تاکید لاوروف بر گفت وگوی شفاف با پمپئو: ایران باید بتواند نفت خود را بفروشد

به گزارش تنها پیامک، مشرق نوشت: وزیر امور خارجه روسیه گفت، در دیدار با پامپئو سعی دارد دریابد آمریکا چگونه می خواهد از بحران کنونی پیرامون برجام، خارج شود و در این باره مذاکرات شفافی خواهیم داشت.

تاکید لاوروف بر گفت وگوی شفاف با پمپئو: ایران باید بتواند نفت خود را بفروشد

به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که قصد دارد در دیدار بامایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا (روز سه شنبه در سوچی) دریابد واشنگتن چگونه قصد دارد از بحران کنونی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران که به خاطر تصمیم یکجانبه آنها بوجود آمده، خارج گردد.

لاوروف شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با وانگ ایی همتای چینی خود گفت: من می دانم که روز دوشنبه وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان، انگلیس به همراه فدریکا موگرینی مسئول اصلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل نشستی داشتند. و می دانم که پامپئو هم با لغو سفرش به مسکو، به جمع آنها پیوست. من امیدوارم که شرکای اروپایی به مفاد قطعنامه شورای امنیت که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد تایید قرار داده، پایبند بمانند. البته تردیدی ندارم که آنها در خلاف این جهت گیری تحت فشار زیادی از سوی طرف آمریکایی قرار دارند. درجریان مذاکرات سوچی ما قصد داریم دریابیم که آمریکایی ها قصد دارند چگونه از این بحران که تصمیم یکجانبه آمریکا (درباره خروج از برجام) بوجود آورده، خارج شوند. امیدوارم که مذاکرات شفافی در این زمینه با همتای آمریکایی داشته باشیم.

برخلاف روسیه، اروپایی ها به وعده های خود به ایران براساس برجام عمل نکرده اند

وی با تاکید بر اینکه روسیه تمامی تعهدات خویش بر اساس توافقنامه هسته ای را اجرا می کند، اضافه نمود: در واقع ما در حال تحقق برنامه های مورد توافق در چارچوب برجام هستیم، طرح تغییر کاربری تاسیسات هسته ای فردو برای تولید ایزوتوپ های باثبات در حال اجراست. ولی سایر شرکت کنندگان در برجام، هنوز آنچه که به تهران وعده داده اند را عمل نکرده اند.

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که مکانیزم مالی اینستکس که از سوی اتحادیه اروپا برای تسهیل روابط تجاری-مالی با ایران در نظر گرفته شده، اعلام شده، ولی هنوز مورد استفاده قرار نمی گیرد.

راه دیگری به جز اجرای تعهدات از سوی همه طرفین شرکت کننده در برجام وجود ندارد

لاوروف گفت: ضمن اینکه آنطور که همتایان اروپایی به ما گفته اند، این مکانیزم اگر راه اندازی گردد هم فعلاً تنها برای ارسال کالاهایی که جنبه انسان محبت آمیز دارند، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این اصلاً آن چیزی نیست که مقامات ایران بر اساس توافقات صورت گرفته در برجام، روی آن حساب کرده اند و از سوی شورای امنیت سازمان ملل هم مورد تایید قرار گرفته است. در حالیکه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و قطعنامه مربوط به آن از سوی شورای امنیت، از لحاظ اجرایی التزام آور بوده و تضمین کرده که طرف ایرانی بتواند نفت خود را در بازارهای جهانی بفروشد.

لاوروف اضافه نمود: به همین دلیل روسیه خواستار آن بوده، هست و خواهد بود تا دیگر شرکت کنندگان در توافق هسته ای، به خصوص کشورهای اروپایی هم به تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه عمل کنند. مسئله بسیار ساده است: راه دیگری جز این وجود ندارد.

وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که در مذاکرات با همتای چینی خود، دو طرف بر غیرقانونی و غیرقابل قبول بودن تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ایران تاکید کرده و گفتند که مقامات مسکو و پکن با جدیت بر این عقیده هستند که توافقنامه هسته ای با ایران که از سوی شورای امنیت هم حمایت شده، باید حفظ گردد و دو کشور به تلاش خود در این زمینه ادامه خواهند داد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 172

به "تاکید لاوروف بر گفت وگوی شفاف با پمپئو: ایران باید بتواند نفت خود را بفروشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید لاوروف بر گفت وگوی شفاف با پمپئو: ایران باید بتواند نفت خود را بفروشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید