انتصابی عجیب، مدیری ناکارآمد

به گزارش تنها پیامک، عبدالعلی علی عسگری در سه رشته مهندسی برق، مدیریت و مهندسی صنایع تحصیل نموده است. ظاهرا علی عسگری از همان ابتدا به گرایش فنی خود علاقه مند نبود؛ چرا که مدام در مراکز فرهنگی رسمی مشغول فعالیت بود.

انتصابی عجیب، مدیری ناکارآمد

گروه دانشگاه خبرنگاران، فاطمه سادات کاظمی؛ روز گذشته انتشار خبر انتصاب جناب آقای علی عسگری به مدیر عاملی پتروشیمی خلیج فارس، بحث های زیادی را برانگیخت. اگرچه که انتصاب علی عسگری تنها یکی از انتصاب های مساله دار اخیر است؛ از انتصاب حشمت الله قنبری گرفته تا محمد مخبر در همان ابتدای کار، در این متن می خواهیم بگوییم اتفاق عجیبی نیفتاده است! بسیاری از افراد در شبکه های اجتماعی این سوال را می پرسند که ایشان ناظر به کدام توانایی شان به این سمت منصوب شده اند؟ که در اینجا به پاسخ این سوال می پردازیم.

عبدالعلی علی عسگری در سه رشته مهندسی برق، مدیریت و مهندسی صنایع تحصیل نموده است. ظاهرا علی عسگری از همان ابتدا به گرایش فنی خود علاقه مند نبود؛ چرا که مدام در مراکز فرهنگی رسمی مشغول فعالیت بود. اگر چه از همان سالها تا همین امروز به هیچ حوزه مشخصی هم قناعت ننموده و پیوسته در پی فتح و ظفرهای نو در مرزهای دانش و مدیریت بوده است. سال 62 در شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح فرهنگی می نوشت، سال 70 هیئت مدیره سازمان مراکز ایرانگردی و جهانگردی شد، سال 73 فروشگاه رفاه را تاسیس کرد و همزمان در ستاد تنظیم بازار مشغول بود، بعدها تصمیم گرفت بنیاد پژوهشی غرب شناسی راه بیندازد و در نهایت هم به صداوسیما مهاجرت کرد و اندکی بیشتر بدان جا وفادار ماند تا همین 4 سال پیش که به ریاست آن منصوب شد.

علی عسگری از همان ابتدا یک حزب اللهی همه کاره بود. فردی قابل اطمینان که هر سنگری را، میتوانستند به او بسپارند. و البته شرایط امروزی نهادهای کشور هم بی ارتباط به همین پارتی بازی های سازمان یافته ارزشی-محافظه کارانه نیست. اینکه توقع داریم امروز علی عسگری ناظر به تجارب و تخصصش در جایی مشغول گردد، دقیقا مشکل از پرتوقعی ماست. مایی که نمی دانیم بازی سیاست و دست به دست شدن قدرت براساس چه محاسباتی پیش می رود. امروزه تعداد معدودی از متخصصان و منتقدان حوزه فرهنگی معتقدند که دوره ریاست علی عسگری بر صداوسیما یک تجربه ناپیروز مدیریتی است. چرا که رسانه او نتوانست توقعات موجود از رسانه ملی و حتی یک رسانه بما هو رسانه را پاسخ گو باشد. چه از لحاظ مدیریت افکار عمومی و قانع کردن رسانه ای، چه جلب سرمایه اجتماعی، مشارکت سیاسی، انسجام ملی و حتی کیفیت برنامه های سرگرم کننده و... در همه این موارد با صداوسیمایی روبه رو بودیم که در قرون وسطای خود به سرمی برد؛ در حالیکه مدیران قبلی نیز میراثی این چنین افتضاح برای او به جا نگذاشته بودند.

اما چرا در نامه انتصاب ایشان آمده با نظر به سوابق و تجارب ارزشمند بدین سمت منصوب شده اند؟ دلیلش ترکیبی از نگاه امنیتی و فن سالار به هر مقوله ای در کشور است. نگاهی که می بیند علی عسگری فردی پیروز در حفظ امنیت ملی(بخوانید ماله کشی و لاپوشانی) و بعلاوه ارتقا دهنده کیفیت تصویر تلویزیون است(آنالوگ به دیجیتال و سپس HD). شاید برای شما قابل درک نباشد، اما در جمهوری اسلامی آدم قابل اطمینانی که توسعه کمی هم ایجاد نموده باشد، یک فرد کاملا پیروز است که قابلیت پست گرفتن در هر عرصه ای را دارد. از ستاداجرایی فرمان امام(ره) گرفته تا هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس.

من نمی دانم که مدیریت هلدینگ پتروشیمی چقدر با تخصص مهندسی صنایع جوردرمی آید یا چقدر تجربه مدیریت مالی یا آشنایی با فضای تجارت لازم دارد؛ تنها می دانم مساله این نیست که علی عسگری چه ربطی به پتروشیمی دارد، مساله این است که علی عسگری کیست؟ در این میان تنها چیزی که می توان برای آن تاسف خورد، تاسف به حال مردمی بود که به شعار دولت مردمی اطمینان کردند. دولتی که در جریان انتصاباتش کاری بیشتر از مشروعیت بخشی حداقلی به بازی های سیاستمداران حرفه ای قبلی انجام نداد.

فاطمه سادات کاظمی - فعال دانشجویی

انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن به وسیله خبرنگاران نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2255

به "انتصابی عجیب، مدیری ناکارآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتصابی عجیب، مدیری ناکارآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید