خبرنگاران اروپا نگران از بحران پناهجویان جدید با تشدید تنش ها در سوریه

به گزارش تنها پیامک، تهران- خبرنگاران- دیپلمات های اتحادیه اروپا اعلام کردند با توجه به تشدید تنش ها در سوریه، بیشتر از همه نگران بحران جدید احتمالی پناهندگان در این قاره هستند.

خبرنگاران اروپا نگران از بحران پناهجویان جدید با تشدید تنش ها در سوریه

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش تارنمای پلتیکو، پس از آنکه مقام های ترکیه اعلام کردند دیگر از عزیمت مهاجران از این کشور به اروپا جلوگیری نمی نمایند، صدها پناهجو به سوی مرزهای ترکیه با یونان و بلغارستان رفتند. دیپلمات ها می گویند این اقدام آنکارا تلاشی برای فشار به اروپایی ها در حمایت از اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه بوده است.

پنج سال پس از بحران پناهندگان در سال 2015، اتحادیه اروپا با دشواری زیاد در برابر موج پناهندگان جدید آمادگی پیدا می نماید.

در همین حال دیپلمات های اروپایی دیروز (آدینه 9 اسفندماه) اعلام کردند که نسبت به اینکه ترکیه به عنوان یک عضو ناتو وارد مناقشه با روسیه در سوریه گردد، نگرانند.

همچنین احتمال افزایش ورود مهاجران به اروپا موجب نگرانی بیشتر کشورهای اروپایی به ویژه کشورهای هم مرز با ترکیه از جمله یونان شده است.

براساس این گزارش، به نظر می رسد ترکیه و روسیه به دنبال مناقشه رو در رو نیستند. رئیسان جمهوری ترکیه و روسیه دیروز توافق کردند که در آینده نزدیک ملاقات نمایند. اما دیپلمات های اروپایی نگرانند که یک اتفاق ممکن است زمینه را برای تشدید تنش ها فراهم کند.

یک دیپلمات ارشد اروپایی متخصص در حوزه امنیتی و دفاعی توضیح داد: من نسبت به وقوع این اتفاق با حضور نیروهای روسیه و ترکیه ای بسیار بسیار نگرانم.

دیپلمات دیگری نیز در این رابطه توضیح داد: زمانی که بحران سیاسی بالاست، اتفاقات رخ می دهند.

اروپایی ها در حالی در خصوص تشدید تنش ها میان ترکیه و سوریه و همچنین روسیه ابراز نگرانی می نمایند که احتمال افزایش عزیمت مهاجران به اروپا همچنان نگرانی بیشتر اروپایی ها را به دنبال داشته است. با این حال کارشناسان اعلام کردند، گرچه اتحادیه اروپا همچنان به دنبال حل وفصل بعضی سیاستگذاری های مرتبط با امور مهاجرت هستند اما اوضاع از سال 2015 - زمان اوج بحران پناهندگان - تغییر نموده است.

در این میان بعضی مقام های اروپایی نسبت به اواضاع پناهجویان در جزایر یونان ابراز نگرانی می نمایند و معتقدند افزایش عزیمت مهاجران از ترکیه به یونان، فشارهای بیشتری را در این جزایر ایجاد می نماید.

دیروز یونان تدابیر امنیتی را در مرزهایش تشدید کرد و نیروهای امنیتی به سوی گروهی از مهاجران که در مرز این کشور با ترکیه تجمع نموده بودند، گاز اشک آور شلیک کردند.

دیپلمات های اروپایی اعلام کردند، این نخستین بار نیست که آنکارا تهدید نموده مسیرها را برای عزیمت مهاجران اروپا باز می گذارد. بعضی اروپایی ها گفته اند که این تهدید آنکارا با هدف جلب حمایت های بیشتر اروپا از اقدام نظامی ترکیه در سوریه بوده است.

در هفته های اخیر منطقه ادلب بر اثر تحرکات تروریست ها متشنج شده و ورود ارتش ترکیه به این منطقه و درگیری آن با نیروهای ارتش سوریه و نیز گلوله باران مناطق پیرامون ادلب ازسوی گروه های تروریستی بر تنش ها به شدت افزوده است.

روز پنجشنبه (8 اسفندماه) کاروان نیروهای نظامی ترکیه در منطقه جبل الزاویه واقع در حومه ادلب هدف حمله هوایی نهاده شد که دستکم 34 نظامی ترکیه کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

استان ادلب در شمال غرب سوریه در هفته های اخیر شاهد درگیری های شدید بین نیروهای ارتش این کشور با تروریست های مورد حمایت بعضی کشورهای خارجی به ویژه ترکیه برای آزادسازی آخرین پایگاه اصلی تروریست ها در سوریه است.

این استان 11 درصد از خاک سوریه را تشکیل می دهد و نیروهای سوری در ماه های اخیر بخش های زیادی از آن را آزاد نموده اند.

2023

منبع: ایرنا
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 824

به "خبرنگاران اروپا نگران از بحران پناهجویان جدید با تشدید تنش ها در سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اروپا نگران از بحران پناهجویان جدید با تشدید تنش ها در سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید