ثانیه هایی که طولانی ترین غار نمکی جهان را تهدید می نماید

معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود: با شکایت از اجراکنندگان پروژه ایجاد مرکز پرورش میگو در حریم طولانی ترین غار نمکی دنیا، توقف پروژه را تا آنالیز های نهایی درخواست کردیم.

ثانیه هایی که طولانی ترین غار نمکی جهان را تهدید می نماید

به گزارش خبرنگاران، دهم آبان ماه سال جاری رئیس دادگستری شهرستان قشم از ورود دستگاه قضایی به نحوه واگذاری بعضی اراضی ساحلی در قشم اطلاع داد و به دنبال آن یک ماه بعد، یعنی در 22 آذر، علی رضا امری کاظمی - مدیر ژئوپارک قشم - به خبرنگاران خاطرنشان کرد که واگذاری اراضی و سواحل دریا در جزیره قشم، تنها ژئوپارک ایران را در خطر خروج از یونسکو قرار داده؛ هشداری که به نظر می رسد در آن موقع برای هیچ کدام از متولیان محیط زیست، منابع طبیعی و حتی میراث فرهنگی اهمیت نداشت، تا با پیچیدن این خبر در فضای مجازی هجمه ها به سمت آن بیشتر شد و بعد از گذشت این مدت زمان از آغاز هشدارها و اقداماتی که تا کنون در تجاوز به این محوطه طبیعی وارد شده، به نظر می رسد متولیان این حوزه تازه در حال بیدار شدن از خواب زمستانی اند.

محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی - در گفت وگو با خبرنگاران درباره آخرین اقدامات اجرا شده برای حفظ این اثر طبیعی دنیای و ملی می گوید: علاوه بر دستوری که برای حضور سریع تیم گروه میراث طبیعی این وزارتخانه در محوطه غار نمکی قشم داده شده، قرار است مسؤولان میراث فرهنگی استان هرمزگان نیز همراه با دادستانی صبح سه شنبه هشتم بهمن این محوطه طبیعی را از نزدیک آنالیز نمایند و بعد از آنالیز همه چیز، با کار کارشناسی از این دخالت در میراث طبیعی جلوگیری نمایند.

او همچنین می گوید: در زمان صدور مجوز برای ایجاد مرکز پرورش میگو در این محوطه تاریخی طبیعی، هیچ استعلامی از میراث فرهنگی گرفته نشد، وگرنه قطعا با این پروژه مخالفت می شد و اجازه چنین کاری را نمی دادیم.

رضا برومند ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان ـ در این ارتباط با اشاره به این که مختصات گنبد نمکی و ژئوپارک قشم در سازمان منطقه آزاد قشم موجود است و در صورت وجود داشتن طرح مذکور در این منطقه می توان مانع از ادامه فعالیت شد، گفته است: پرونده ثبت ژئوپارک قشم در یونسکو از سوی میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم پیگیری می شد و این که محل اجرای طرح در حریم گنبد نمکی و ژئوپارک واقع شده است باید از میراث فرهنگی قشم استعلام گرفته می شد.

علیرضا امری کاظمی ـ مدیر ژئوپارک دنیای قشم و سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ اما گفته است: از سازمان منطقه آزاد قشم هیچ مجوزی گرفته نشده و حتی اگر ارگانی هم به آن ها مجوز داده باشد، تخلف محرز است چون این اقدامات در حریم ژئوپارک و حریم میراث طبیعی و ملی غار نمکدان صورت گرفته است. بنابراین یا استعلام گرفته نشده یا اگر هم مجوزی به آن ها داده شده، خلاف قانون بوده است.

حسین علی عبدالحی معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران که به احتمال خروج ژئوپارک قشم از یونسکو واکنش نشان داده، با تاکید بر این که سازمان شیلات ایران هیچ گونه مجوزی در ارتباط با چنین پروژه ای صادر نکرده است، یادآور شده است: به استناد قانون حفاظت از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران و قانون نظام جامع دامپروری و آیین نامه های صدور مجوزهای فراوری دام طیور و آبزیان، هرگونه صدور مجوز برای فعالیت های تکثیر و پرورش آبزیان (میگو، ماهی و ...) نیازمند استعلام از مراجع هشت گانه به استناد ماده 11 دستورالعمل اجرایی ماده 5 قانون جامع دامپروری و تبصره های 1 و 2 مربوطه از اداره کل محیط زیست استان و یا شهرستان، شرکت آب و فاضلاب استان و یا شهرستان، شرکت توزیع نیروی برق استان و یا شهرستان، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و یا شهرستان، مدیریت امور اراضی استان و یا شهرستان، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان و یا شهرستان، بنیاد مسکن و شرکت مخابرات است. براساس تبصره 1 نیز مسئولیت نظارت بر رعایت ضوابط مربوط به هر یک از دستگاه های مذکور توسط متقاضی بر عهده همان دستگاه است.

هم اینک واگذاری اراضی در محدوده طولانی ترین غار نمکی دنیا به مرکز پرورش میگو به عنوان جدی ترین تهدید برای خروج ژئوپارک قشم از یونسکو مطرح است. واگذاری اراضی در جزیره قشم از سال 1396 درحالی آغاز شد که همان سال، پروژه ژئوپارک این جزیره پیروز شد به فهرست ژئوپارک های یونسکو بازگردد. این ژئوپارک یک بار در سال 1385 ثبت دنیای شده بود اما در سال 1391 به دلیل آن چه مسائل مدیریتی اعلام شد، کارت قرمز گرفت و از این فهرست خارج شد. اینک کارشناسان معتقدند، واگذاری اراضی ای که بیشتر با هدف احداث اقامتگاه، مرکز پرورش میگو و آبزیان، پلاژ و شهرک های صنعتی بوده، این ژئوپارک را بار دیگر در معرض تهدید قرار داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 11 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 725

به "ثانیه هایی که طولانی ترین غار نمکی جهان را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثانیه هایی که طولانی ترین غار نمکی جهان را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید