برداشت بافت از 800 جسد درسال جاری

به گزارش تنها پیامک، رئیس بانک سلول، بافت و عضو سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد که اهدای بافت از سوی اجساد می تواند منجر به نجات جان چندین بیمار گردد.

برداشت بافت از 800 جسد درسال جاری

به گزارش ایسنا، دکتر سعید شاه حسینی در نشست خبری سازمان پزشکی قانونی که ظهر امروز در محل این سازمان برگزار گردید گفت: در حال حاضر با اقدامات و رایزنی هایی که انجام می گردد در حدود 30 درصد از مواردی که پزشکی قانونی ورود می نماید پیروز شدیم تا رضایت خانواده ها و اولیای دم برای احیای بافت از اجساد را اخذ کنیم که این موارد در بیماران احتیاجمند قرنیه، دریچه های قلب، بیماران پوستی، فراوری محصولات پودر استخوان و ... کاربرد دارد.

وی ادامه داد: البته ما همچنان نتوانسته ایم تا احتیاج کشور و در واقع بیماران داخل کشور به این بافت ها را صد در صد برآورده کنیم و از این رو سالانه حدود 300 میلیون دلار ارز بابت ورود این محصولات از کشور خارج می گردد.

رئیس بانک سلول، بافت و عضو سازمان پزشکی قانونی کشور ابراز امیدواری کرد که می توان با فرهنگ سازی پیرامون اهدای بافت از اجساد این احتیاج را در داخل تامین نموده و علاوه بر این که از ورود ارز از کشور جلوگیری می گردد، بتوان جان باختگان و موارد فوتی را نیز در زندگی بخشی و نجات جان افراد دیگری سهیم کرد.

وی درباره این که در امسال عملیات اهدای بافت از چند جسد اجرا شده است، گفت: حدود 800 متوفی در 10 ماهه امسال داشتیم که عملیات بافت از آن ها اجرا شده و این افراد در درمان ونجات جان هزاران نفر نقش داشتند.

رئیس بانک سلول، بافت و عضو سازمان پزشکی قانونی کشور درباره این که آیا عملیات اهدای برداشت بافت از اجساد فقط در تهران و از سوی پزشکی قانونی انجام می گردد، افزود: به طور کلی موضوع این موضوع با پزشکی قانونی است؛ البته در خصوص واردات پزشکی قانونی نقشی ندارد و شرکت هایی این کار را انجام می دهند و علاوه بر تهران در استان های فارس و خراسان رضوی نیز این عملیات انجام می گردد.

شاه حسینی افزود: البته وزارت بهداشت نیز به چند بیمارستان معدود مجوز این کار را داده است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اسفند 1400 بروزرسانی: 26 اسفند 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2019

به "برداشت بافت از 800 جسد درسال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت بافت از 800 جسد درسال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید