خبرنگاران سرفه و عطسه از راه های مهم انتقال ویروس کروناست

به گزارش تنها پیامک، یاسوج- خبرنگاران- رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: از راه های مهم شیوع ویروس کرونا در فصول سرد ،انتشار ذرات تنفسی شکل گرفته بر اثر سرفه یا عطسه بوده که این ذرات در فصل سرما پایداری بیشتری دارند.

خبرنگاران سرفه و عطسه از راه های مهم انتقال ویروس کروناست

پرویز یزدان پناه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: به علت سکون هوا ،ذرات بیشتر در فضای آزاد و حتی بسته باقی می ماند و در پاییز و زمستان باید در انتظار فعالیت بیشتر این ذرات بود.

وی ادامه داد که در این شرایط باید پروتکل های بهداشتی بخوبی رعایت شود که استفاده صحیح ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از این جمله هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اضافه کرد: شمار جانباختگان کرونا در استان به 244 نفر رسیده است.

وی شرح داد: طی 24 ساعت گذشته 4 هم استانی بر اثر ابتلا به ویروس کووید 19 جان خود را از دست دادند.

یزدان پناه ابراز داشت: هم اینک 423 بیمار مشکوک و قطعی کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد 174 بیمار کرونایی قطعی بوده و 27 بیمار در بخش های ویژه تحت درمان هستند.

وی ادامه داد: از مجموع مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد 12665 نفر بهبود یافته گزارش شده است.

وی بیان نمود: از 448 نمونه دریافت شده از آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج، 60 درصد موارد مثبت و بیشترین موارد در شهرستان های بویراحمد(50 درصد)، گچساران(25 درصد)، کهگیلویه (8 درصد)، باشت (6درصد) و بقیه موارد در سایر شهرستان های استان بود.

وی شرح داد: ماسک زدن به شیوه صحیح، رعایت بهداشت فردی، رعایت فاصله فیزیکی و تهویه مناسب می تواند در کاهش فرایند انتقال بیماری نقش بسزایی داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان نمود: در شرایط موجود که تجمعات عمومی کم شده است و محدودیت ها بخوبی اجرا می شود نشست های خانوادگی می تواند راه اصلی انتقال ویروس به سایر اعضا خانواده و جامعه باشد.

وی تاکید کرد: لازم است افراد مشکوکی که از آنها تست انجام می شود تا تعیین شدن نتیجه در قرنطینه باقی بمانند و چنانچه نشانه های بالینی مبتلا شدن به کووید 19 را دارند به مدت حداقل دو هفته در قرنطینه بمانند و مواظب سرایت بیماری به اعضا خانواده خود باشند.

یزدان پناه ابراز داشت: همچنین بیمارانی که در قرنطینه می باشند چنانچه مسائل تنفسی آنها بیشتر شود، تب آنها افزایش پیدا کند و سایر نشانه هایی که دلالت بر وخیم شدن شرایط بیمار باشد باید به مراکز 16 ساعته استان و یا بیمارستانهای کرونایی مراجعه نمایند تا در زمان مناسب بستری شوند و درمان های لازم را دریافت نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1330

به "خبرنگاران سرفه و عطسه از راه های مهم انتقال ویروس کروناست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سرفه و عطسه از راه های مهم انتقال ویروس کروناست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید