تبدیل محوطه ازبکی به سایت موزه در اولویت وزارت میراث فرهنگی است

به گزارش تنها پیامک، ایسنا/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی کشورمان، تبدیل محوطه ازبکی به سایت موزه در اولویت وزارت میراث فرهنگی است.

تبدیل محوطه ازبکی به سایت موزه در اولویت وزارت میراث فرهنگی است

عزت الله ضرغامی در بازدید از تپه ازبکی با اشاره اینکه البرز ظرفیتهای منحصر بفردی در حوزه گردشگری، صنایع دستی و آثار میراثی دارد، اظهار کرد: بر این اساس انتظار می رود حداقل سرمایه گذاری ها در این حوزه ها انجام بگیرد که قطعا خروجی و نتایج ارزشمندی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه یکی از جاذبه های مهم این استان تپه ازبکی است، گفت: این محوطه به تنهایی شناسنامه ایران محسوب می گردد و از تمدن چند هزار ساله این مرز و بوم حکایت دارد.

وی شرح داد: بخشی از این تپه کاوش شده و به سازه هایی از دوره مادها که بیش از 2700 سال قدمت دارد رسیده ایم و آنالیز ها نشان می دهد کاربری بخشی از این محوطه سکونتی نبوده است و این سازه ها به نوعی برای امور حکومتی ساخته شده اند.

وی با تاکید بر اینکه محوطه ازبکی در موقعیت جغرافیایی مناسبی قرار گرفته، ابراز کرد: البته زمانی قرار بود البرز ییلاق تهران باشد ولی امروز شاهد آلودگی هوای آن هستیم و شرایط به گونه ای است که آلودگی این استان به تهران تنه می زند.

ضرغامی گفت: این مسائل آسیب هایی است که ما در طول دهه های گذشته به محیط زیست وارد نموده ایم و امروز اگر گردشگران به تپه ازبکی بیایند در کنار شکوه و عظمت این فضا ناچار به تنفس در هوای آلوده هستند.

وی ابراز کرد: باید شرایط نصب تجهیزات و ایجاد فضای خدماتی به گردشگران در این مجموعه با هماهنگی میراث فرهنگی انجام گردد.

وزیر میراث فرهنگی گفت: باید برای این محوطه طرح جامعی تهیه گردد تا کاوش های بعدی با ظرافت و دقت کافی انجام گردد. هر چند اقدامات نقطه ای انجام شده ولی با توجه به اهمیت این محوطه تهیه طرح جامع لازم است.

این مسئول توضیح داد: پیشنهادات خوبی در این زمینه مطرح شده ولی باید ببینیم که چه مقدار اعتبار میتوان برای این موضوع اختصاص داد.

وی با تاکید بر اینکه محوطه ازبکی به یکی از سایت موزه های مطرح گردشگری کشور تبدیل خواهد شد، اضافه نمود: در این زمینه در کنار حمایت وزارتخانه به یاری نهادهای محلی هم امیدواریم.

ضرغامی ابراز کرد: تبدیل این محوطه به سایت موزه در اولویت وزارت میراث فرهنگی است ولی باید برای اینکه چه تاسیسات و چه آثاری در آن به نمایش گذاشته گردد، آنالیز جامعی صورت داد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 آذر 1402 بروزرسانی: 16 آذر 1402 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3251

به "تبدیل محوطه ازبکی به سایت موزه در اولویت وزارت میراث فرهنگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل محوطه ازبکی به سایت موزه در اولویت وزارت میراث فرهنگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید