تعطیلی آدینه بازار پرندگان در آینده نزدیک

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران/کرمان مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: یکی از مسائل جدی استان در بحث بهداشت جامعه، وجود آدینه بازار پرندگان است که بصورت غیر قانونی دایر شده و تهدیدی برای سلامت جامعه می باشد زیرا می تواند منبع بسیاری از بیماری های خطرناک صنعت طیور استان شود.

تعطیلی آدینه بازار پرندگان در آینده نزدیک

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت آنلاین چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

حسین رشیدی از تعطیلی آدینه بازار پرندگان طبق مصوبات مصوبه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در آینده ای نزدیک اطلاع داد و اضافه کرد: این اداره کل در مبادی ورودی استان پست های قرنطینه ثابت را مستقر نموده است که با همکاری نیروی انتظامی از ورود و خروج دام، طیور و سایر مواد خام دامی بدون مجوز جلوگیری بعمل می آورد اما متاسفانه پرندگان آدینه بازار بصورت قاچاق وارد استان می شوند که می توانند کل مرغداری ها و پرندگان منطقه را درگیر بیماری نمایند و خسارات جبران ناپذیری را بر جای گذارند.

رشیدی توضیح داد: کارشناسان و ماموران مستقر در سطح شهرستان های استان در صورت مشاهده عرضه مرغ زنده و سایر پرندگان توسط مراکز غیر مجاز ضمن برخورد با عاملان و متخلفان به پلمب اماکن عرضه غیر مجاز اقدام خواهند کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تا به امروز حدود سه سال از بیماری آنفلوانزای پرندگان مصون بوده ایم، اذعان کرد: در حال حاضر اهمیت بیماری آنفلوانزای پرندگان تنها در مبحث خسارات مالی به صنعت طیور کشور خلاصه نمی شود، بلکه بحث امنیت زیستی و بهداشت عمومی آن (مشترک بودن این بیماری با انسان) در درجه با اهمیت تری قراردارد.

وی با اعلام اینکه از ابتدای سال بیش از 7000 مورد بازدید و نمونه برداری از واحدهای مختلف (روستایی، پرنده فروشی، باغ پرندگان، مزارع پرورش مرغ اجداد و مادر گوشتی، تخم گذار و ....) در جهت پایش بیماری آنفلوانزای پرندگان اجرا شده است، اضافه کرد: انجام مرتب پایش بیماری بصورت فعال و غیر فعال در استان، همچنین ایجاد پست های قرنطینه، تشکیل کلاس های آموزشی جهت بهره برداران و ... سبب گشته که تا به امروز هیچ موردی از بیماری در سطح استان مشاهده نشود.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دامپزشکی استان کرمان، مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در ادامه با مطرح کردن این بیماری به عنوان تهدیدی بر امنیت غذایی کشور، اظهار داشت: عدم رعایت اصول امنیت زیستی توسط مرغداران از جمله عدم ضد عفونی خودروهای حمل دان و کود و جابجایی آنها بین واحدهای مشترک، استفاده از نهاده های طیور وکود مرغی آلوده و مدیریت همزمان چندین واحد و کارگران مشترک مرغداری ها و ... را از جمله عوامل ورود بیماری به مزارع پرورشی می باشد.

وی اعلام نمود: مسوولین فنی مستقر در کشتارگاه های طیور، نظارت بر آنها را به طور مرتب انجام می دهند و در واقع دامپزشکی از زمان جوجه ریزی تا زمانی که گوشت مرغ سالم و بهداشتی در اختیار مصرف نمایندگان قرار گیرد، بر فرایند فراوری مرغ نظارت دارد، به شهروندان اطمینان میدهیم که در صورت خرید گوشت مرغ و تخم مرغ از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی، هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 690

به "تعطیلی آدینه بازار پرندگان در آینده نزدیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی آدینه بازار پرندگان در آینده نزدیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید