روایت زندگی زنان قربانی تجاوز در سکوت

به گزارش تنها پیامک، به نظر من در جامعه ای که ما زندگی می کنیم فقط داستان گرانی و سیاست زدگی مساله نیست. پنجاه درصد جامعه ما را زنان تشکیل می دهند که این پنجاه درصد با هزاران مشکل روبرو هستند که ما به سادگی نمی توانیم از کنار مسائل آن بگذریم.

روایت زندگی زنان قربانی تجاوز در سکوت

تینا جلالی| حتی تصور عمل غیرانسانی تجاوز به عنف، مو را بر اندام آدم راست می نماید و وحشت آور است؛ چه برسد به اینکه بخواهیم راجع به آن فیلمی بسازیم یا اینکه نویسنده ای بخواهد شرح ماوقع قضیه را بدهد و داستانی در این باره خلق کند.

با تمام تلخی موجود، اما نظیر چنین وقایعی برای فیلمسازان جهان جذاب است هم از جهت اینکه بار دراماتیک بالایی دارد و هم اینکه این موضوع دغدغه بعضی از آنهاست. آن ها راجع به این موضوع سال ها وقت می گذارند و پژوهش می نمایند و ابعاد روانشناختی این مساله را از زوایای مختلف می شکافند و در نهایت با ساخت فیلمی از این موضوع با مخاطب حرف می زنند. فیلم اول ژرژ هاشم زاده بر همین موضوع پایدار است.

قصه فیلمش درباره زنی است که با تجاوز دسته جمعی روبرو می شود و فرزندی از این خشونت به جهان می آورد و. اما او در این فیلم نگاهی دیگر به ابعاد این قضیه شوم دارد. فیلم در سکوت با وجود اینکه از ماجرای هولناکی با مخاطب حرف می زند، اما نگاه انسانی در پس آن نهفته است. به بهانه اکران این فیلم در گروه هنر و تجربه با ژرژ هاشم زاده، کارگردان آن گفت وگویی انجام دادیم که از نظر می گذرانید.

به نظر می رسد در سال های اخیر موضوعات و چالش ها پیرامون زنان واضح تر بیان می شود و در پس پرده قرار ندارد. آیا قصه فیلم در سکوت هم از این دیدگاه ناشی می شود؟

بله. در کلیت با شما موافقم. اما این طور برای شما شرح دهم که دلمشغولی من در ساخت فیلم این نیست که مسائل ایران چیست و در آن چه می گذرد. ما یک سری مسائل حاشیه ای در زندگی اجتماعی داریم که به آن ها علاقه بیشتری دارم و دوست دارم در این موضوعات فیلم بسازم.

از جمله مسائل مربوط به بچه ها، زنان، نوجوانان. این ها علایق من در سینما است. اما طبیعی است وقتی شتک هایی چنین سوژه ای به ذهن من آمد خیلی دلم می خواست جوری فیلم را بسازم که کوچک ترین خودسانسوری و سانسوری در فیلم نباشد. سعی کردم عمیق تر به یک ماجرا بپردازم و از زوایای دیگر آن اینکه چه کسی مقصر است و چه کسانی دست به اعمالی می زنند که زندگی یک عده آدم را نابود می نمایند صرف نظر کردم.

در این مدتی که فیلم در سکوت اکران نشد فیلمنامه های زیادی نوشتم. همه آن ها با مسائلی نظیر تامین سرمایه روبرو شد و در حال حاضر هم همین راستا را می روم و فیلمنامه جدیدم درباره بزهکاری در زندگی نوجوانان و اینکه چرا نوجوانان به بزهکاری روی می آورند، است.

از این جهت که در سال های دور مسائل مربوط به زنان جامعه ما مگوتر بود و فیلمسازان با مرارت و سختی بیشتری چنین قصه هایی را روایت می کردند.

کاملا با شما موافقم. به نظر من در جامعه ای که ما زندگی می کنیم فقط داستان گرانی و سیاست زدگی مساله نیست. پنجاه درصد جامعه ما را زنان تشکیل می دهند که این پنجاه درصد با هزاران مشکل روبرو هستند که ما به سادگی نمی توانیم از کنار مسائل آن بگذریم. چرا زنان ورزشگاه نمی روند یا چرا موتورسواری نمی نمایند؟ چرا دوچرخه سواری نمی نمایند؟ مسائل مربوط به زنان ما بنیادی تر از این حرف هاست. این مسائل ریشه های چهارصدساله دارد.

ولی حالا که در ها باز شده و مسائل زنان نسبت به گذشته راحت تر مطرح می شود خودش غنیمت است و جای شکر دارد. شاید همین دلیلی است که با چنین فیلم هایی کج دار و مریز برخورد می شود و آن را با احتیاط و با مخاطب محدود در گروه هنر و تجربه نمایش می دهند. موافقید؟

نمی دانم و به صراحت هم نمی توانم اعلام کنم که چرا این فیلم این گونه اکران شد. البته من پیرو هیچ تئوری توطئه و دسیسه نیستم؛ گو اینکه فیلم در سکوت بالاخره باید اکران می شد.

پرسش اینجاست با وجود اینکه چند سالی از ساخته شدن این فیلم می گذرد، اما فیلم به لحاظ داستان از موضوع به روز برخوردار است؛ ضمن اینکه طراوت و تازگی یک فیلم تازه را هم دارد چه بسا فیلم با چهره های سرشناسی که دارد قابلیت نمایش در سرگروه را هم داشت. پس چرا اکران مهجوری دارد؟

با دوستان دیگر هم مطرح کردم که سوژه فیلم من به گونه ای است که اگر پنجاه و پنج سال دیگر هم اکران می شد همچنان بحث روز است. اما در ادامه بحث شما به نظر من پدیده سینمای هنر و تجربه پدیده خوبی است و اصلا بد نیست.

حالا چرا این گروه با مخاطبان کمتری روبرو می شود دلایل مختلفی دارد از جمله اینکه ما در طول هفتاد سال گذشته نتوانستیم بیننده فیلم تربیت کنیم. ریشه این مساله به هفتاد، هشتاد سال پیش برمی شود که ما از آن موقع سینما را به عنوان سرگرمی دیدیم و هیچ وقت کوشش نکردیم آن را به عنوان یک مقوله هنری جا بیندازیم که می تواند در ژانر های مختلف فیلم ساخته شود.

حتی سینما می توانست به روزی برسد که تعداد تماشاگران سینمای غیر تجاری آن با تماشاگران فیلم های تجاری یکسان باشد. ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد چرا؟ دلیل روشنی دارد و آن اینکه آیا با سیصد سالن سینما مگر می شود داعیه سینماداری کرد؟ زمانی می توانید این ادعا را داشته باشید که از پنج هزار سالن سینما در مملکت هشتاد و سه میلیونی داشته باشید که امکان نمایش هر فیلمی فراهم شود.

من اصلا مخالف سینمای اکشن یا تجاری نیستم من اصلا با سیستم سوپراستاری در سینما هم مخالف نیستم. من به عنوان یک آدمی که در سینما فعالیت می کنم علاقه مندم نوع دیگری فیلم بسازم. دلم نمی خواهد با سیستم سوپراستار حرفم را بزنم. به هر طریقی نمی خواهم مخاطب را به سالن بکشانم. من به این اعتقاد دارم که فیلم باید خودش برای خودش تبلیغ کند و تماشاگر جذب کند.

ولی با سیصد سالن سینما در کشوری که هشتاد و سه میلیون جمعیت دارد و حتی در استان هایی که فاقد سینما است کاملا مشخص است که ما هیچ وقت نمی توانیم تماشاگر واقع بین را به سالن بکشانیم. منظورم آن تماشگری است که سینما را به مثابه هنر نگاه کند.

همان طور که آدم های خاص به تماشای نمایشگاه نقاشی می روند. شما ببینید تعداد بازدیدنمایندگان از یک نمایشگاه نقاشی با معروف ترین آثار نقاش هم با تماشاگران یک سالن فیلم کمدی برابری نمی نماید. این برای این است که در جامعه ما مردم به دنبال این هستند که از غصه رها شوند نه اینکه بار دیگری از غم و غصه بر دوش شان اضافه شود.

خیلی از منتقدان سینما و حتی خود اهالی سینما بر این باور هستند که سینما در جامعه ما برای مخاطبان تعریف درستی نشده است. خیلی از مردم ما با آداب سینما رفتن بیگانه هستند.

اصلا و ابدا. دلایل بسیاری هم برایش وجود دارد. شما فرض بگیرید در خراسان جنوبی خانواده ای تصمیم می گیرند به تماشای فیلمی بنشینند باید دویست کیلومتر با ماشین رانندگی نمایند تا به سینمایی بروند که فیلم مورد علاقه شان در آن نمایش داده شود. در شرایط فعلی خانواده ای چهار نفره بخواهد سینما برود اقتصاد آن ها پاسخگو نیست.

همچنین برنامه سینما رفتن برای خانواده ها منسوخ شده. در کودکی ما برنامه فیلم دیدن وجود داشت. به طور منظم خانواده های مان ما را به سینما می بردند و فیلم های مناسب با سن خودمان تماشا می کردیم. من به یاد دارم که پدر و مادرم ما را پیش بستگان می گذاشتند تا خودشان به آسودگی بتوانند به سینما بروند و فیلم مورد نظرشان را ببینند، اما الان کجا خانواده ها فرزندان شان را نزد بستگان می گذارند تا به دیدن فیلم بروند؟ اصلا چنین چیزی هست؟

چیز هایی جای آن را گرفته که در همه جای جهان در کنار سینما رفتن وجود دارد. در همه جای جهان ماهواره وجود دارد، در همه جای جهان شبکه های رنگارنگ وجود دارد. مثال کوچک بزنم. کشور ترکیه با 1900 سالن سینما و با جمعیت و با وسعت کمتر از ما، فیلم دیدن جزو برنامه های شان است بدترین فیلم ها در این کشور کسب درآمد می نمایند، اما در اینجا چنین امکاناتی وجود ندارد. در ابتدای صحبتم گفتم که ریشه ها خیلی عمیق تر از این حرف هاست.

در کشور ما با سیصد سالن سینما و با مالتی پلکس هایی که در مراکز خرید می سازند مردم را به سالن سینما جذب می نمایند. به نظر من آن اصلا سینما نیست. این واقعا وحشتناک است در مرکز خریدی که مردم به فکر خرید هستند در کنار آن فیلم هم ببینند. خب به مرور سینما هم تبدیل به صنعت تجاری می شود.

تاکنون درباره موضوع تجاوز آن هم به صورت دسته جمعی فیلم ها و سریال های خارجی زیادی ساخته شده است. آیا داستان فیلم تان الهام از جایی گرفته شده است؟

خیر از هیچ جا الهام نگرفتم. همان طور که گفتم فیلمنامه دیگری نوشته بودم که آن هم درباره تجاوز بود، اما خشونت های آن به مراتب بیشتر از این فیلم بود و به همین جهت هیچ کس تمایل نداشت آن را بسازد. شتک های این فیلم وقتی به من برخورد کرد که دوست من داستانی را برای من تعریف کرد که خانمی دچار تجاوز می شود و ایران را ترک می نماید داستان واقعی که برای کسی رخ داده بود. ولی این فیلم ربطی به آن داستانی که برای من تعریف کردند نداشت.

تحقیقات میدانی هم درباره موضوع تجاوز به بچه ها، نوجوانان، زنان و حتی مردان داشتید که برای تعریف شخصیت اصلی به شناسنامه از پیش مشخص شده برسید؟

این موضوع جزو علایق ذهنی من است. کتاب هایی در دهه پنجاه میلادی راجع به لمپنیزم و همین طور داستان قلعه در محله جمشید یا کتاب جذاب دیگری در دهه پنجاه شمسی خواندم که بسیار تکان دهنده بود. اما بعد از انقلاب کتابی در این مورد نشر پیدا نکرد و من به شنیده های خودم از این طرف و آن طرف اکتفا می کردم.

اما مهم ترین نکته درباره زنانی که به آن ها تجاوز می شود اینکه دوست ندارند در این مورد حرف بزنند، چون به اندازه کافی زندگی شان سیاه و تباه شده است و یادآوری دوباره برای آن ها بسیار دردناک است. بعد از گذشت زمان با سه خانم ملاقات کردم که حاضر شدند با آن ها صحبت کنم. از بین این سه خانم دو نفر آن ها با تجاوز دسته جمعی روبرو شده بودند و تعریف می کردند که زندگی شان تباه و سیاه شد.

در حین تحقیقاتم متوجه شدم که این خانم ها هیچ گاه به زندگی عادی و روزمره خود برنخواهند گشت و مهم تر اینکه هیچ نقطه روشنی برای حمایت از آن ها وجود ندارد. تجاوز در تمامی اقصی نقاط جهان و بین هفت میلیارد انسان کره زمین در تمامی کشور ها اتفاق می افتد، اما در کشور های دیگر آنچنان حمایت می نمایند که بخشی از دردشان التیام پیدا می نماید، اما در جامعه ما فقط سکوت است و مهم تر اینکه انگشت اتهام به طرف زن مورد تجاوز قرار می گیرد؛ مقصر تو بودی.

دردناک است به زنی که مورد تجاوز قرار گرفته بگوییم مقصر تو بودی! تو بودی که نصفه شب بیرون رفتی! تو بودی که آن لباس را پوشیدی! این بحث غم و اندوه و بدبختی او را بیشتر می نماید.

ممکن است حتی به فروپاشی برساند.

قطعا به نابودی می کشاند. حتی روانشناس ها هم کار خاصی نمی توانند برای آن ها نمایند. با چندین روانشناس ساعت ها در این مورد حرف زدم. آن ها معتقد بودند، چون نمی توانند ابعاد این قضیه را به طور موشکافانه باز نمایند در نتیجه تنها می توانند روحیه این زنان، بچه ها و مردان را برای مقطعی درمان نمایند. در خصوص بچه ها که اصلا نمی خواهم وارد بحث شوم، چون هر وقت به آن فکر می کنم انگار می خواهم بمیرم. مگر می شود به بچه کوچک تجاوز کرد؟

یکی از نکات مهم فیلم اینکه در لابه لای فصل ها به هنر اوریگامی اشاره درستی می شود که برای درمان روح موثر است و التیام بخش است.

منظورم همین بود که بگویم آدم هایی که اوریگامی کار می نمایند و به آن روی می آورند می خواهند از جهانی پیرامون خود جدا شوند و به آرامش برسند آن ها با هنر اوریگامی سختی های زندگی را فراموش می نمایند.

بعید می دانم با مشکل سانسور در روایت فیلم روبرو بوده باشید، چون به موضوع اشاره مستقیم نداشتید.

خیر. رک و راست بگویم که خودم نمی خواستم از خط قرمز عبور کنم تا بعد دچار ممیزی شوم. با همین راستای که رفتم نه هنگام پروانه ساخت و نه هنگام پروانه نمایش هیچ اصلاحی برای فیلم در نظر گرفته نشد و هیچ تغییری در فیلم به وجود نیامد. من در این فیلم می خواستم حال آدم ها را بعد از بیست و سه سال نشان دهم، همین.

قطعا انتخاب بازیگران چنین فیلم هایی کار را برای کارگردان سخت می کرد چرا که بار انتقال مفاهیم بر دوش آنهاست. بازیگری که بتواند حس دردناک خود را به مخاطب منتقل کند. به نظر می رسید گزینه دیگری باید نقش سودابه شکوری (فاطمه معتمدآریا) را بازی می کرد. خودتان چه عقیده ای دارید؟ ولی سعید پورصمیمی در همین مقدار کم هم نقش قابل قبولی ارایه می دهد.

به خانم ها فاطمه معتمدآریا و سوگول خلیق (دختر خانم معتمد آریا در فیلم) از زمان نگارش فیلمنامه فکر می کردم. اما با این حال در پیش فراوری دختران جوان زیادی را دیدم؛ از این جهت که شاید مورد های بهتری برای ارایه نقش دختر فیلم وجود داشته باشد.

اما تهیه نماینده به حضور سوگول خلیق تمایل بیشتری داشت. ولی خانم معتمدآریا (سودابه شکوری) از اول در ذهنم بود. به دلیل اینکه در زمان دستیاری برنامه ریزی با ایشان بیشترین فیلم را کار کردم و همواره فکر می کردم نقش خانمی در این سن و سال را به خانم معتمدآریا خواهم داد و صادقانه بگویم که ایشان هم یاری شایانی در این فیلم به من کرد. اگر در بازی خانم معتمدآریا ضعفی وجود دارد تقصیر من است. اما توانایی همه بازیگران به خودشان مربوط می شود.

کوشش بین مادر و دختر برای برقراری ارتباط پرسش برانگیز بود. در عین حالی که مادر باید با دختر خود همراهی بیشتری کند، اما مادر این فیلم (سودابه شکوری) نسبت به دختر لجاجت دارد انگار هنوز درگیر گذشته خود است ولی با این حال دختر خود را هم دوست دارد.

واقعیت این است که من همواره از ملودرام اجتناب می کنم؛ به عبارت دقیق تر از همان کلیشه های رایج پرهیز کردم. در این فیلم مادری بعد از بیست و سه سال به دختر می رسد و دختر را می بیند و در نتیجه گفت وگویی بین آن ها در می گیرد.

خیلی طبیعی است که دختر نمی داند بر مادر چه گذشته که چرا او را رها نموده است و زنی هم شوهر خود را از دست داده و کسی نمی داند که آن شوهر از بین رفت و تنها کسی از ماجرای مادر اطلاع داشته همان شوهر بوده است. اما در آخر عزیز ترین چیز خود را برای دختر می گذارد.

همان دست نوشته های همسرش را که سال ها حفظ نموده و عاشقانه دوستش داشته برای دخترش می گذارد. وقتی دختر با دست نوشته روبرو می شود و آن را ورق می زند و می بیند که پدر عاشقانه این نوشته ها را به مادرش داده این نگاه خیره جواب هزاران سوالی است که در پایان داده می شود.

چرا فلاش بک به گذشته نداشتید و از گذشته حرفی نمی زنید؟ تعمدا نمی خواستید ماجرا سوزناک شود؟

عامدانه و آگاهانه نمی خواستم گذشته را نشان دهم. گذشته را فقط در قاب تلویزیون و در فیلم های ویدیویی که از آن دوران موجود است نشان می دهم. مروری بر خاطرات آن موقع در همین حد یعنی زندگی نسبتا شادی برای آن ها وجود داشته ولی بعد عاملی بیرونی این زندگی شادی را ویران می نماید.

دو موضوع مهم در فیلم مطرح می شود یکی تجاوز و دیگری موضوع تصادف بهرام. چرا دلیل تصادف مشخص نیست؟

صحنه های تصادف را گرفتم ولی بعد حین تدوین تصمیم گرفتم این صحنه ها را خارج کنم و به صلاحدید خودم نمی خواستم در فیلم باشد. می خواستم چیزی در پس ذهن آدم ها باشد. حتی پدر هم در فیلم می گوید که من نفهمیدم چه جوری بچه ام از دستم رفت.

پدربزرگی که فکر می نموده این مادر بی وفا بچه خود را رها نموده و نباید پدر این بچه را از او بگیرد و ببرد. ولی در نهایت دست به دروغ بزرگ می زند و به نفع مادر حرف می زند و می گوید این دختر نوه من است.

با یکی از اهالی سینما که صحبت می کردم، معتقد بود باید بهترین عوامل برای فیلم اولی ها فراهم شود تا آن ها بتوانند فیلم اول شان را به پایان برسانند و آنچه در ذهن دارند به مخاطب ارایه دهند. حضور عوامل حرفه ای در این فیلم به همین دلیل بود؟

راستش را بخواهید اگر در سینمای غیر تجاری و مستقل فیلم می ساختم به گونه دیگر به بازیگران فیلم نگاه می کردم. اما از آنجایی که قرار بود در یک سینمای مرسوم حرفه ای فیلم بسازم طبیعی بود از بازیگران حرفه ای استفاده کنم. همین مساله خودش دست و بالم را باز می کرد؛ و کار را برای شما راحت می کرد.

گرچه با همین بازیگران هم دلم می خواست کلنجار هایی بروم، اما خیلی آن ها منعطف و با من همراه بودند. طی تبادل نظر های زیادی که داشتیم خیلی با هم حرف زدیم و نظر بازیگران را جویا می شدم حتی آدم هایی از بیرون راجع به فیلمنامه نظر می دادند و به ما یاری می کردند. می خواستم به هنگام پیش فراوری راجع به فیلمنامه حرف زده شود و اگر اشکالاتی وجود دارد رفع شود.

این فیلم با توجه به موضوع تکان دهنده ای که دارد بر عکس دیگر فیلم های سعید ملکان چراغ خاموش اکران شده است چرا؟

متشکرم از آقای ملکان که این فیلم را تهیه کردند، اما در خلال ساخته شدن این فیلم حس کردم آقای ملکان کوچک ترین علاقه ای به نوع فیلمسازی من ندارند.

از آنجایی که سابقه فعالیت شما سال های دور (بالغ بر دو دهه) برمی شود به نظر می آمد خیلی زودتر باید فیلم اول خود را در سینما می ساختید. چرا آنقدر دیر فیلم اول تان را ساختید؟

من از بیست وپنج سال پیش به این طرف فیلم کوتاه می ساختم. همان طور که اشاره کردید دستیار و برنامه ریز بودم و تله فیلم کار می کردم.

تا اینکه بالاخره شرایط برای تان فراهم شد؟

به هر جهت مهیا شدن فرصت فیلمسازی برای من به این معنی نیست که دیگران برای من این فرصت را فراهم کردند. خیر، از پنج یا ده سال قبل دلم می خواست فیلم اولم را بسازم ولی شرایط جور نمی شد. برای اینکه به واسطه سال ها کار در سینما و فیلم های کوتاه و تله فیلم هایی که می ساختم و هم اینکه مرا به عنوان دستیار و برنامه ریز در سینما می شناختند و اصلا امرارمعاش من در این سینما از این طریق بود به همین جهت عوض کردن این لاین کاری در شاخه دیگر سینما برایم کمی با سختی همراه بود.

تا اینکه از سه سال قبل که تصمیم گرفتم ساخت فیلمنامه در سکوت را آغاز کنم. ابتدا فیلمنامه دیگری به وزارت ارشاد داده بودم که تصویب شد، اما آن ها محترمانه به من گفتند آن فیلم را نسازم و فیلم دیگری جایگزین آن کنم.

خیلی فیلم اولی ها از شرایط فیلمسازی در سینمای ایران گلایه دارند و خیلی از پیشکسوتان و حرفه ای های دستیاری و برنامه ریزی به رغم میلی که دارند نتوانستند اولین فیلم شان را مقابل دوربین ببرند. خیز برمی دارند، اما به نتیجه نمی رسند. برای شما هم طی راستا سخت بود؟

به نظر من این سختی ها طبیعی است و نباید وارد سیستم نک ونال شد. بله ساختن فیلم اول آن هم در شرایط سینمای ایران کار آسانی نیست و ازآنجایی که چیزی تحت عنوان سینمای مستقل نداریم و درنتیجه با شیوه های رایج سینما باید فیلم ساخت و این کار را برای فیلمساز سخت می نماید. از لحظه ای که تصمیم گرفتم فیلم بسازم تا زمانی که ساخت فیلم آغاز شد و اتفاق فیلمسازی برای من افتاد چهار سال طول کشید.

منبع: فرادید
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 277

به "روایت زندگی زنان قربانی تجاوز در سکوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت زندگی زنان قربانی تجاوز در سکوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید