بستری بیش از 4000 بیمار در رازی اهواز از اول امسال ، درب بیمارستان به روی مردم بسته نیست

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران/خوزستان رئیس بیمارستان رازی اهواز گفت: بیمارستان رازی اهواز با ظرفیت شش تا هفت برابری به مردم خدمات رسانی می کند و درب هیچ کدام از بخش های بستری، اورژانس، تریاژ، ICUها و درمانگاه به روی مردم بسته نشده است.

بستری بیش از 4000 بیمار در رازی اهواز از اول امسال ، درب بیمارستان به روی مردم بسته نیست

دکتر ماندانا قنواتی در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین شرایط پذیرش بیماران کرونا در بیمارستان رازی اهواز در موج بیماری اظهار کرد: بیمارستان رازی اهواز با ظرفیت شش تا هفت برابری به مردم خدمات رسانی می کند و درب هیچ کدام از بخش های بستری، اورژانس، تریاژ، ICUها و درمانگاه به روی مردم بسته نشده است.

به گزارش خبرنگاران، وی افزود: در حال حاضر روزانه بیش از 750 نفر به تریاژ بیمارستان مراجعه می کنند اما هیچ وقت به مردم اعلام نکردیم که امکان یا توانایی خدمات رسانی بیشتر را نداریم. یکی از بیماران بدحال از طریق همراهان خود در اورژانس رها شده بود اما با این وجود در شلوغی بیمارستان، همکاران ما وی را در اولویت ارائه خدمات قرار دادند و اقدامات احیا برای بیمار انجام شد.

رئیس بیمارستان رازی اهواز با بیان اینکه بیشترین شلوغی بیمارستان در اورژانس و با مراجعه 750 تا 755 نفر در یک شبانه روز بوده است، شرح داد: از طرفی کارت های بستری هم به 354 نفر در یک شبانه روز رسید. از زمان شیوع کرونا پیک های مختلفی را پشت سر گذاشتیم که در بالاترین آمارها اندازه بستری شبانه روزی تا 150 نفر می رسید اما دلتا بی رحم است و این آمار را تا بیش از 354 نفر افزایش داد.

وی بیان نمود: این موارد، تنها عدد نیستند. برای هر کدام از این بیماران اقدامات زیادی آن هم در شرایط سخت انجام شد و بیماران بستری شده به دریافت اقدامات پیشرفته تر و تخصصی تر نیاز دارند.

قنواتی افزود: درمانگاه رمدسیویر، روزانه از ساعت 8 صبح تا 9 شب به بیماران خدمات ارائه می دهد که روزانه بالغ بر 500 بیمار به این درمانگاه مراجعه می کنند. 200 بیمار هم در بخش ها بستری هستند.

وی با اشاره به ناملایمتی همراهان بیماران با پرستاران، بیان نمود: در حال حاضر هر پرستار شیفت 12 ساعته شب در هر تایم کاری خود به بیش از 20 بیمار خدمات ارائه می دهد. کار پرستاران شیفت شب واقعا طاقت فرسا است و زجر می کشند و بدون هیچ توقفی، خدمات ارائه می دهند به گونه ای که برخی مواقع حتی فرصت نوشیدن آب را هم ندارند و همراهان هم برای رسیدگی به بیماران شان آرامش ندارند.

رئیس بیمارستان رازی اهواز با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، گفت: از مردم خواهش می کنم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اجتناب از حضور در تجمعات، استفاده از ماسک و حتی دو ماسک را در دستور کار قرار دهند تا عزیزان شان به این بیماری مبتلا نشوند.

وی افزود: کرونای دلتا با کرونای انگلیسی فرق دارد و بی رحم است. دلتا دوره کمون (نهفتگی) طولانی تر و حدود پنج تا هفت روزه دارد بنابراین افراد ناقل شاید بدون علائم وجود داشته باشند و بیماری را به اطرافیان خود انتقال دهند.

قنواتی با اشاره به درگیری روزانه چهار تا پنج نفر از پرسنل بیمارستان رازی اهواز به کرونا شرح داد: از مردم خوزستان درخواست دارم که با رعایت دستورالعمل ها، شر این سوش بی رحم را کم کنند. واکسیناسیون و درمان تا حدی جواب می دهد اما بدون همکاری مردم کار به جایی نمی رسد؛ اضافه شدن تخت و بیمارستان بدون رعایت پروتکل های بهداشتی بی فایده است.

وی بیان نمود: از دوم اسفندماه سال 1398 تا به امروز پرسنل بیمارستان رازی مشغول خدمات رسانی به بیماران کووید - 19 هستند. 98 درصد این پرسنل، از بیمارستان جابه جا نشده اند و به عشق مردم پای کار مانده اند.

رئیس بیمارستان رازی اهواز گفت: از ابتدای شیوع ویروس تا خاتمه سال گذشته، 39 هزار و 600 بیمار و در پنج ماه نخست امسال 33 هزار و 759 نفر به بیمارستان رازی اهواز مراجعه کرده اند.

وی بیان نمود: در اسفندماه سال 98، 709 پفراینده و در سال گذشته 12 هزار و 666 پفراینده تشکیل شد اما در پنج ماه اول امسال این آمار به 17 هزار و 472 مورد افزایش یافته است که همه این آمار نشان دهنده ارائه خدمت به بیماران بوده است.

قنواتی افزود: در سال 99، 7 هزار و 160 نفر در بیمارستان رازی اهواز بستری شدند اما در پنج ماهه امسال 4 هزار و 141 نفر در بیمارستان بستری شدند.

وی گفت: در پنج ماه نخست امسال هم 10 هزار و 832 بیمار حداقل در چهار نوبت از درمانگاه رمدسیویر خدمات درمان سرپایی را دریافت کرده اند.

رئیس بیمارستان رازی اهواز شرح داد: در حال حاضر روزانه بین هشت تا 14 بیمار در انتظار ICU داریم که این مساله، بی رحمی دلتا و بدحال تر شدن بیماران را نشان می دهد اما آمار فوتی بیمارستان رازی نسبت به سایر بیمارستان های استان خوزستان و دیگر نقاط کشور کمتر است.

وی گفت: در 10 روز گذشته میانگین مراجعه به بیمارستان روزانه بین 650 تا 700 نفر بود که در شب گذشته به 580 نفر کاهش پیدا کرد و امیدواریم این فرایند کاهشی ادامه یابد.

قنواتی افزود: برخی بیماران با حال عمومی بد به بیمارستان مراجعه می کنند. این بیماری سیر بهبودی موقت دارد و سپس پس رفت دارد و مجددا حال بیمار بهتر می شود و سپس بیماری پیشرفت می کند. بارها علائم را برای بیماران تشریح کرده ایم و حتی به بیمارانی که می گوییم دو روز دیگر به بیمارستان برگردند، بعد از شش روز بعد با حال عمومی بد مراجعه می کنند.

وی گفت: برخی بیماران بروز علائم را سرماخوردگی ساده تلقی می کنند و دیر به بیمارستان مراجعه می کنند که این مراجعات دیرهنگام موجب شده تعداد بیماران در انتظار ICU بیشتر شود.

رئیس بیمارستان رازی اهواز با اشاره به افزایش تخت های ویژه و بخش های عادی در این بیمارستان افزود: اتاق ترومای اورژانس به اتاق سی پی آر دوم با سه تخت تبدیل شده است تا اقدامات ICU را به صورت موقت به بیماران ارائه کنیم و تخت ICU خالی در بیمارستان یا از طریق ستاد رها برای این بیماران پیدا شود.

وی بیان نمود: دچار کمبود نیروی انسانی چه در بخش پشتیبانی و چه درمانی هستیم که این کمبود نیرو موجب افزایش تایم شیفت پرسنل شده است اما پرسنل برای رفع مشکل مردم این خدمات رسانی را پذیرفته اند.

قنواتی افزود: تا جایی که ایمنی بیمارستان اجازه بدهد به تمامی بخش ها ظرفیت تازه اضافه می کنیم که پزشکان متخصص و فوق تخصص هم هیچ مخالفتی نداشتند.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش تخت های ICU گفت: همه این اقدامات برای این است که تا حد توان، بیماران را از خطر مرگ نجات دهیم. از همکاری گروه های جهادی که در بخش پشتیبانی و کادر درمانی فعالیت داشتند هم تشکر می کنم.

رئیس بیمارستان رازی اهواز در خصوص بیماری قارچ سیاه هم گفت: قارچ سیاه یک بیماری شناخته شده است که قبل از کووید - 19 هم وجود داشته است اما به دلیل اینکه یک بیماری فرصت طلب است، در صورت ضعف سیستم ایمنی، رشد می کند.

وی افزود: ضعف سیستم ایمنی در پی ابتلا به کرونا و مصرف بی رویه کورتون از سوی مردم در روزهای اولیه ابتلا به کرونا برای درمان این ویروس، دو عامل اصلی رشد قارچ سیاه محسوب می شوند و اکنون بروز این بیماری بیشتر نمود پیدا کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1796

به "بستری بیش از 4000 بیمار در رازی اهواز از اول امسال ، درب بیمارستان به روی مردم بسته نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بستری بیش از 4000 بیمار در رازی اهواز از اول امسال ، درب بیمارستان به روی مردم بسته نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید