درخواست توقف ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان از دادستان تهران

به گزارش تنها پیامک، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حین بازدید سرزده از محوطه کاخ گلستان گفت: از دادستان تهران درخواست داریم دستور توقف ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان را صادر کند.

درخواست توقف ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان از دادستان تهران

به گزارش خبرنگار تنها پیامک، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز شنبه 24 آذر 97 به همراه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، مسعود نصرتی مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان و جمعی از مسئولان سازمان میراث فرهنگی با حضور در خیابان ناصرخسرو از ساخت و ساز غیرمجاز در اطراف عمارت تاریخی شمس العماره بازدید کرد.

مونسان در این بازدید با پیاده روی در خیابان ناصرخسرو و گفت وگو با کسبه این منطقه، در جمع تنها پیامک رسانه های مختلف گفت: دستور رسیدگی به پرونده این تخلف صادر شده است و بدون شک با هر گونه تخلفی که در عرصه آثار تاربخی اجرا شده باشد برخورد می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه توقف عملیات ساختمانی در این محوطه در دستور کار قرار گرفته است گفت: علت این تصمیم رعایت نشدن ضابطه ارتفاعی عرصه کاخ گلستان، همینطور مرتفع سازی در طبقات غیر مجاز(بیش از 2 طبقه) در ساخت این بنا است همچنین تصرف عدوانی به کاخ گلستان نیز از دیگر موارد تخلف سازنده است.

او ادامه داد: پرونده ساخت و ساز غیرمجاز در اطراف بنای شمس العماره و حریم کاخ گلستان در دادسرای ناحیه 12 تهران از سوی سازمان میراث فرهنگی در حال پیگیری است، ساخت این سازه تخلف است و سازنده قواعد و ضوابط میراث فرهنگی را رعایت نکرده است.

مونسان ادامه داد: در صورت ادامه این روند، مالک دچار خسارت می شود چراکه باید سازه را براساس قوانین و ضوابط اجرا کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: حفاظت و حراست از آثار تاریخی و دغدغه های دوستداران میراث فرهنگی برای ما اهمیت دارد و به همین دلیل در محل حاضر شدیم تا از نزدیک موضوع را بررسی کنیم.

همچنین در این بازدید محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با شرح در مورد روند ساخت و ساز غیرمجاز در خیابان ناصرخسرو و اطراف بنای شمس العماره گفت: در سال 95، شورای فنی اداره میراث فرهنگی استان تهران و شهرداری منطقه مجوز ساخت این بنا را صادر کرده اند که کار درستی نبوده است.

او شرح داد: بنایی که پیش از این وجود داشته است و تخریب شده، بنای ارزشمند تاریخی نبوده اما سازنده باید براساس قوانین و نقشه ای که ارائه داده است، عملیات عمرانی را انجام دهد و از این قواعد عدول نکند.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه تصرف به زمین های کاخ گلستان از دیگر تخلفات اجرا شده است، یادآور شد: پرونده این تخلفات به واحد حقوقی سازمان ارجاع داده شده و در حال پیگیری است.

طالبیان اضافه کرد: این بنا براساس نقشه ارائه شده باید 10/30 متر باشد در حالی که در حال حاضر بیش از 11 متر ارتفاع دارد، سازنده باید براساس قوانین محوطه و بافت تاریخی عمل کند و ارتفاع را کاهش دهد.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیش از حضور در خیابان ناصر خسرو از مدرسه تاریخی دارالفنون و هتل امیرکبیر نیز بازدید کرد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 239

به "درخواست توقف ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان از دادستان تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست توقف ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان از دادستان تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید