جزئیات مصوبات جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران

به گزارش تنها پیامک، به گزارش خبرنگاران، سعید محمودی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به شرایط جوی تهران طی روزهای آینده گفت: تا شنبه (6 آذرماه) شرایط جوی پایدار پیش بینی می گردد. ممکن است در این روز باد موقت بورزد اما از یکشنبه تا سه شنبه (7 تا 9 آذرماه) دوباره پایداری جوی پیش بینی می گردد.

جزئیات مصوبات جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره علل اصلی آلودگی هوای مرکز گفت: یکی از مهمترین مسائلی که منجر به افزایش آلودگی هوا می گردد، تردد کامیون ها در شب است بعلاوه فعالیت کارخانه های شن و ماسه نیز سهم زیادی در تشدید آلودگی هوای شهر تهران دارد.

وی با اشاره به لزوم توقف فعالیت کامیون ها حتی به صورت مقطعی ادامه داد: سوال اصلی اینجاست که چرا سیاست های کنترل آلودگی هوا برای خودروهای شخصی اجرا می گردد اما زمانی که نوبت به کامیون ها و موتور سیکلت ها می رسد، سیاست های نظارتی تغییر می نماید. این موضوع مسئله ای است که خارج از توان نهادهای زیست محیطی است و پلیس و دیگر نهادهای مربوط باید این مشکل را مدیریت نمایند. وقتی قانونی درباره این مشکل تصویب می گردد، باید اجرا گردد. در غیر این صورت بود و نبود آن تفاوتی ندارد البته در سال های گذشته همکاری مناسبی میان پلیس و کارگروه اضطرار آلودگی هوا وجود داشته است که امیدواریم سال جاری هم ادامه پیدا کند.

محمودی با بیان مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوا اظهارکرد: با توجه به پیش بینی پایداری هوا در روزهای آینده، محدودیت هایی برای مدیریت شرایط فعلی اجرا می گردد.

وی اضافه کرد: جلوگیری از تردد شبانه کامیون ها و تردد خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا یکی از محدودیت هایی است که در دو روز آینده اعمال می گردد. کامیون ها با مصرف سوخت گازوئیل که منشا اصلی فراوری ریزآلاینده های کمتر از 2.5 میکرون است، از مهم ترین منابع آلودگی متحرک هستند.

محمودی با تاکید بر لزوم توقف فعالیت های صنعتی آلاینده اظهارکرد: توقف کلیه واحدهای عمرانی که باعث تشدید الودگی می شوند به خصوص واحدهای صنعتی ماسه و بتن در دستور کار قرار می گیرد. بر اساس مصوبات جلسه امروز فعالیت واحدهای شن و ماسه در دو روز آینده متوقف خواهد شد بعلاوه استقرار پایگاه سیار پزشکی هم جزو مصوبات امروز جلسه است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به استفاده مکرر از سوخت مایع که سبب ایجاد آلودگی هوا می گردد،گفت: ممنوعیت استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها یکی از اصلی ترین مصوبات جلسه امروز است. در سال های گذشته همیشه شایعات مصرف مازوت در کشور به گوش می رسید این در حالیست که مقدار مصرف مازوت در کشور تنها سه درصد اعلام می گردد. اگر این رقم صحت داشته باشد همین 3 درصد نیز در روزهایی مصرف می گردد که هوا پایدار است و آلودگی بیشتر و شدیدتر خواهد شد.

محمودی در انتها با اشاره به مدت اجرای این مصوبات گفت: مصوبات جلسه امروز تا روز شنبه (6 آذرماه) است و بسته به شرایط تغییر خواهد نمود.

منبع: ایسنا

مهم ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1931

به "جزئیات مصوبات جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مصوبات جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید