حمایت رسمی انگلیس از موضع آمریکا درباره حادثه اخیر دریای عمان

به گزارش تنها پیامک، دولت انگلیس با انتشار بیانیه ای رسمی از موضع واشنگتن درباره حادثه انفجار دو فروند نفتکش در دریای عمان حمایت کرد.

حمایت رسمی انگلیس از موضع آمریکا درباره حادثه اخیر دریای عمان

با همراهی تور ارزان عمان دی 99 از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت امور خارجه انگلیس شامگاه آدینه با انتشار بیانیه ای رسمی از طرف دولت این کشور، اتهامات آمریکا علیه ایران در قضیه انفجار دو فروند نفتکش در دریای عمان را تکرار کرد.

وزارت خارجه انگلیس در این بیانیه بدون ارائه هیچ گونه مدارک یا مستنداتی مدعی شده است: دولت انگلیس تقریباً مطمئن است که ایران در تاریخ 13 ژوئن (23 خرداد) به دو فروند نفتکش حمله نموده است. بعید است که هیچ کشور یا گروه دیگری مسئول این حادثه بوده باشد. پیش از این نیز تحقیقات اجرا شده به رهبری اماراتی ها به این نتیجه ختم شده بود که حمله روز 12 می (22 اردیبهشت) به چهار فروند نفتکش در نزدیکی بندر فجیره نیز توسط یک عامل دولتی(کشور) اجرا شده است. ما مطمئنیم که ایران مسئول آن حمله بوده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: نفتکش ها و خدمه آنها باید قادر باشند با امنیت کامل از آب های بین المللی عبور نمایند. ما از ایران می خواهیم که فوراً کلیه فعالیت های بی ثبات نماینده خود را متوقف کند. انگلیس با هماهنگی شرکای بین المللی خود کوشش می نماید راهکارهای دیپلماتیکی برای کاهش تنش ها بیابد.

پیش از ظهر روز پنج شنبه (23 خرداد) دو کشتی نفتکش شامل نفتکش Front Altair که با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر اتانول بارگیری نموده بود و نفتکش Kokuka Courageous که با پرچم پاناما از الجبیل عربستان به مقصد سنگاپور، محموله متانول حمل می کرد، دچار حادثه شدند که بنا بر ادعای رسانه های غربی هدف حمله قرار گرفته اند.

در پی این حادثه، اتحادیه اروپا از کشورهای منطقه خواست که به منظور جلوگیری از بروز هرگونه تنش، حداکثر خویشتن داری را از خود نشان دهند.

روسیه نیز در خصوص هرگونه نتیجه گیری شتابزده و نیز در خصوص کوشش بعضی کشورهای شناخته شده برای تحمیل کردن مسئولیت حادثه به یک کشور خاص هشدار داد.

با توجه به سابقه ادعاها علیه جمهوری اسلامی ایران که از ماجرای فجیره شروع شد، پیش بینی این موضوع سخت نبود که احتمالاً رسانه ها و حتی مقامات غربی درصدد خواهند بود که پای ایران را نیز به موضوع باز نمایند؛ همان طور که در ماجرای فجیره نیز این رخ داد امّا نهایتاً تعیین شد در گزارشی که اماراتی ها با یاری نروژ و قاعدتاً دوستان آمریکایی و انگلیسی خود تهیه و به شورای امنیت سازمان ارسال کردند نتوانستند هیچ استدلال و سندی مبنی بر اینکه ایران در این ماجرا نقش داشته ارائه نمایند.

آمریکا و انگلیس بار دیگر با متهم کردن ایران به دست داشتن در حادثه ای که هنوز تحقیقات در زمینه آن کامل نشده، نشان داده اند که صحبت های آنها در خصوص تنش زدایی تنها جنبه نمایشی دارد و آنها صرفاً قصد دارند با مخدوش کردن چهره ایران در مجامعه بین المللی، ایران در در موقعیتی قرار دهند که مجبور به پذیرش خواسته های آنها گردد.

قبل از این مایک پامپئو وزیر امور خارجه و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی قابل پیش بینی، ایران را مسئول حادثه انفجار دو فروند کشتی نفتکش در دریای عمان معرفی نموده بودند.

سیدعباس سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز آدینه در واکنش به اتهام زنی بی اساس مقامات آمریکایی گفت: مسئولیت تامین امنیت تنگه هرمز، بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و نشان دادیم که در سریعترین زمان ممکن به یاری ملوانان کشتی های دچار سانحه رفتیم و آنها را نجات دادیم.

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل نیز قاطعانه ادعای بی اساس آمریکا در ارتباط با حوادث 23 خرداد تانکرهای نفتکش را در دریای عمان رد و آن را با شدیدترین لحن ممکن محکوم کرد.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 635

به "حمایت رسمی انگلیس از موضع آمریکا درباره حادثه اخیر دریای عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت رسمی انگلیس از موضع آمریکا درباره حادثه اخیر دریای عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید