توسعه مواد ضد ویروسی جدید برای مقابله با کرونا ویروس

به گزارش تنها پیامک، جمعی از پژوهشگران دانشگاه منچستر با همکاری پژوهشگران دانشگاه ژنو و پژوهشگران مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان پیروز به توسعه مواد ضد ویروسی جدیدی از شکر شده اند که می توان از آن برای مقابله با بیماری های ویروسی مانند کرونا ویروس استفاده کرد.

توسعه مواد ضد ویروسی جدید برای مقابله با کرونا ویروس

به گزارش تنها پیامک و به نقل از تک اکسپلوریت، اخیرا افراد برخی مناطق کشور چین و برخی کشورهای دیگر به ویروسی به نام کروناویروس(coronavirus) مبتلا شده اند و این ویروس به قدری خطرناک است که مقامات چین دستور قرنطینه چند شهر این کشور را صادر کرده اند. شیوع این بیماری در ووهان، ششمین شهر پرجمعیت چین بوده است.

این کشف می تواند منجر به یک درمان امیدوارکننده برای بیماری هایی مانند تبخال (سرماخوردگی)، ویروس سین سیشیال تنفسی، هپاتیت C و HIV و ویروس زیکا شود. ویروس سین سیشیال تنفسی (Respiratory Syncytial Virus) با ویروس پیوسته یاخته ای تنفسی، شایع ترین علت بیماری دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان و نیز مهم ترین پاتوژن در بچه ها کم سن است.

در طی آزمایشات آزمایشگاهی، دانشمندان دریافتند که ماده جدید آنها می تواند طیف وسیعی از ویروس ها از جمله عفونت های تنفسی تا تبخال دستگاه تناسلی را درمان کند.

ویروساید (virucide) ماده ای است که ویروس ها را غیرفعال می کند یا از بین می برد. این مواد برای انسان بسیار سمی هستند، بنابراین نمی توان آنها را وارد بدن انسان کرد. دانشمندان طی این مطالعه، با استفاده از شکر پیروز به ایجاد ویروسایدهایی برای از بین بردن چنین ویروس های خطرناکی شده اند.

دانشمندان با استفاده از مولکول های قند اصلاح شده نشان دادند که با استفاده از این مواد پوسته بیرونی مختل خواهد شد و در همین حین ذرات عفونی نیز از بین می فرایند. دانشمندان همچنین مولکول های اصلاح شده جدید را با استفاده از مشتقات طبیعی گلوکز به نام سیکلودکسترین (cyclodextrins) ایجاد کردند. این مولکول ها پیش از از بین بردن ویروس ها، ابتدا آنها را جذب کرده و سپس آنها را از بین می برند.

دکتر ساموئل جونز (Samuel Jones) از دانشگاه منچستر گفت: ما با پیروزیت مولکول جدیدی طراحی کردیم، این یک قند اصلاح شده است که دارای طیف گسترده ای از خواص ضد ویروسی است.

یافته های این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 730

به "توسعه مواد ضد ویروسی جدید برای مقابله با کرونا ویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه مواد ضد ویروسی جدید برای مقابله با کرونا ویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید