تهدید چین هم زمان با گرمی روابط تجاری آمریکا و اروپا

به گزارش تنها پیامک، سسیلیا مالم استروم، رییس تجارت اتحادیه اروپا برای نخستین بار از زمانی که دونالد ترامپ از تهدید برای وضع تعرفه روی واردات خودروهای اروپایی دست کشید، با همتای آمریکایی خود دیدار و گفت و گو کرد.

تهدید چین هم زمان با گرمی روابط تجاری آمریکا و اروپا

به گزارش خبرنگاران، مالم استروم روز دوشنبه میزبان رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا در بروکسل بود. این دو قرار است دوباره در اواخر سپتامبر دیدار نمایند.

مالم استروم که کمیسر تجارت اروپایی است، این دیدار را نخستین فرصت برای پیگیری توافق میان ترامپ و ژان کلود یانکر، رییس کمیسیون اروپایی توصیف کرد.

دفتر لایتیزر این مذاکرات را سازنده توصیف و خاطرنشان کرد کارشناسان در اکتبر برای شناسایی موانع تعرفه ای و غیرتعرفه ای که می توانند کاهش داده شوند، دیدار خواهند کرد و پس از آن روسای تجاری در نوامبر برای نهایی کردن نتایج قطعی دیدار می نمایند.

بر اساس گزارش رویترز، در بیانیه دفتر تجاری آمریکا آمده است ما امیدواریم در بخش موانع فنی برای تجارت به نتایج سریعی دست پیدا کنیم.

ترامپ در ژوییه با یانکر موافقت کرد از وضع تعرفه روی خودروهای اتحادیه اروپا خودداری کند و دو طرف مذاکراتی را برای برطرف تعرفه روی محصولات صنعتی غیرخودرویی شروع کردند.

یک گروه کاری به ریاست مدیران تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا مسئول یافتن راه هایی برای کاهش تعرفه ها، افزایش صادرات گاز طبیعی مایع آمریکا و اصلاحات سازمان تجارت جهانی هستند.

کمیسر تجارت اتحادیه اروپا گفت: ما درباره چگونگی توسعه تجارت دوجانبه و شناسایی اولویت ها در هر دو طرف و چگونگی دستیابی به نتایج عینی در کوتاه مدت تا میان مدت گفت و گو کردیم.

در این بین، دولت ترامپ اعلام نموده بدنبال دریافت موافقت سریع کنگره با توافق تجاری است که با اتحادیه اروپا مذاکره نموده است.

دفتر نماینده تجاری آمریکا خاطرنشان کرد رایزنی با کنگره درباره توافق تجاری با اروپا تحت سازمان توسعه تجارت را شروع خواهد نمود. دولت نیز باید مجموعه موانع از جمله مشاوره های نزدیک با کمیته ها در مجلس و سنا که بر تجارت نظارت دارند را هموار کند.

این اقدامات نشان می دهد که مذاکرات میان آمریکا و اتحادیه اروپا به خوبی در جریان است در حالی که دو ماه پیش دو طرف یکدیگر را به وضع تعرفه روی واردات طرف مقابل تهدید می کردند و بیم یک جنگ تجاری مخرب می رفت.

اما اختلافات تجاری میان آمریکا و چین همچنان ادامه دارد و در تازه ترین تحولات، وزارت خارجه چین تهدید کرد اگر آمریکا اقدامات جدیدی در خصوص تجارت انجام دهد، این کشور به تلافی خواهد پرداخت.

دونالد ترامپ، روز جمعه خاطرنشان کرد علاوه بر تعرفه روی 200 میلیارد دلار واردات کالاهای چینی، آماده است روی 267 میلیارد دلار دیگر واردات چین تعرفه اعمال کند که به معنای وضع مالیات بالاتر روی کل واردات چینی است.

آمریکا و چین از ژوییه با تشدید اختلافات تجاری با وجود چند دور مذاکره، روی 50 میلیارد دلار از واردات یکدیگر تعرفه اعمال نموده اند.

ترامپ از مازاد تجاری عظیم چین با آمریکا انتقاد نموده و خواهان کاهش فوری آن گردیده است.

همچنین تنش ها بر سر محدودیت دسترسی شرکت های آمریکایی به بازارهای چینی، حفظ مالکیت معنوی، انتقال فناوری و سرمایه گذاری ادامه دارد.

چین در اوت فهرست از تعرفه های تلافی جویانه روی واردات 60 میلیارد دلار کالای آمریکایی را رونمایی کرد که شامل گاز طبیعی مایع و برخی از مدل های هواپیما است و تهدید کرد اگر واشنگتن تعرفه ها روی 200 میلیارد دلار کالای چینی را اجرایی کند، آن را عملی خواهد نمود.

این تعرفه ها از 5 تا 25 درصد متغیر است و روی 5207 مورد محصول اعمال می گردد و اقدامات بعدی پکن با توجه به اقدامات آمریکا در وضع تعرفه های بیشتر دنبال خواهد شد.

چین روی 110 میلیارد دلار کالای آمریکا تعرفه وضع یا پیشنهاد نموده که تقریبا عمده واردات این کشور از آمریکا هستند با این حال نفت خام و هواپیماهای بزرگتر هنوز هدف تعرفه های تلافی جویانه قرار نگرفته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3

به "تهدید چین هم زمان با گرمی روابط تجاری آمریکا و اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید چین هم زمان با گرمی روابط تجاری آمریکا و اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید