تأخیرشمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بی سابقه نیست؛ انتخاباتی که در تاریخ ثبت شد

به گزارش تنها پیامک، شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 در ایالت های مهم همچنان ادامه دارد و هنوز تعیین نیست چه کسی پیروز این انتخابات خواهد شد.

تأخیرشمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بی سابقه نیست؛ انتخاباتی که در تاریخ ثبت شد

سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا، بسیاری با رأی پستی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کردند، اما اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با چند روز تأخیر، پدیده تازه ای نیست. در قرن نوزدهم، با نبودن اینترنت و دسترسی به فن آوری های امروز، این کار ممکن بود روزها و حتی هفته ها طول بکشد. با این وجود این مسأله در سال های اخیر نیز دیده شده است.

2000

رقابت میان ال گور، معاون ریاست جمهوری آمریکا، و جورج دبلیو بوش، فرماندار جمهوری خواه تگزاس، نفس گیر بود. سرنوشت انتخابات به دست ایالت فلوریدا با 25 رأی الکترال افتاد؛ اما اختلاف آرأ بسیار اندک و رقابت بسیار نزدیک بود. در نتیجه کار به شمارش مجدد آراء رسید و تعیین شد بوش 300 رأی بیشتر دارد. دو نامزد وارد کشمکشی حقوقی شدند و انتها، در روز دوازدهم ماه دسامبر، با تصمیم دیوان عالی آمریکا، شمارش مجدد آراء در فلوریدا انتها یافت و جورج بوش پسر وارد کاخ سفید شد.

1976

رقابت میان جیمی کارتر، فرماندار سابق ایالت جورجیا از حزب دموکرات، و جرالد فورد، رئیس جمهوری جمهوری خواه، تا صبح روز بعد از انتخابات ادامه داشت. پیروزی کارتر در ایالت می سی سی پی او را در ساعت 4 بامداد به وقت شرق آمریکا برنده انتخابات ریاست جمهوری کرد. شایان ذکر است که از آن موقع تا به امروز هیچ نامزد دموکرات ریاست جمهوری نتوانسته است در ایالت می سی سی پی پیروز گردد.

1960

جان اف کندی، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری، در شب انتخابات و فردا صبح آن کمی از ریچارد نیکسون، معاون رئیس جمهوری جمهوریخواه جلو بود. ایالت ایلینوی مرتب تغییر جهت می داد تا آن که آراء نهایی شیکاگو، نتیجه این ایالت را انتها به نفع کندی رقم زد. یا آن که جمهوری خواستار از نیکسون خواستند که نتیجه را به چالش بکشد، نیکسون در تلگرافی که نهم نوامبر منتشر شد، شکست را پذیرفت.-

1948

توماس دویی، فرماندار جمهوری خواه ایالت نیویورک، انتظار یک پیروزی آسان را در مقابل هری ترومن، رئیس جمهوری دموکرات، داشت. دست کم نظرسنجی ها این طور نشان می دادند. حتی روزنامه ها، تیتر پیروزی او را آماده نموده بودند و شیکاگو تریبیون خبر را با تیتر یک دویی، ترومن را شکست داد زیر چاپ برد. اما صبح روز بعد، ورق برگشت و ترومن، با اختلاف کمی پیشی گرفت و پیروز انتخابات شد.

1916

بیش از دو هفته طول کشید تا نتیجه رقابت میان وودرو ویلسون، رئیس جمهوری دموکرات، و چارلز ایوانز هیوز، فرماندار جمهوری خواه نیویورک، به نتیجه برسد. فاصله آراء به اندازه ای کم بود که هر دو حزب ادعای پیروزی کردند. با آن که شمارش آراء در روزهای پیش رو نشان از پیشتازی ویلسون داشت، دو هفته طول کشید تا از شکست رسمی فرماندار نیویورک اطمینان حاصل گردد.

1888

رقابت آن سال میان بنجامین هریسون جمهوری خواه و گروور کلیولند دموکرات بود. کلیولند نتوانست در ایالت خودش، یعنی نیویورک، پیروز گردد و با از دست دادن 36 رأی الکترال این ایالت، ریاست جمهوری را به هریسون واگذار کرد. او چهار سال بعد دوباره بازگشت و توانست هریسون را شکست دهد و دوباره رئیس جمهوری آمریکا گردد. او تنها رئیس جمهوری است که در دو دوره غیرمتوالی در این پست خدمت نموده است.

1884

این، نخستین باری بود که گروور کلیولند از حزب دموکرات رئیس جمهوری آمریکا شد. او روی در روی جیمز ج. بلین جمهوری خواه قرار گرفته بود. نتیجه انتخابات، به نیویورک بستگی داشت؛ جایی که شمارش آراء به کندی انجام می شد. واشنگتن پست به نقل از مورخ مارک والگرن می نویسد: بیش ازیک هفته طول کشید تا دموکرات ها مطمئن شوند که نامزد آنها ایالت نیویورک و در نتیجه، انتخابات را برده است.-

1876

این انتخابات تاریخی بود. آمریکایی ها چهار ماه منتظر ماندند تا نتیجه انتخابات را بدانند. رادرفورد بی. هیز جمهوری خواه دوم ماه مارس، یعنی فقط سه روز قبل از مراسم تحلیف در واشنگتن، به عنوان برنده انتخابات تأیید شد. هر چند او رأی کمتری از ساموئل تیلدن دموکرات دریافت نموده بود، اما با یک رأی الکترال پیروز انتخابات شد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1331

به "تأخیرشمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بی سابقه نیست؛ انتخاباتی که در تاریخ ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأخیرشمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بی سابقه نیست؛ انتخاباتی که در تاریخ ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید