بورل: برجام از دست برود جایگزینی در کار نیست

به گزارش تنها پیامک، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار کتابی تحت عنوان سیاست خارجی اتحادیه در دوران کووید-19 شرح داد که تمام تلاش خود را برای حفظ برجام و اطمینان از اثر بخشی این توافق به کار می بندد.

بورل: برجام از دست برود جایگزینی در کار نیست

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل در این کتاب که یک نسخه آن به صورت رایگان در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه قرار گرفته، نوشته است: پنج سال پیش، در وین گروه تروئیکا و اتحادیه اروپا به علاوه 3 (انگلیس، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و ایالات متحده آمریکا) در کنار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ایران درباره برنامه جامع اقدام مشترک به توافق رسیدند.

وی با اشاره به اهمیت برجام توضیح داد که این توافق امروز از زوایای مختلف تحت فشار زیادی واقع شده است و من بر این باور هستم که حفظ برجام نه تنها ضروری که به دو دلیل حیاتی است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره توضیح داد: اولا دوازده سال طول کشید تا جامعه جهانی و ایران اختلاف نظر ها را کنار گذاشته و به یک توافق برسند؛ از این منظر اگر برجام از بین برود، هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

بورل با مروری بر تاریخ مذاکرات هسته ای ایران که آغاز آن از سال 2003 میلادی آغاز شد بیان نمود که دست یابی به توافق نهایی، بدون توسل به رویکرد دیپلماسی ممکن نبود. وی با بیان اینکه توافق به دست آمده یک سند جامع بالغ بر 100 صفحه و چندین ضمیمه است خاطر نشان کرد که بر اساس توافق به دست آمده مقرر شد که ایران در مقابل رفع تحریم های مالی و مالی، از محدودیت های سختگیرانه نسبت به برنامه هسته ای اش پیروی کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در تائید برجام اشاره و بیان نمود که این سند نشان می دهد؛ دیپلماسی اروپایی و رویکرد چندجانبه گرایی موثر چه دستاوردی را در چارچوب قوانین بین المللی به ارمغان می آورد.

بورل در تشریح دومین عامل اهمیت حفظ برجام توضیح داد که این توافق، فقط یک موفقیت نمادین نیست و نشان داد که یک سند موثر است. او در این باره یادآور شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی در 15 گزارش متوالی، در سال های 2016 تا 2019 تائید کرد که ایران به تعهداتش تحت این توافق پایبند بوده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان نمود که متعاقبا اروپا و سایر اعضای برجام تحریم ها را تحت این توافق رفع کرده و روابط مالی و تجاری ایران با سایر جهان در جهت عادی سازی قرار گرفت. اما در ماه می 2018 آمریکا تصمیم گرفت تا از برجام خارج شده و تحریم ها را در چارچوب راهبرد فشارحداکثری اعمال کند

وی اذعان کرد که هرچند بازگشت تحریم های آمریکا بر شرایط مالی ایران آثار منفی در پی داشت، اما تهران برای 14 ماه به تعهداتش در برجام عمل کرد. بورل با اشاره به تدابیر جبرانی ایران تحت برجام بیان نمود که توافق اینک در شرایط حساسی واقع شده است.

به گزارش ایرنا، ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز و بیان نمود که در صورت لغو تمام تحریم ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق، به گونه ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند گردد، به اجرای کامل برجام باز می گردد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه نوشته است که سه کشور اروپایی عضو برجام ژانویه گذشته نسبت به تدابیر جبرانی ایران از جمله آغاز فعالیت های غنی سازی اورانیوم ابراز نگرانی کرده و خواستار اجرای کامل این توافق از سوی تهران شدند. ایران هم متقابلا نگرانی هایی را مطرح کرده، مبنی براینکه ازمزایای مورد انتظار براثر رفع تحریم ها تحت برجام بهره نبرده است.

وی با بیان این مطلب توضیح داد: به عنوان هماهنگ کننده برجام به کار با تمام طرف های باقی مانده در این توافق و جامعه جهانی، برای حفظ آنچه پنج سال پیش به دست آمد و اطمینان از اثر بخشی آن ادامه می دهم.

بورل برجام را عنصر کلیدی ساختار عدم اشاعه (هسته ای) جهانی نامید و خواستار اجرای آن از سوی تمام طرف ها شد. ایران به گفته او باید به اجرای کامل این توافق بازگشته، اما از مزایای مالی وعده داده شده تحت برجام بهره مند گردد.

وی در این باره با اشاره به تدابیر اتحادیه اروپا برای حمایت از شرکت های تجاری اروپا در برابر تحریم های فرا مرزی آمریکا علیه ایران، توضیح داد: ما می توانیم گام های بیشتری را برای جلب رضایت ایران در خصوص مراودات تجاری مآغاز برداریم.

بورل با بیان اینکه اتحادیه اروپا تلاش ها را برای بهبود روابط و کاهش اختلاف ها بین تمام طرف های نگران افزایش خواهد داد اضافه نمود: من باور دارم که اگر بتوانیم برجام را حفظ کنیم و از اجرای کامل آن اطمینان حاصل کنیم، این توافق می تواند سنگ بنایی برای پرداختن به نگرانی های مشترک از جمله تحولات مربوط به امنیت منطقه باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1558

به "بورل: برجام از دست برود جایگزینی در کار نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل: برجام از دست برود جایگزینی در کار نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید