واقع شده است.

به گزارش فارس،دور هشتم مذاکرات وین به منظور برطرف تحریم های آمریکا علیه ایران از روز سه شنبه 19 بهمن ماه و بعد از تنفسی 11 روزه برای مشورت هیأت ها با مرکز هایشان با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) در مرکز اتریش از سر گرفته شد و از آن موقع تا به امروز در سطوح و فرمت های مختلف در حال برگزاری است. البته علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب چهارم اسفند ماه در چارچوب ترددهای معمول در جریان گفت وگوها، در سفری کوتاه راهی تهران شد، ولی هیأت کارشناسی ایران در وین حضور داشتند و به رایزنی ها ادامه دادند. باقری روز دوشنبه نهم اسفند دوباره به وین بازگشت و مذاکرات در وین کماکان در جریان است.

شتاب و عجله طرف غربی نمی تواند مانع رعایت خطوط قرمز ایران گردد

امیرعبداللهیان ضمن تشکر از کوشش های هماهنگ کننده عالی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین یادآور شد: ما برای نهایی کردن توافق خوب و فوری آمادگی داریم. اما شتاب و عجله طرف غربی نمی تواند مانع رعایت خطوط قرمز ایران گردد.

وزیر امور خارجه کشورمان با استقبال از نهایی کردن هر چه زودتر توافق اضافه نمود: لازمه حضور وزرای خارجه در وین و اعلام توافق نهایی منوط بر رعایت کامل خطوط قرمز اعلامی ایران و از جمله موضوع تضمین موثر مالی است.

هر زمانی که طرف های غربی خطوط قرمز به جامانده و اعلام شده ما را بپذیرند، آماده حضور در وین هستم

امیرعبداللهیان بعلاوه تاکید نمود: دکتر باقری و کارشناسان ارشد جمهوری اسلامی ایران در مشورت مستمر و فعال با همه هیأت ها در وین می مانند. هیأت ایرانی با جدیت به کوشش برای رسیدن به توافق نهایی و خوب ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اضافه نمود: هر زمانی که طرف های غربی خطوط قرمز به جامانده و اعلام شده ما را بپذیرند، آماده حضور در وین هستم.

به گزارش فارس، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز شب گذشته در پی انتشار اخباری مبنی بر نزدیک بودن حصول توافق در وین در توئیتی نوشت: مذاکرات وین هنوز هم ادامه دارد.اخبار خوب زودرس جایگزین توافق خوب نمی گردد. هیچکس نمی تواند بگوید که توافق صورت گرفته است، تا زمانی که همه مسائل مهم به جای مانده حل و فصل گردد. کوشش مضاعفی ضروری است.اکنون همه بر گام های کلیدی نهایی متمرکز شده اند. (اینجا بخوانید)

سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه نهم اسفند ماه نیز در نشست هفتگی با خبرنگاران گفته بود: پیش نویسی از توافق آماده شده و الان در نقطه ای هستیم که ابهامی برای واشنگتن و اروپا درباره خطوط قرمز ما وجود ندارد و قطعا از خطوط قرمز خود عبور نمی کنیم. (بیشتر بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2423

به "امیرعبداللهیان: هر زمانی که غربی ها خطوط قرمز به جامانده ایران را بپذیرند آماده حضور در وین هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیرعبداللهیان: هر زمانی که غربی ها خطوط قرمز به جامانده ایران را بپذیرند آماده حضور در وین هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید