تشریح اقدامات وزارت بهداشت جهت کاهش آمار سزارین در کشور

به گزارش تنها پیامک، معاون کل وزارت بهداشت گفت: از نظر سازمان جهانی بهداشت 10 الی 15 درصد از کل زایمان ها به روش سزارین است.

تشریح اقدامات وزارت بهداشت جهت کاهش آمار سزارین در کشور

به گزارش، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، با اشاره به راهکارهای پیشگیری از افزایش زایمان به روش سزارین، اظهار کرد: قبل از اجرای طرح تحول سلامت آمار سزارین در کل کشور 56 درصد بود که بعد از طرح به 50.2 درصد رسیده است که در زایمان اول این میزان 49.4 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه، آمار زایمان به روش سزارین در کشور های مانند هلند 15 درصد، سوئد 16 درصد و فرانسه 20 درصد است، اضافه کرد: متاسفانه بروز چنین مسئله ای (افزایش زایمان به روش سزارین)، ناشی از ضعف فرهنگی دریافت کنندگان و ارائه دهندگان خدمات است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه از نظر سازمان جهانی بهداشت 10 الی 15 درصد از کل زایمان ها به روش سزارین است، شرح داد: بسیاری از افراد تصور خوبی از زایمان بدون درد ندارند که وزارت بهداشت برای از بین بردن این تصور، گام های مثبتی را برداشته است، به طوریکه سال گذشته برای 150 هزار نفر، هشت جلسه متوالی برگزار کردیم، دو هزار واحد LDR ایجاد کردیم و زایمان طبیعی را صددرصد رایگان کرده و همواره در تلاش هستیم که زایمان بدون درد را ترویج دهیم.

به گفته حریرچی، زایمان به روش سزارین برای نوزاد خطرات و صدماتی، چون بروز زردی نوزادی، نارسایی تنفسی و لطمه دیدن بهره هوشی نوزاد را به همراه دارد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در تاریخ 98.8.8 در یک بیمارستان خصوصی شمال شهر که روزانه 12 سزارین به طور متوسط انجام می داده، 32 سزارین انجام شده و در یک بیمارستان خصوصی جنوب شهر که 7 سزارین به طور متوسط روزانه انجام می داده است، 21 مورد در لیست اتاق عمل داشته است.

حریرچی با تاکید بر اینکه میزان انجام زایمان یک سیر معقولی دارد، گفت: اطلاعات و جزییات روند بارداری فقط بین مادر باردار و پزشک او رد و بدل می شود و تا زمانیکه نتوانیم پرونده الکترونیک را در همه سطوح اجرایی کنیم، نمی توانیم به طور مستند مداخله ای در اثبات تاریخ زایمان داشته باشیم.

وی در سرانجام گفت: در حال حاضر، پرونده الکترونیک سلامت در مراکز دولتی سطح یک کامل انجام می شود و در اکثر مراکز با بیمه تعامل دارند و به سمت عملیاتی کردن پرونده الکترونیک سلامت به سطح دو، در حرکتیم.

منبع: میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 505

به "تشریح اقدامات وزارت بهداشت جهت کاهش آمار سزارین در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح اقدامات وزارت بهداشت جهت کاهش آمار سزارین در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید