بخشنامه وزیر علوم درباره کرونا خطاب به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی

به گزارش تنها پیامک، وزیر علوم بخشنامه ای درباره کرونا خطاب به روسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور صادر کرد.

بخشنامه وزیر علوم درباره کرونا خطاب به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی

به گزارش خبرنگاران، جلسه ستاد سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با هدف آگاه سازی و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در مراکز دانشگاهی با حضور منصورغلامی و اعضای شورای معاونان این وزارتخانه تشکیل شد و با صدور بخشنامه ای انتها یافت.

بندهای بخشنامه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به روسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به شرح زیر است:

1- شورای سلامت دانشگاه ستاد آگاه سازی و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا را با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی در دانشگاه های مادر استان تشکیل دهد.

2- مراکز بهداشتی و درمانی موسسه تا حد امکان مجهز و از نظر تجهیزات پزشکی و درمانی به روز رسانی گردد.

3- رؤسای محترم و مدیران دانشگاهی تمامی مساعی خود را جهت حفظ فضای آرامش و پرهیز از ایجاد و گسترش تنش های روانی و استمرار برنامه های آموزشی بر اساس برنامه های پیش بینی شده مصروف کنند.

4- به منظور ایجاد آرامش روحی و آسایش خیال دانشجویان و خانواده های ایشان در صورت درخواست کاهش تعداد واحد درسی از جانب دانشجویان، ادارات آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با انعطاف پذیری لازم عمل کنند.

5- به اطلاع دانشجویان عزیز رسانده گردد تا به محض مشاهده هرگونه علائم ناشی از سرما خوردگی، آنفولانزا و مانند آن بدون هیچ گونه نگرانی به مراکز بهداشتی دانشگاه مراجعه کنند و مراکز بهداشتی دانشگاه ها اقدامات لازم را برای درمان آنها به عمل آورند. در این ارتباط، غیبت های ناشی از آن موجه تلقی گردد.

6 - از برگزاری کلاس های عملی از جمله واحد عملی تربیت بدنی (درس عمومی) که نیازمند تماس دانشجویان با ابزار، تجهیزات و امکاناتی است که ضدعفونی کردن آنها میسر نیست خودداری گردد.

7- مسئولان خوابگاه ها موظف شوند؛ با تکریم و رعایت شأن دانشجو بطور جد و مستمر از طریق کنترل افراد دارای علائم، بر این موضوع نظارت کنند. همچنین پذیرش مهمان در هر قالبی در خوابگاه های دانشجویی تا اطلاع ثانوی ممنوع گردد.

8- ترتیبی اتخاذ گردد تا نسبت به ضدعفونی فضاهای عمومی، خصوصاً خوابگاهها به صورت مستمر اقدام لازم صورت گیرد. چنانچه مورد تایید شده ای از آلودگی به ویروس کرونا در خوابگاه مشاهده شد، ضروری است اقدامات فنی لازم با نظر و هماهنگی گروه پزشکیِ دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشتی و درمانی انجام گردد.

9- مراکز بهداشتی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نسبت به رصد و بررسی روزانه، نظارت و ضدعفونی دائمی فضاهای عمومی از جمله آبدارخانه ها، آشپزخانه ها، سلف سرویس و مراکز غذاخوری و سایر اماکن مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

10- توصیه به استفاده از دوره اختصاصی آموزش همگانی ویروس کرونا با مراجعه به سامانه آموزش آنلاین معاونت آموزشی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران به آدرس لینک https://corona.irimc.org صورت گیرد.

11- تا اطلاع بعدی، از برگزاری همایش ها، کنفرانس ها و سمینارهایی که موجبات تردد و آمد و شد افراد را از مکان های دیگر فراهم می سازد، خودداری نموده و اجرای آنها به تعویق افتد.

12- تا اطلاع ثانوی از برگزاری اردوهای دانشجویی، جشنواره های ورزشی مسابقات درون و بین دانشگاهی که به تشخیص دانشگاه می تواند باعث ابتلاء به بیماری گردد، خودداری و اماکن عمومی ورزشی مثل استخر تعطیل گردد.

13- چکاپ و کنترل سلامتِ نیروهای خدماتی شاغل در آبدارخانه ها، غذاخوری ها و سایر اماکن حساس به صورت مستمر صورت گیرد.

14- برنامه ریزی برای عدم ثبت انگشت جهت استفاده دانشجویان برای رستوران ها و ورود به خوابگاه ها

15- کنترل بهداشتی مسافرت های دانشجویان به شهرهای آلوده به ویژه پس از بازگشت آنان

16- همراهی با دانشجویان غیر ایرانی در صورت تمایل برای بازگشت به کشورشان

17- به منظور حفظ آرامش روانی جامعه و استمرار فعالیت ها و ماموریت های محوله، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترتیبی اتخاذ کنند تا با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی، آموزش های لازم را در مورد اقدامات پیشگیرانه برای اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان فراهم کنند تا جامعه علمی بتواند در این برهه حساس به عنوان سفیران سلامت و بهداشت همچون همیشه نقش پیشتازی خود را در کمک به سلامت جامعه ایفا کنند.

18- ترتیبی اتخاذ گردد تا در اولین فرصت، رئوس مهم اقدامات پیشگیرانه اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در بنرهای مناسب آماده و با نصب آن در اماکن مختلف در معرض دید عموم دانشجویان قرار گیرد.

19- به منظور تحقق موارد مطرح شده در این بخشنامه، جلب همکاری عموم دانشجویان بویژه شورای صنفی و دیگر تشکل ها و نهادهای دانشجویی مورد تأکید است.

20- برگزاری آزمون ورودی دکتری 1399 طبق برنامه زمانبندی اعلام شده انجام خواهد شد. تأکید بر رعایت دقت در موارد اعلام شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای برگزاری هر چه بهتر این آزمون مورد توجه قرار گیرد.

21- اتخاذ هرگونه تصمیم در مورد تعطیلی فعالیت موسسه براساس شرایط روز، نظرات فنی دانشگاه علوم پزشکی و نیز تایید شورای تامین خواهد بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 800

به "بخشنامه وزیر علوم درباره کرونا خطاب به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشنامه وزیر علوم درباره کرونا خطاب به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید