خبرنگاران نقطه خاتمه ورود نقدینگی به بورس کجاست؟

به گزارش تنها پیامک، تهران - خبرنگاران - یک کارشناس بازار سرمایه درباره اینکه ورود گسترده نقدینگی به بورس تا کجا ادامه دارد، گفت: ورود پول همواره به هر بازاری با یک نقطه پایانی همراه است که در خصوص فرایند کنونی بورس و کاهش ورود نقدینگی به بورس نظرات متفاوتی اعلام شده است.

خبرنگاران نقطه خاتمه ورود نقدینگی به بورس کجاست؟

محمدکاظم مهدوی امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار تنها پیامک گفت: کاهش ورود پول به بورس و کاهش عطش فعالان بازار برای سرمایه گذاری در بازار سهام می تواند ناشی از تقاضای کاذب، بالا رفتن قیمت هر سهم، اشباع بازار از عطش نقدینگی توسط عرضه های سنگین تر، سرانجام حمایت دولت و انتشار اخبار منفی سیاسی و مالی باشد.

وی با بیان اینکه اگر بهانه ورود نقدینگی به بازار سرمایه و حمایت دولت از این بازار به سرانجام برسد بازار دیگر دلیلی برای رشد ندارد و به نقطه سرانجامی رشد خواهد رسید، گفت: در خصوص این نقطه اتمام رشد شاخص بورس نظرات زیادی اعلام شده است اما اکنون حجم ورودی نقدینگی به بازار بسیار زیاد است و بیشتر سهم ها در حال خرید هستند؛ بنابراین باید دید اسب سرکش نقدینگی، بازار را به کدام سمت می کشاند.

وی گفت: افرادی که نگران شرایط کنونی معاملات بازار سهام و رشد پرشتاب شاخص بورس هستند از افراد باتجربه و فعالین این بازار هستند که به دلیل ضرری که در این بازار متحمل شدند تجربه تلخی از معاملات این بازار دارند و سرمایه آنها از بین رفته است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در برهه ای از زمان یک دوره از ناخوشایندی در معاملات بازار ایجاد شد، به همین دلیل اکنون این تصور سهامداران که نگران ریزش شاخص بورس هستند قابل درک است.

مهدوی اظهار داشت: از طرف دیگر شاهد نگرانی برخی از افرادی هستیم که همچنان سرمایه خود را وارد بورس ننموده اند اما برای ورود نقدینگی به این بازار اظهار نگرانی می نمایند و اعلام نموده اند این رشدها به جا نیست و ممکن است بازار با ریزش همراه گردد.

مدیر عامل کارگزاری آپادانا با بیان اینکه ورود گسترده نقدینگی به بورس از جمله واقعیت هایی است که این روزها با آن روبرو هستیم و باعث رشد پرشتاب شاخص بورس شده است، گفت: برخی از شرکت ها از 6 ماه گذشته قیمت آنها مشکل داشت و بیش از حد رشد نموده بودند که افراد به دلیل افزایش شدید قیمتی وسوسه ورود بیشتر پول به اینگونه سهم ها را پیدا کردند.

وی گفت: خوشبختانه اخیرا شاهد هستیم که بخش زیادی از پول های عظیم صرف خرید سهامی شده اند که به لحاظ بنیادی با مشکل کمتری همراه بودند و از نظر قیمتی به نوعی ارزنده هستند.

مهدوی اظهار داشت: اکنون سهم های عظیم دچار مشکل حباب نیستند اما بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط به دلیل رشد بیش از حد دارای حباب قیمتی شدند که این شرایط می تواند برای اینگونه سهم ها به عنوان یک هشدار مهم تلقی گردد.

مدیر عامل کارکزاری آپادانا گفت: روز گذشته شاهد اقبال به گروه پالایشگاهی و صف خرید در این گروه بودیم، در کنار این گروه شرکت های پتروشیمی هم که برخی از آنها به دلیل قیمت نفت کاهش پیدا نموده و کرونا فروش آنها را با مشکل روبرو نموده است باز هم دارای صف خرید بودند و سهام آنها به خوبی خریداری شد.

وی اضافه نمود: برخی علت چنین رشدی را تجدید بر ارزیابی دارایی ها یا عرضه اینگونه سهام از سوی دولت در قالب صندوق های قابل معامله می دانند و به نظر می رسد قیمت این سهم ها در شرایط فعلی رو به افزایش باشد.

مهدوی گفت: از طرف دیگر امیدوار هستیم آگاهی مردم بیشتر گردد و به سراغ سهم هایی که چند برابر ارزش واقعی رشد نموده اند، نفرایند اما در کل بازار به طور ذاتی تا زمانی که راستا اصلی خود را پیدا کند به فرایند کنونی خود ادامه می دهد.

این کارشناس بازار سرمایه به فرایند معاملات سهام شرکت های عظیم در بورس اشاره نمود و اضافه نمود: در سهم های عظیم فرایند بازار به دلیل عقب ماندگی که از رشد بازار داشتند معقول است و نگرانی چندانی اینگونه سهم ها را تهدید نمی کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 975

به "خبرنگاران نقطه خاتمه ورود نقدینگی به بورس کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نقطه خاتمه ورود نقدینگی به بورس کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید