خبرنگاران آلمان از دور جدید دیپلماسی فشرده درخصوص برجام خبر داد

به گزارش تنها پیامک، لندن- خبرنگاران- وزارت امور خارجه آلمان از رایزنی وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس درباره برجام و آمادگی برای آغاز مرحله جدید دیپلماسی فشرده در این باره خبر داد.

خبرنگاران آلمان از دور جدید دیپلماسی فشرده درخصوص برجام خبر داد

به گزارش خبرنگاران، وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه در توئیتی نوشت: هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه و دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس امروز درباره گام های بعدی حفظ توافق هسته ای ایران و آمادگی برای مرحله جدید دیپلماسی رایزنی کردند.

وزرای خارجه سه کشور اروپایی امیدوارند که با انتقال قدرت در آمریکا بتوانند دورنمای تازه ای را برای حفظ برجام باز کنند. آن ها که تا به امروز مدعی پایبندی و حفاظت از برجام هستند، امروز برای بررسی رویکرد آینده کلیه امضاکنندگان برجام در سایه روی کار آمدن دولتی جدید در ایالات متحده در برلین گرد هم آمدند.

آندریا زاسه سخنگوی وزارت خارجه آلمان در این باره به خبرنگاران گفت: ما اطمینان داریم که رویکرد سازنده آمریکا در قبال توافق هسته ای وین می تواند به طور قابل توجهی دور منفی کنونی تعامل با ایران را از بین ببرد و چشم اندازهای جدیدی را برای حفظ برجام بگشاید.

جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا نسبت به بازگرداندن کشورش به توافق هسته ای ایران ابراز امیدواری کرده است. این درحالی است که ایران از سال گذشته در واکنش به خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم های یکجانبه، گام هایی را برای کاهش تعهداتش ذیل این توافق برداشته است.

ایران بارها اعلام کرده که اگر سایر طرف های باقی مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا کنند، گام های کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام هفته گذشته در گفت وگو با نشریه تایمز بر لزوم تحقق مزایای اقتصادی توافق وین برای ایران تاکید کرد.

وی با بیان اینکه برجام فقط معاهده هسته ای نیست، گفت که این یک توافق اقتصادی نیز به شمار می رود که ایران در ازای توقف برنامه های اتمی اش، انتظاراتی را از طرف مقابل طلب دارد. او بر همین اساس خواستار حضور آمریکا در مذاکرات با ایران شده است.

وزارت خارجه فرانسه نیز در بیانیه ای بیان کرد که ژان ایو لودریان در جلسه امروز، در مورد آینده راهبرد دستیابی به اهداف مشترک، در رابطه با سایر قسمت های برجام پس از انتقال قدرت در آمریکا رایزنی کرده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1358

به "خبرنگاران آلمان از دور جدید دیپلماسی فشرده درخصوص برجام خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آلمان از دور جدید دیپلماسی فشرده درخصوص برجام خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید