ایرادات شورای نگهبان به قانون مالیات بر خانه های خالی

به گزارش تنها پیامک، اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم که 15 مرداد در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، در جلسه 22 مرداد شورای نگهبان موردبررسی قرار گرفته و با 16 مورد ایراد از سوی این شورا روبرو شده است.

ایرادات شورای نگهبان به قانون مالیات بر خانه های خالی

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

نخستین ایراد شورای نگهبان به این قانون، نبود تعریف خانه خالی در ماده واحده مذکور (اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم) است.

ایراد بعدی شورای نگهبان به این موضوع اختصاص دارد که مبنای محاسبه خالی بودن خانه های مشمول دریافت مالیات، از چه تاریخی است؟

یکی دیگر از ابهاماتی که به این قانون گرفته شده، در مورد معافیت یک ساله انبوه سازان از فروش یا اجاره واحدهای مسکونی ساخته شده است؛ به این معنا که اگر سازنده ای عذر موجه در عدم تکمیل ساخت وساز واحد مسکونی نوساز به مدت یک سال از زمان صدور پروانه ساخت داشت، آیا بازهم مشمول مالیات می گردد یا خیر؟

همچنین شورای نگهبان، دو برابر بودن رقم مالیات اشخاص حقوقی خصوصی نسبت به اشخاص حقیقی خصوصی را مخالف بند 9 اصل 3 قانون اساسی دانسته است.

اصل 3 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم، همه امکانات خود را برای امور زیر به کار برد:

9. برطرف تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه های مادی و معنوی

از دیگر ایرادات شورای نگهبان به این مصوبه مجلس، خلاف موازین شرع بودن قید اطلاق (همه گیری) شمول مالیات بر خانه های خالی به همه دارندگان واحدهای مسکونی خالی است که بعضاً ممکن است به دلایل موجه، امکان به فروش رساندن یا اجاره دادن واحد مسکونی خالی خود را نداشته اند.

شورای نگهبان، اصل اخذ مالیات بر خانه های خالی را در شرایط عادی بازار خلاف موازین شرعی (اصل احترام به مالکیت خصوصی اشخاص) می داند؛ بنابراین قانون مذکور برای شرایط خاص است که بازار با کمبود واحد مسکونی روبرو شده و لذا این ایراد را به مصوبه مجلس وارد دانسته که قید ضرورت و دائمی نبودن این مصوبه می بایست در ماده واحده مذکور گنجانده گردد.

همچنین وجود ایراد احتمال امنیتی بودن الزام همه شهروندان به درج اطلاعات خود در سامانه املاک و اسکان برای اشخاص با شرایط خاص و موارد دارای جهات امنیتی نیز در نامه شورای نگهبان به نمایندگان مجلس دیده می گردد.

تشخیص وجود ایرادات دیگری چون عدم توجه به واحدهایی که به عنوان کاربری مسکونی شناخته می شوند ولی کاربری دیگری دارند یا اینکه آیا کلمه خانوار، خانواده های تک نفره را هم در بر می گیرد یا خیر؟، از سوی شورای نگهبان در مصوبه اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی دیده می گردد.

شورای نگهبان در این نامه خواهان مشخص تکلیف واحدهای مسکونی که به عنوان موقت به زائران یا گردشگران داده می گردد و به مالکیت یا اجاره شخص خاصی درنمی آیند، شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 27 شهریور 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1149

به "ایرادات شورای نگهبان به قانون مالیات بر خانه های خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرادات شورای نگهبان به قانون مالیات بر خانه های خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید