کوشش برای برطرف تعرض مالیاتی 700 میلیارد ریالی از صادرکنندگان

خبرنگاران/خوزستان رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اهواز از کوشش های این نهاد برای برطرف تعرض مالیاتی به مبلغ 700 میلیارد ریال ویژه تجار و صادرکنندگان استان خوزستان طی سال های 90 تا 95 اطلاع داد.

کوشش برای برطرف تعرض مالیاتی 700 میلیارد ریالی از صادرکنندگان

شهلا عموری در گفت وگو با خبرنگاران در این خصوص اظهار کرد: اتاق بازرگانی اهواز برای رفع تعرض مالیاتی به مبلغ 700 میلیارد ریال ویژه تجار و صادرکنندگان استان خوزستان طی سال های 90 تا 95 در کوشش است و پیگیری این موضوع به وسیله اتاق و هیات 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم در حال اجرا است.

وی ادامه داد: بر اساس پیگیری هایی که در جریان است، سعی داریم تا مسائل مالیاتی صادرکنندگانی که طی سال های 1390 تا 1395 به دلیل نبود آگاهی، پیروز به تسلیم اظهارنامه نشده اند را رفع کنیم.

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با بیان اینکه به استناد قانون مالیات های مستقیم، 100 درصد نرخ مالیات درآمد حاصل از صادرات صفر است، اضافه کرد: از سوی دیگر به استناد ماده 95 و 101 قانون مالیات های مستقیم، شرایط مشمولیت برای استفاده از معافیت مالیاتی موضوع ماده 141 قانون مالیات مستقیم برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی، تسلیم اظهارنامه مالیاتی اعلام شده است.

عموری ادامه داد: این درحالی است که صادرکننده کالا و خدمات فعال در منطقه مرزی به علت عدم اطلاع کافی از قوانین و مقررات مالیاتی و تنها با استناد به اینکه صادرات کالا و خدمات معاف از پرداخت مالیات است، اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم مراجع ذیربط نکردند و عدم انجام مناسب و به موقع تکالیف مالیاتی منجر به منظور شدن جرائم سنگین مالیاتی بالغ بر 700 میلیارد ریال برای بعضی فعالان مالی حقیقی و حقوقی طی سال های 1390 تا 1395 شده است.

وی با اشاره به قانون پنجم توسعه کشور مبنی بر اینکه اخذ هرگونه مالیات و عوارض صادرات کالای غیرنفتی ممنوع است، اضافه کرد: به همین دلیل تعلق مالیات و همچنین جرایم سنگین برای این نوع از صادرات در تضاد با قانون برنامه پنجم توسعه محسوب می گردد.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز اعلام کرد: در کوشش هستیم تا با پیگیری هایی که به وسیله هیات 251 مکرر قانون مالیات مستقیم صورت می گیرد از این افراد رفع تعرض مالیاتی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 11 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 688

به "کوشش برای برطرف تعرض مالیاتی 700 میلیارد ریالی از صادرکنندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای برطرف تعرض مالیاتی 700 میلیارد ریالی از صادرکنندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید