جولان روبات ها در مساجد متبرکه عربستان

به گزارش تنها پیامک، سیستم خدمات عمومی با بهره گیری از روبات ها و هوش مصنوعی در مسجدالحرام و مسجدالنبی توسعه داده می گردد.

جولان روبات ها در مساجد متبرکه عربستان

هفته گذشته ریاست کل امور حرمین شریفین عربستان سعودی خبر از تکمیل طرح های توسعه سیستم خدمات عمومی مبتنی بر هوش مصنوعی در دو مسجد مقدس واقع در مکه و مدینه داده و خاطرنشان کرد این خدمات بر اساس آخرین استانداردهای بین المللی تکمیل پیدا نموده و در بخش های مختلف این دو مسجد مقدس توسعه خواهد یافت.

در حال حاضر روبات های ضدعفونی کننده در شش سطح مستقر شده و ایمنی و سلامت فضای مساجد را تضمین نموده و بهبود می بخشند. این فناوری های هوشمند با سیستم کنترل اتوماتیک برنامه ریزی شده و اموری نظیر تمیز کردن، استریل و ضدعفونی محیط را برعهده دارند.

همزمان روبات توزیع کننده آب زمزم نیز به وسیله مکان یابی و نقشه برداری همزمان (SLAM) ثبت اختراع شده و با ظرفیتی برابر 23.8 لیتر آب زمزم، زمانی قریب به 5 تا 8 ساعت را بدون دخالت نیروی انسانی در محیط مساحد فعالیت داشته و آب زمزم را در میان حجاج توزیع می نماید.

یکی دیگر از روبات های هوشمند مستقر شده در محیط مسجد النبی و مسجدالحرام، عملیات شستشو و ضدعفونی کف زمین را با کیفیتی بالا و در زمانی نزدیک به 4 ساعت بدون دخالت انسان را انجام داده و با بهره گیری از هوش مصنوعی محیط را تمیز و استریل می نماید. این روبات 300 کیلوگرمی، با سرعتی برابر 5 کیلومتر در ساعت حرکت نموده و با داشتن مخزن 68 لیتری آب محیط را تمیز و ضدعفونی می نماید.

به گفته اداره کل امور حرمین شریفین، با استفاده از 25000 لیتر در روز مواد ضدعفونی سازگار با محیط زیست، 45 تیم به طور شبانه روزی اموری نظیر ضدعفونی مساجد جامع، صحن های بیرونی و سرویس های بهداشتی را انجام می دهند که بخش قابل توجهی از این امور را روبات ها برعهده گرفته اند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1928

به "جولان روبات ها در مساجد متبرکه عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جولان روبات ها در مساجد متبرکه عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید