تقابل علی کریمی و جواد نکونام در قاب لیگ

به گزارش تنها پیامک، علی کریمی و جواد نکونام سال ها تقابل و حرف ناگفته را با خود به استادیوم وطنی می آورند تا با تیم های شان شاید برای هم خط و نشان بکشند.

تقابل علی کریمی و جواد نکونام در قاب لیگ

تقابل علی کریمی و جواد نکونام در قابی تازه

علی کریمی و جواد نکونام، هرگز دو چهره ای نبودند که بتوان تشابه های زیادی بین آن ها پیدا کرد. نه از نظر اخلاقی و نه نوع فوتبال شاید آنقدر تفاوت داشتند که حتی مقایسه شان کار منطقی به حساب نمی آمد. اتفاقاً همین تفاوت ها هم بود که آن ها را بارها مقابل یکدیگر قرار داد و امروز که قرار است در قامت سرمربی دو تیم قوتبال رو در روی یکدیگر قرار بگیرند، بهترین فرصت باری بازخوانی همه درگیری ها و تقابل هایی است که با هم داشته اند. آن ها سال ها تقابل و حرف ناگفته را با خود به استادیوم وطنی می آورند تا با تیم های شان شاید برای هم خط و نشان بکشند. از ماجرای بازوبند کاپیتانی تیم ملی تا جدایی علی کریمی و زمزمه هایی که درباره نقش نکونام در این جدایی به گوش می رسید، همه و همه حرف های ناگفته ای است که بین این دو نفر باقی مانده است.

تقابل این هفته نساجی مقابل سپیدرود، جدا از همه حساسیت هایی که رویارویی فوتبال مازندران و گیلان با هم دارد، تقابل جواد نکونام و علی کریمی است. دو چهره فوتبالی که درگیری ها و اختلاف های شان در تیم ملی هنوز از یادها نرفته و ورودشان به عرصه مربی گری ماجرای مشابهی بوده که با همه تفاوت ها، امروز آن ها را مقابل یکدیگر قرار می دهد. همین پیشینه است که جدا از صندلی تیم های نساجی و سپیدرود در جدول رده بندی، امتیاز دریافت از این بازی را برای شخص نکونام و کریمی با اهمیت می نماید.

کلیدی ترین تفاوت نکونام و کریمی

برگردیم به تیرماه سال 95. وقتی جواد نکونام با انتشار پیامی بلندبالا از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. درست همان زمان بود که یکی از بارزترین تفاوت های او با علی کریمی به طور عجیبی عیان شد. صبح روز بعد از خداحافظی نکونام، بی اعتنایی مطبوعات به این خداحافظی، خیلی ها را به یاد تیرماه سال 93 انداخت که علی کریمی به شکل مشابهی از دنیای بازیگری خداحافظی نموده بود و روز بعد نه تنها عکس او جلد همه روزنامه های ورزشی را به خود اختصاص داده بود که روزنامه های سیاسی هم خبر خداحافظی اش را پوشش داده بودند. در مورد نکونام اما قصه فرق داشت. وجه تشابه کریمی و نکونام این بود که هیچ کدام در تیم های مورد علاقه شان خداحافظی نکردند و هر دو هم در نامه وداع، به این حسرت اشاره کردند. نه جادوگر توانست با لباس پرسپولیس کفش هایش را بیاویزد و نه این اتفاق برای نکونام در لباس استقلال رخ داد. با این وجود نوع پرداختن رسانه های مجازی و مکتوب به خداحافظی کریمی بسیار متفاوت بود.

اختلاف کریمی و نکونام از کجا آغاز شد؟

شاید جرقه اختلافات زمانی زده شد که کارلوس کی روش تصمیم گرفت بازوبند کاپیتانی را از علی کریمی گرفته و بر بازوی جواد نکونام ببندد. گرچه جادوگر ابتدا واکنش نشان نداد اما حرکت جالب او وقتی محمود گودرزی، وزیر وقت ورزش و جوانان همراه علی کفاشیان راهی کمپ تیم ملی شد، در خاطره ها ماند. گودرزی در ابتدای جلسه، علی کریمی را خطاب قرار داد و از مسائل پرسید اما علی کریمی انگشت اشاره خود را به سمت جواد نکونام برد و گفت: اول کاپیتان تیم ملی...

آن روز خیلی ها از عمق اختلاف جادوگر با جواد نکونام باخبر شدند و رابطه علی کریمی- جواد نکونام دیگر خوب نبود. حتی در بازی تراکتور-استقلال، درگیری هم داشتند. به خصوص که بعد از آن جلسه، گفت و گوی پنج دقیقه ای نکونام و کی روش به زبان اسپانیایی در اتوبوس تیم ملی به صورت خصوصی، حرف و حدیث هایی را به همراه داشت. ---

غیبت علی کریمی در جام جهانی برزیل

در آستانه مسابقات جام جهانی 2014 برزیل، علی کریمی در مصاحبه با رسانه ها حرف معناداری زد و گفت: من نیز مانند بقیه بازیکنان هستم و تفاوتی با سایرین ندارم، هر کاری هم نمی کنم که به جام جهانی بروم و حضور من در این رقابت ها بستگی به درخشش، خوب بازی کردن و مثمرثمر بودنم برای تراکتورسازی تبریز دارد. تا جایی هم که می دانیم باید همین موضوع در دعوت شدن به تیم ملی و حضور در جام جهانی مهم باشد، اگر چیز دیگری در دعوت به تیم ملی نقش داشته باشد از من این کارها برنمی آید، من کاری به اینکه چه کسانی به تیم ملی می رسند ندارم اما یکسری از الان در مورد مسابقات جام جهانی صحبت می نمایند و امیدوارم در جام جهانی برای عوض کردن پیراهن با لیونل مسی در بین بازیکنان خودمان در بازی با آرژانتین دعوایی رخ ندهد. گرچه علی کریمی تکذیب کرد اما همان زمان هم شنیده می شد که حرف های علی کریمی طعنه به جواد نکونام بوده است، جالب آن که چندی بعد و پس از انتها بازی ایران و آرژانتین در جام جهانی 2014 برزیل، جواد نکونام پیراهن لیونل مسی را به یادگاری گرفت. ---

پاداشی که کریمی گرفت و نکونام تقسیم کرد

کمتر کسی بود که نداند در پس انتخاب علی کریمی برای دستیاری کی روش چه هدف های پنهانی نهفته بود. کارلوس کی روش در واقع محبوبیت علی کریمی نزد مردم را بیش از توان فنی او برای حضور در پست مربی گری تیم ملی مدنظر قرار داده بود. چیزی اما نگذشت که جادوگر هتل محل اقامت تیم ایران را به نشانه قهر ترک کرد و دیگر رابطه اش با مرد پرتغالی خوب نشد. ماجرا به اردوی آفریقای جنوبی برمی گشت، جایی که علی کریمی به خواست کادر فنی ملی پوشان با حسین راهنماییی در تهران تماس گرفت تا پاداش صعود به جام جهانی را تهیه کند، مالک استیل آذین هم قول همکاری داد و پس از بازگشت به تهران چک رمزدار پاداش صعود که حدود 800 میلیون تومان بود، توسط راهنماییی در اختیار علی کریمی نهاده شد. جادوگر هم که پولی برای خودش نمی خواست تمام و کمال آن را در اختیار سرپرست تیم ملی قرار داد تا بین ملی پوشان تقسیم گردد. فردای همان روز اما علی کریمی در کمال تعجب مشاهده کرد پاداش ها در اردوی تیم ملی توسط جواد نکونام تقسیم می گردد انگار او آن را با زحمت تهیه نموده است. آن اتفاق یکی از دلایل قهر و جدایی علی کریمی از تیم ملی شد که دامنه های آن هنوز ادامه دارد.

هر دو به یکباره وارد عرصه مربیگری شدند

علی کریمی و جواد نکونام علاوه بر موفقیت هایی که در دوران بازیگری شان در لیگ های معتبر اروپایی داشتند، در نوع ورود به عرصه مربی گری مسیر مشابهی را پیموده اند. هر دوی آن ها بدون تجربه جدی دستیاری، مشغول سرمربی گری شدند. کریمی یک تجربه عجیب و پرحاشیه را در نفت تهران سپری کرد و نکو هم زیر سایه هیاهویی تمام نشدنی، در بابل مشغول به کار شد. به نظر می رسید هر دو مربی در اولین انتخاب، مرتکب اشتباه شده اند اما هنوز زمان کافی برای جبران این اشتباه ها وجود داشت. جواد بعد از ترک بابل، راهنمایی نساجی را پذیرفت. تیمی که با داوود مهابادی در بحران قرار داشت، با حضور نکونام احیا شد و انتها بعد از 24 سال به سطح اول فوتبال ایران رسید. صعود با نساجی به لیگ برتر، یک موفقیت بزرگ برای سرمربی تازه کار این باشگاه به شمار می رفت. همزمان با نتایج درخشان جواد نکونام، علی کریمی هم ماموریتش در فوتبال رشت را با موفقیت به انتها برد. او روی نیمکت سپیدرود نشست و توانست این تیم را در جدول لیگ برتر حفظ کند.

حالا گرچه علی کریمی به واسطه در دست دریافت مالکیت سپیدرود، نگرانی بابت برکناری ندارد اما رتبه پانزدهمی سپیدرود در جدول، صندلیی نیست که برای این تیم راضی نماینده باشد. در مقابل اما جواد نکونام به نوعی زیر تیغ مسوولان باشگاه است و بعید نیست در صورت شکست در این بازی محکوم به رفتن باشد.

1-11

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 1 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 70

به "تقابل علی کریمی و جواد نکونام در قاب لیگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقابل علی کریمی و جواد نکونام در قاب لیگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید