رایزنی کره جنوبی با ایران برای پرداخت حق عضویت در سازمان ملل

به گزارش تنها پیامک، در شرایطی که امتناع کره جنوبی برای پرداخت بدهی خود به ایران ادامه دارد، خبرگزاری یونهاپ از رایزنی سئول با تهران و واشنگتن برای پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل اطلاع داد.

رایزنی کره جنوبی با ایران برای پرداخت حق عضویت در سازمان ملل

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک رسانه دولتی در کره جنوبی خبر داد، سئول در حال رایزنی با تهران و واشنگتن به منظور پرداخت پول حق عضویت ایران در سازمان ملل است.

بدهی کره جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در دو بانک این کشور، مجموعاً به ارزش هفت میلیارد دلار است که از سپتامبر 2018 میلادی (شهریورماه 1397) به بهانه تحریم های آمریکا پرداخت نشده است.

خبرگزاری دولتی یونهاپ کره جنوبی روز پنجشنبه (امروز) در گزارشی نقل از منابع دولتی این کشور خبر از رایزنی سئول با تهران و واشنگتن درباره پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل از محل بدهی کره جنوبی به ایران است.

طبق این گزارش، سازمان ملل هفته گذشته به ایران و هفت کشور دیگر عضو سازمان ملل خبر داد که حق رای آنها به علت عدم پرداخت حق عضویتشان (به ارزش 18.4 میلیون دلار آمریکا) تعلیق شد.

خبرگزاری یونهاپ به نقل از منابعی که نخواستند نامشان فاش گردد، ادعا کرد که سئول و تهران در پی استفاده از دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی برای رسیدگی به مشکل بدهی های معوق سازمان ملل هستند.

یک منبع دولتی کره جنوبی به یونهاپ گفت: دولت ما در این زمینه با دولت ایران در حال رایزنی است و با آمریکا و سازمان ملل نیز در حال رایزنی است.

بیست و دوم دی ماه بود که سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد تعلیق حق رای جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اظهارنظر کرد.

به گفته خطیب زاده، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای پایه گذار و فعال سازمان ملل، خود را متعهد به پرداخت کامل و به موقع حق عضویت در سازمان ملل متحد و دیگر سازمان ها و آژانس های بین المللی می داند. متاسفانه برای دومین سال پیاپی و به علت تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا پرداخت های کشورمان با مشکل روبرو شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اضافه نمود: به رغم مضایق متعدد ایجاد شده، دولت جمهوری اسلامی ایران منابع لازم را برای پرداخت حق عضویت خود در سازمان ملل فراهم آورده و در حال اجرا رایزنی های ضروری برای حل و فصل موضوع است. در عین حال تدارک کانالی امن جهت پرداخت سریع تر حق عضویت مدنظر است (جزئیات بیشتر).

خبرگزاری یونهاپ در بخش پایانی گزارش امروز خود به موضوع تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل در سال گذشته میلادی پرداخت و مدعی شد که پول این کار از محل دارایی های بلوکه شده ایران در یکی از بانک های کره جنوبی اجرا شده بود.

طبق ادعای این رسانه کره جنوبی، در سال 2021، سازمان ملل ایران را به علت ناتوانی در پرداخت حقوق خود از حق رای محروم کرد. ایالات متحده موافقت کرد که تهران را قادر سازد تا بعضی از وجوه موجود در بانک صنعتی کره (IBK) را برای پرداخت هزینه احیای حق رای (ایران در سازمان ملل) استفاده کند.

شانزدهم دی ماه بود که در بحبوحه مذاکرات در وین، چوی جانگ کان معاون وزیر خارجه کره جنوبی که به شهر اتریش سفر و با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات و گفت وگو کرد.

در این جلسه که به درخواست طرف کره ای و در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین برگزار گردید، معاون وزیر خارجه کره جنوبی با اشاره به اهمیت روابط سئول- تهران، توضیحاتی در مورد پول های بلوکه شده ایران نزد کره جنوبی ارائه و مطرح کرد که این کشور برای بازپرداخت بدهی خود به ایران کوشش می نماید.

علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این ملاقات تأکید کرد که فارغ از نتایج گفت وگوها در وین، دولت کره جنوبی موظف به آزادسازی پول های بلوکه شده ایران است و تحریم های یکجانبه آمریکا نمی تواند توجیهی برای عدم پرداخت بدهی ها به ایران باشد.

در این جلسه بعلاوه تصریح شد که خودداری غیرقانونی و غیرقابل توجیه کره جنوبی از بازپرداخت بدهی های خود به ایران، نقطه ای تیره در تاریخ روابط دو کشور خواهد بود و سئول باید هر چه سریع تر نسبت به آزادسازی منابع ایران اقدام کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 خرداد 1401 بروزرسانی: 1 خرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2822

به "رایزنی کره جنوبی با ایران برای پرداخت حق عضویت در سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی کره جنوبی با ایران برای پرداخت حق عضویت در سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید