خبرنگاران حمایت روسیه از ترامپ بار دیگر در آمریکا مساله ساز شد

به گزارش تنها پیامک، نیویورک- خبرنگاران- دو حزب جمهوریخواه و دموکرات سنای آمریکا از گزارش جامعه اطلاعاتی این کشور مبنی بر دخالت روسیه در انتخاب ترامپ در سال 2016 حمایت کردند.

خبرنگاران حمایت روسیه از ترامپ بار دیگر در آمریکا مساله ساز شد

در گزارشی که کمیته اطلاعاتی سنا روز سه شنبه منتشر کرد، از جمع بندی جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 و یاری به انتخاب دونالد ترامپ پشتیبانی کرد.

یافته های گزارش این کمیته از ارزیابی دولت اوباما در خصوص مداخله روسیه در انتخابات که می گوید ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای یاری به ترامپ کوشش نموده است، با مواضع جمهوریخواهان کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در سال 2018 متضاد است.

همچنین گزارش سنا ادعاهای مکرر ترامپ را که منکر هرگونه حمایت روسیه برای پیروزی شده بود و آن را فریب می دانست، رد نموده است.

به گزارش سی ان ان، ریچارد بور در یک بیانیه ای گفت که این ارزیابی انعکاسی از استدلال قوی و نتایج تحلیلی است و دلیلی برای اعتراض به نتیجه گیری جامعه اطلاعاتی نیافت.

تحقیقات دو حزبی کمیته اطلاعات سنا در خصوص مداخله روسیه در انتخابات، بیش از سه سال پیش شروع شد. این کمیته چهار جلد منتشر نموده است و در حال اتمام کار در فصل آخر است که شامل تحقیقات کمیته در خصوص تماس بین اعضای تیم ترامپ و مقامات روسی است.

در گزارش سی ان ان به نقل از یک مقام مطلع عنوان شده است این گزارش تا کنون نزدیک به 950 صفحه دارد.

ترامپ از زمان تصدی مسئولیت خود، به جامعه اطلاعاتی اعتماد ننموده است و ارزیابی جامعه اطلاعاتی که روزها قبل از سوگند یادشده منتشر شد، عامل اصلی است. ترامپ بارها مداخله در انتخابات روسیه را به عنوان فریب و تحقیقات در خصوص تبانی روسیه را به عنوان یک شکار جادوگر رد نموده است.

اما کمیته اطلاعاتی سنا هشدار داد که ارزیابی جامعه اطلاعاتی نتیجه گیری مهمی را ارائه می دهد که کوشش های مداخله گرانه روسیه باید هنجاری جدید تلقی گردد.

سناتور مارک وارنر عضو ارشد دموکرات در کمیته اطلاعات سنا هم در بیانیه ای گفت: با اطمینان می گویم هیچ دلیلی برای تردید وجود ندارد که موفقیت روس ها در سال 2016 باعث نگردد که آنها بار دیگر در سال 2020 کوشش نمایند و ما نباید درباره آن آماده باشیم.

این کمیته همچنین به ادعاهای موجود در پرونده تحقیقاتی مخالفان که توسط کریستوفر استیل مامور اطلاعاتی سابق بریتانیا نوشته شده، پرداخته است که جمهوریخواهان در کوشش برای بی اعتبار کردن اف بی آی و شورای ویژه تحقیقات ارتباط ترامپ و روسیه به آنها اشاره نموده اند. این هیات دریافت که اطلاعات ارائه شده توسط کریستوفر استیل به اف بی آی در بدنه ارزیابی جامعه اطلاعاتی یا برای پشتیبانی از هر یک از داوری های تحلیلی آن استفاده نشده است.

این گزارش شرح می دهد که آنچه که استیل به اف بی آی ارائه نموده بود، در پیوست دو صفحه ای یک گزارش طبقه بندی شده از سوی جیمز کومی رئیس این سازمان در سال 2017 به رئیس جمهوری منتخب آمریکا ارائه شده بود.

این کمیته با مقامات ارشد دولت اوباما که درگیر این ارزیابی بودند و همچنین با مقاماتی که به جمع آوری آن یاری کردند و هر شاهدی مورد مصاحبه قرار گرفتند و هیچ کوشش یا فشاری برای سیاسی کردن یافته ها وجود ندارد.

بنا بر اعلام سی ان ان، این گزارش به شدت ویرایش شده است و تمام بخش های آن به ویژه جزئیات مربوط به کوشش روسیه برای یاری به ترامپ، محرمانه مانده است.

گزارش کمیته اطلاعات سنا شرح می دهد اختلافی بین سیا و اف بی آی از یک طرف و آژانس امنیت ملی از طرف دیگر درباره میزان اعتماد به این گزارش ها وجود داشته است به گونه ای که دو آژانس نخستین، اعتماد بالایی داشته اند و سطح اعتماد آژانس امنیت ملی آمریکا به این گزارش ها، متوسط اعلام شده است.

در این گزارش آمده است: این کمیته دریافت که اختلاف تحلیلی بین آژانس ها و تحلیلگران، بحث منطقی ، شفاف و علنی بود و تحلیلگران ، مدیران و روسای آژانس ها در هر دو طرف، به طور منطقی مواضع خود را توجیه کردند.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 971

به "خبرنگاران حمایت روسیه از ترامپ بار دیگر در آمریکا مساله ساز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حمایت روسیه از ترامپ بار دیگر در آمریکا مساله ساز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید