تکمیل بانک محققان بین المللی کنگره جندی شاپور با پیوستن عراق

به گزارش تنها پیامک، رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول از ایجاد ارتباط و گسترش فعالیت بین المللی کنگره جندی شاپور به محققان کشور عراق اطلاع داد و گفت: با اقدامات انجام شده بانک محققان بین المللی کنگره از حدود 6 کشور تکمیل شده است.

تکمیل بانک محققان بین المللی کنگره جندی شاپور با پیوستن عراق

دکتر محمدرضا عصاری در گفت وگو با خبرنگار تنها پیامک، آخرین اقدامات انجام شده برای گردآوری و تدوین دستاوردهای علمی کنگره جندی شاپور را تشریح و اظهار کرد: خوشبختانه فعالیت این کنگره در بُعد بین المللی همچنان در حال گسترش است و اخیراً نیز به محققان کشور عراق تسری پیدا کرد.

وی اضافه نمود: بر این اساس محققانی از این کشور که در حوزه جندی شاپور شناسی فعالیت می کردند، شناسایی شدند و با آن ها ارتباط برقرار شده است؛ بدین ترتیب بانک محققان بین المللی کنگره از کشورهای ترکیه، عراق، ایتالیا، آلمان، آمریکا و یک یا دو کشور دیگر تکمیل شده است.

دبیر اجرایی کنگره بین المللی جندی شاپور با بیان اینکه در حال حاضر حدود 200 مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده است، گفت: امیدوارم با استفاده از این مقالات بتوان فراوری دانش علمی مناسبی در حوزه جندی شاپور شناسی انجام داد که در روز کنگره قابل ارائه باشد.

عصاری با اشاره به جلسه روز گذشته خود با مدیرکل صداوسیمای مرکز استان و استقبال وی از برگزاری کنگره جندی شاپور به عنوان یک اقدام فرهنگی در سطح خوزستان و اعلام حمایت برای پوشش رسانه ای این رویداد، توضیح داد: امیدوارم این عزم همکاری های استانی به ارائه کار زیبنده ای در سطح کشور منتهی گردد که در ابعاد ملی و استانی نقش آفرینی کند.

وی همچنین با تأکید بر لزوم تقویت هماهنگی ها و ارتباطات برای انجام یک کار ماندگار فرهنگی در استان خوزستان به عنوان میزبان چنین تاریخ تمدنی ارزشمند، اعلام نمود: در حال حاضر چند مهمان ویژه از 6 کشور جهان برای حضور در کنگره دعوت شده اند که مقالات خود را در روز کنگره ارائه خواهند داد؛ ضمن آنکه رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران - کارلو چروتی - نیز نسبت به همکاری در مباحث فرهنگی کنگره اظهار علاقه مندی نموده است.

رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با بیان اینکه به جز مقالات تا به امروز هشت کتاب پیرامون جندی شاپور تدوین، تألیف یا ترجمه شده است که در روز کنگره رونمایی خواهند شد، فراوری این کتاب ها را حاصل دو سال فعالیت کنگره و به عنوان یک دستاورد بسیار ارزشمند عنوان نمود و گفت: حدود 50 درصد از این اطلاعات دستاورد اندیشمندان و محققان کشورهای خارجی است که از سوی دبیرخانه کنگره گردآوری و ترجمه شده است.

عصاری اضافه نمود: همچنین دستاوردهای محققان کشور نیز در قالب چهار کتاب تدوین شده اند که یکی از این کتاب ها اثر دکتر ولایتی است که به زبان لاتین برگردانده شده تا امکان ارائه متقابل دستاوردهای محققان ما به خارج از کشور نیز ایجاد گردد؛ در روز برگزاری کنگره و پس از رونمایی از این کتاب ها، دبیرخانه دائمی جندی شاپور ایجاد خواهد شد که این فعالیت ها به صورت مستمر تداوم یابد.

وی با قدردانی از حمایت های بسیار خوب دکتر واعظ مهدوی معاون سازمان برنامه و بودجه از مباحث مربوط به تاریخ تمدن و کنگره جندی شاپور ابراز امیدواری کرد که معاونت فرهنگی سازمان برنامه و بودجه در راستای شکوفا شدن هرچه بیشتر تاریخ تمدنی جندی شاپور همکاری های مستمرتر و مداوم تری با دبیرخانه کنگره داشته باشد.

دبیر اجرایی کنگره بین المللی جندی شاپور همچنین از میزبانی دانشگاه صنعتی دزفول از جلسه آینده کمیته تمدن و فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور آنالیز آخرین اقدامات در مورد برگزاری این کنگره با حضور دکتر ولایتی طی ماه آینده اطلاع داد و گفت: طی این جلسه آخرین تمهیدات و تصمیم گیری های لازم برای برگزاری هرچه بهتر کنگره اندیشیده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 743

به "تکمیل بانک محققان بین المللی کنگره جندی شاپور با پیوستن عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکمیل بانک محققان بین المللی کنگره جندی شاپور با پیوستن عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید