تمام حواشی انتخاب در جستجوی فریده برای اسکار

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران: در میان اخبارکشتی توقیف شده ایرانی و دستگیری مفسدان مالی که این روز ها ذهن بسیاری را به خود مشغول نموده است، کمتر کسی فکر می کرد که انتشار خبر فیلم منتخب ایران برای معرفی به اکادمی اسکار، فراتر از همه اتفاقات تبدیل به بمب خبری روز یکشنبه رسانه ها و شبکه های اجتماعی گردد.

تمام حواشی انتخاب در جستجوی فریده برای اسکار

انتخاب فیلم مستند داستانی در جستجوی فریده ساخته دو کارگردان جوان و خوش ذوق سینما به نام های آزاده موسوی و کوروش عطایی، که بسیاری خبر آن را با صفت غیر منتظره در رسانه های خود کار کردند، موجی از حاشیه و جنجال را مبنی بر وجود دست های پشت پرده برای ممانعت از راهیابی فیلم متری شش و نیم ساخته سعید روستایی و قصر شیرین به کارگردانی رضا میرکرمی به مراسم اسکار را به راه انداخت.

عده کمی از کاربران شبکه های اجتماعی نیز که به واسطه اکران فیلم در جستجوی فریده در گروه هنر و تجربه، پیروز به دیدن این فیلم نشده بودند، با اذعان به این نکته که در میان بحث و جدل روزانه شان حتی اسم این فیلم مستند معرفی شده به اسکار را نشنیده اند، معتقد به نوعی توطئه ای از پیش طراحی شده بودند که مجریانش قرار بوده است با اتکا به تاریکی شب و احتمالا خواب بودن اصحاب رسانه و جماعت مشتاق، سعی در جعل آرا فیلم محبوبشان به نفع یک فیلم مستند ناشناخته نموده اند.

نکته ای که بسیاری از روزنامه نگاران محترم را در صبح روز یکشنبه بر آن داشت تا با اظهار تعجب از اعلام شبانه نماینده ایران به اسکار، این سوال شک برانگیز را از مسئولین بپرسند که اگر کلکی در کار شما نبوده است پس چرا روشنایی روز را رها نموده و به فکر اعلام برنده راه یافته به اسکار در نیمه های شب افتاده اید؟ تو گویی که توطئه جا به جایی رای، تنها با اتکا به تاریکی شب می توانسته اتفاق بیفتد و با روشن شدن هوا امکان چنین اقدامی از هیات انتخاب سلب می شده است.

خبری که همانند یک شوک الکتریکی عمل می کند

اگر چه هیات منتخب انتخاب فیلم ایرانی به اسکار کارش را در سکوت شروع نموده و به آنالیز فیلم های منتخب می پرداخت، اما در میان مطبوعات و اهالی سینما زمزمه هایی مبنی بر رقابت پر پیچ و خم میان دو فیلم متری شش و نیم و قصر شیرین دست به دست می گشت و کار را به جایی رساند که دوقطبی عجیبی در این میان شکل گرفت.

عده ای از طرفدارن فیلم متری شش و نیم با متهم کردن رضا میرکریمی به لابی گری و اعمال نفوذ در میان هیات انتخاب، اکران خصوصی فیلم قصر شیرین برای اعضا و کارمندان چند سفارتخانه اروپایی را نوعی رایزنی برای انتخاب و راهیابی این فیلم به مراسم اسکار می دانستند و از طرف دیگر هم علاقمندان فیلم آخر میرکریمی نیز با اتکا به فضای فیلم و بازی درخشان بازیگرانش، قصر شیرین را بهترین انتخاب برای دست یافتن به مجسمه طلایی رنگ اسکار میدانستند.

همین دعوا های درگوشی باعث پدید آمدن جوی شد که سینما را در حد بوقچی های کری خوان دو تیم استقلال و پرسپولیس تقلیل داد و فضایی را بوجود اورد که لج و لجبازی جای خود را به انتخاب صحیح و مبتنی بر استدلال داد.

در این میان محمد صادق لواسانی که در برنامه نقد سینمای شبکه پنج، اخبار حاشیه ای سینما را بازگو می کند، روایت جالبی را از شب واقعه در شبکه های اجتماعی مطرح می کند: در جلسه روز شنبه هیات انتخاب مجددا بحث و رای گیری می کند. خانم طائر پور که در جلسه قبل به قصر شیرین رای داده بود، این بار به متری شش و نیم رای می دهد. نهایتا در جستجوی فریده 2 رای، قصر شیرین 4 رای و متری شش و نیم 3 رای کسب می نمایند. علیرغم رای گیری، چون فیلم سعید روستایی به هیچ عنوان نمی توانست رای بیاورد، سه عضوی که قبلا به متری شش و نیم رای داده بودند رای خود را به سمت مستند مذکور تغییر دادند تا قصر شیرین از گردونه کنار برود.

روایت تایید نشده ای نیز از عکس این موضوع حکایت می کند. یعنی اینکه این توافق ناگهانی برای از گردونه خارج کردن فیلم متری شش و نیم رخ داده تا در این میان تسویه حساب هایی با محمد صادق رنجکشان به عنوان یکی از سرمایه گذاران فیلم صورت گیرد. به نظر می رسد همین دعوا های حیدری نعمتی باعث شد که یکی از مهمترین اتفاقات چند سال اخیر سینمای ایران رقم خورده و برای اولین بار یک فیلم مستند به عنوان نماینده ایران به آموزشگاه اسکار معرفی گردد. خبری که شنیدنش در همان ابتدای صبح بسیاری را بهت زده کرد.

از کودتا تا نامه عذر خواهی:

انتشار خبر انتخاب فیلم در جستجوی فریده برای معرفی به آموزشگاه اسکار بلافاصله با موضعگیری های تند عوامل فیلم متری شش و نیم و رسانه های طرفدار این فیلم روبرو شد. سعید روستایی کارگردان فیلم در اقدامی عجیب و در صفحه اینستاگرام خود انتخاب فیلم در جستجوی فریده را نوعی کودتا خواند و با گلایه از اینکه هیات انتخاب میتوانست یک ماه دیر تر دست به معرفی فیلم منتخب بزند نوشت: یک ماه زودتر، ساعتی پس از نیمه شب، بدتر از کودتا، عجیب نیست واقعا؟ تا اواخر شهریور و اوایل مهر وقت باقیست...

نوید محمد زاده هم در واکنش به این رای هیات انتخاب با اشاره به اینکه فیلم در جستجوی فریده هیچ دستاورد بین المللی نداشته است نوشت: علت این عجله در انتخاب چی بود؟ نمیتونستین صبر کنین بعد از جشنواره ونیز به جمع بندی برسین؟ نه ..

این واکنش تند عوامل فیلم متری شش و نیم باعث شد که بسیاری از رسانه ها و دست اندرکاران سینما با پیروی از استدلال های مطرح شده، واکنش های عجیبی از خود نشان دهند که نمونه آن را می توان در صفحه اینستاگرام غلامرضا موسوی، یکی از اعضای موثر شورایعالی تهیه نمایندگان مشاهده کرد. او در اعتراض به انتخاب در جستجوی فریده نوشت: انتخاب برای اسکار که دولتی بگردد، نتیجه اش یک فیلم مستند خواهد بود. باعث تاسف است که در این زمینه شورایعالی تهیه نمایندگان ورود ننموده است. همکاران محترم، به نظر می رسد وقت ورود جدی بخش خصوصی برای این گونه انتخاب ها است. .

اما در این میان شاید تنها واکنش منطقی را بتوان از حامد بهداد دانست که در نامه ای کوتاه و محترمانه از اعضای هیات انتخاب خواست که توضیح جزییات دو جلسه اخیر خود را برای معرفی فیلم منتخب به اسکار 2020 منتشر نماید. کمی بعد نوید محمد زاده نیز با انتشار دوباره پیامی از برخورد احساساتی اولیه خود نسبت به انتخاب فیلم در جستجوی فریده عذر خواهی نموده و برای آنان آرزوی پیروزیت کرد.

اما در این بین کارگردانان جوان فیلم در جستجوی فریده با انتشار متنی با تشکر از اعتماد هیات انتخاب و ابراز امیدواری از اینکه بتوانند نماینده شایسته ای برای سینمای ایران باشند نوشتند: فکر می کنیم این انتخاب، یک اتفاق مهم و تاریخی برای سینمای مستند ایران است. سینمایی که فیلمسازان آن سالهاست به دور از حاشیه ها و با کمترین امکانات و بیشترین محدودیت ها به فراوری آثارشان مشغول هستند و با این وجود همیشه در بسیاری از صحنه های جهانی موجب سربلندی سینمای ایران شده اند. .

اما علیرغم تعدیل مواضع اولیه دست اندرکاران سینما، این مطبوعات و رسانه ها بودند که با تیتر های خود همچنان آتش اختلاف و طرح تئوری توطئه را شعله ور نگه داشتند. تا جایی که روزنامه جوان در شماره روز دوشنبه خود با عنوان تحقیر سینمای داستانی ایران با انتخاب یک مستند برای اسکار، به انتخاب فیلم در جستجوی فریده واکنش نشان داد. به نظر می سد فضای مسموم ایجاد شده بیش از اینکه به شناخت سینما و فضای آموزشگاه اسکار مربوط باشد به همان دعوا هایی مربوط است که جایگاه های سینما را با جایگاه های استادیوم اشتباه گرفته اند.

چرا در جستجوی فریده بهترین انتخاب برای اسکار سال جاری است؟

در هیاهوی ایجاد شده توسط رسانه ها در طی چند روز گذشته، فضای مسموم شکل گرفته عمدتاً مانع از قضاوت صحیح درباره اتفاقات موجود شده است. حتی اگر بپذیریم که انتخاب فیلم در جستجوی فریده نتیجه اختلاف بین اعضای هیات انتخاب بوده است، به نظر می سد که خروجی جلسه در نهایت منجر به اتفاق مثبتی برای سینمای ایران شده است. شاید نگاهی به ساختار، مضمون و کیفیت فراوری هر سه فیلم مدعی، بتواند ما را با بیش از پیش با فاصله محسوس در جستجوی فریده نسبت به دو رقیب داستاگویش آشنا سازد:

*متری شش و نیم:

شاید برای ما علاقمندان سینما چیزی که بیشتر از همه در این آخرین ساخته سعید روستایی جلب نظر می نموده، میزان تسلط کارگردان در نمایش معتادان حاشیه نشین تهران و ارائه تصویری تازه از یک پلیس ایرانی است که می تواند خشن، بد دهن و یا فاسد هم باشد. اما واقعیت این است که در آن سوی جهان و به خصوص در آمریکا که خود از پایه گذاران سینمای پلیسی و جنایی هستند، نمایش فیلمی مثل متری شش و نیم هیچ دستاورد تازه و هیجان انگیزی برای آن ها نخواهد داشت.

برای اعضای یک اکادمی که چند دهه پیش تصویر تاثیرگذارتر و دراماتیک تری از رابطه بین پلیس و جنایتکار را در چند فیلم و سریال دیده و خاطره آن ها را در ذهن خود همیشه به همراه دارد، متری شش و نیم با چند حفره بزرگ در فیلمنامه چطور می تواند در میان متر و معیار اعضای اکادمی جایی برای خود پیدا کند؟

*قصر شیرین:

هر چند ساخته آخر میرکریمی می کوشد با اتکا به فیلمنامه مبتنی بر خرده پیرنگ خود، داستان جذابی از همراهی یک پدر خشن و بچه های بی مادرشان را بازگو نماید، اما سایه سنگین ایدئولوژی که به وسیله فیلمساز (نه به وسیله درام) به فیلم تحمیل می گردد، تحول تدریجی شخصیت ها را به سمت استحاله هایی ناگهانی کشانده که باعث شده است مرد با دیدن گریه ناگهانی و خیس شدن شلوار دختر، متحول شده و به راه راست راهنمایی گردد. در این زمینه برای اعضای آموزشگاه که پیش از این با فیلم مشابه، اما تکان دهنده بازگشت ساخته فیلمساز روس تبار، آندره زویاگنیتسف روبرو شده اند، قصر شیرین شانس چندانی برای راه پیدا کردن به انتخاب اعضا پیدا نمی کرد.

*در جستجوی فریده:

این مستند ساخته آزاده موسوی و کوروش عطایی، یکی از تاثیرگذارترین و دراماتیک ترین فیلم های چند سال اخیر سینمای ایران است که بر خلاف بسیاری از فیلم های مدعی داستانگویی که تنها به ایده چند خطی اولیه خود وابسته هستند، پیروز می گردد با اتکا به شخصیت پردازی و داستانپردازی نفس گیرش، تماشاگر را تا به پایان برای اطلاع از سرنوشت نهایی کاراکتر اصلی اش (فریده) با خود همراه سازد.

نزدیکی فیلمساز به جهان و دغدغه های فریده باعث شده که هر تماشاگری در هر جای جهان بتواند با کاراکتر فریده و روند داستانی این فیلم مستند همراه شده و با آن همذات پنداری کند. فیلمی که در سایه یک پخش نماینده قدرتمند در آمریکا و اروپا می تواند بخت مساعدی برای سینمای ایران و دسترسی مجدد به مجسمه اسکار را فراهم آورد.

منبع: برترین ها
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 279

به "تمام حواشی انتخاب در جستجوی فریده برای اسکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام حواشی انتخاب در جستجوی فریده برای اسکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید