سفری پر زرق و برق به احمدآباد در آستانه انتخابات

به گزارش تنها پیامک، ترامپ به مدت دو روز به هند سفر نموده و در احمداباد مورد استقابل گسترده ای قرار گرفته است. این سفر در اوج اختافات مالی بین دو کشور اجرا شده است.

سفری پر زرق و برق به احمدآباد در آستانه انتخابات

مهسا مژدهی: ترامپ امروز به عنوان اولین سفر رسمی خود به هند، وارد فرودگاه احمداباد شد. این سفر حتی پیش از آنکه رئیس جمهوری آمریکا راهی آن گردد جنجالی شده بود. پیش از این ناارامی های داخلی در هند به علت تبعیضات مذهبی و اقدام دولت برای دیوار کشی در مقابل زاقه هایی که در محل عبور آمریکایی ها قرار داشتند، مورد توجه رسانه ها قرار گرفته بود. همچنین کم تر از یک هفته پیش از این سفر ترامپ مدعی شده بود که هند رفتار خوبی با امریکا ندارد. او برای اثبات این ادعایش به روابط تجاری میان دو کشور اشاره نموده بود. حالا انتظار می رود که بخش مهمی از ملاقات مقامات هندی با رئیس جمهور امریکا و تیم همراه او، با موضوع مسائل مالی مرتبط باشد.

همچنین نگرانی هایی وجود دارد که ترامپ در این سفر و ملاقات با مقامات هندی، بر تصمیمات آنها در ارتباط با ایران در زمان تحریم تاثیر بگذارد. ایران و هند با وجود تحریم ها روابط خوبی با هم دارند که ایالات متحده را نگران می نماید.

تنش های مالی میان هند و امریکا

رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه گذشته گفته بود که امضای قرارداد بزرگ مالی با دهلی را به زمان دیگری منتقل می نماید. او گفت که ممکن است این توافق به بعد از انتخابات ریاست جمهوری امریکا موکول گردد. از سوی دیگر هندی ها از عملکرد امریکا ناراضی هستند و گفته بودند که مذاکرات دو کشور بی نتیجه بوده است. به گزارش العالم آمریکا به هند فشار وارد نموده است تا شرایط بهتری برای شرکت های بین المللی کارت های بانکی الکترونیکی ایجاد کند اما هند مذاکرات در این خصوص را به تعویق انداخته است زیرا آمریکا با درخواست دهلی نو برای آزمایش مواد خام خوراکی وارداتی از آمریکا مخالفت نموده است. امریکا مهم ترین شریک تجاری هند به حساب می آید.

ترامپ کسی است که اصرار زیادی به انجام این توافق دارد. او این توافق را به عنوان یک پیروزیت در سیاست خارجی برای خود تلقی می نماید و به دنبال این است تا اثبات کند که سیاست های تجاری او، جواب داده است. او که در خصوص سیاست های داخلی، پیروز بوده و هواداران خودش را دارد اما در سیاست خارجی و موضوع تجارت با دیگر کشورها چندان پیروز نبوده و سیاست های اعمالی اش تا امروز دشمنان زیادی برای ترامپ تراشیده است. با این حال او به دنبال توافقات تجاری است تا در ماه های باقی مانده از آنها به عنوان سندی بر کارامدی دولتش استفاده کند.

اختلافات تجاری دو کشور زمانی بالا گرفت که آمریکا تعرفه های بالاتری را بر واردات آلومینیوم و فولاد هند وضع کرد. هند هم به عنوان تلافی بر تعدادی از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه اعمال کرد. این اختلافات عمدتا تجاری تا جایی پیش رفت که دو تن از چهره های مالی امریکا، یعنی وزیرخزانه داری و نماینده تجاری امریکا، به هند همراه با رئیس جمهور سفر نکردند. این اتفاق پیش از این برای بعضی کشورهای دیگر هم افتاده بود اما به نظر می رسد که با وجود آن، روابط صمیمی مودی و ترامپ همچنان بر سر جای خود باقی است.

ترامپ پیش از اینکه راهی هند گردد به استقبال پرشوری که قرار بود در این کشور از او به عمل بیاید دل بسته و گفته بود: بعضی می گویند این بزرگ ترین مراسمی خواهد بود که آنها تا کنون در هند برگزار نموده اند. این چیزی است که نخست وزیر [ هند]به من گفت.

آیا ترامپ کشمیر را فراموش نموده است؟

در ماه های گذشته اختافات میان هند و پاکستان ابعاد بسیار گسترده ای پیدا نموده است. آمریکا در ابتدا کوشش کرد تا میانه را بگیرد و به عنوان کشوری که متحد هر دو طرف به حساب می آید، راهکاری ارائه دهد. اما عملا چنین اتفاقی نیافتاد و موضوع از توصیه های محبت آمیز فراتر نرفت و اختلافات هم کمتر نشد. موضوع کشمیر که هند و پاکستان بر سر آن در جدال با یکدیگر هستند، برای ایالات متحده از اهمیت زیادی برخوردار نیست و به نظر می رسد در سفر ترامپ به هند هم برنامه ای برای کاهش تنش ها در این منطقه وجود نداشته باشد.

این موضوع می تواند باعث رنجش عمران خان، نخست وزیر پاکستان از ترامپ باشد. او به واسطه گری رئیس جمهور آمریکا بر سر کشمیر و قولی که ترامپ برای حل این مسئه داده بود، امیدوار بود ولی حالا به نظر می رسد که این موضوع در سایه روابط محبت آمیز مودی و ترامپ قرار گرفته است. این بی تمایلی ترامپ یک برد برای هندی ها به حساب می آید چرا که دولت این کشور هیچگونه تمایلی به مصاحبه و یافتن یک راهکار برای کشمیر ندارد و ترجیح میدهد که موضوع در سکوت خبری باقی بماند. هرگونه صحبتی در خصوص این اختافات از سوی ترامپ می تواند نگاه ها را به عملکرد دولت مودی در کشمیر معطوف کند و این موضوع اصلا مورد علاقه دولت هند نیست.

به دنبال فروش سلاح و خرید رای در هند

ترامپ از راه نرسیده اطلاع داد که قرار است سلاح های جدید به هند بفروشد. در پاییز سال جاری ماجرای خرید سلاح رابطه میان امریکا و هند را شکر آب نموده بود و رییس جمهور آمریکا این کشور را حتی به تحریم هم تهدید کرد. چرا گه هند تمایل خود را به خرید سلاح از مسکو نشان داده بود. در حال حاضر به نظر می رسد که این اختلاف حل شده و هند بلاخره قرار است سلاح های خود را طبق معمول از امریکایی ها بخرد. این یک خبر خشنود کننده برای ترامپ و برای کارخانه های اسلحه سازی امریکاست چرا که هند مشتری وفاداری برای آنها به حساب می آید که پول خوبی به اسلحه های امریکایی می دهد.

از سوی دیگر ترامپ بارها نشان داده که عاقه ویژه ای دارد تا رای هندوهای ساکن امریکا را به دست بیاورد. او در انتخابات سال 2016 هم از احساسات هندوها با اشاره به نزدیکی با هند استفاده کرد و حالا هم به محض رسیدن به احمداباد از سوی هندی ها استقبال چشمگیری برای او در نظر گرفته شده است. رئیس جمهور امریکا به تصویری که از خود در چشم هندوهای ساکن ایالات متحده می سازد دل بسته است.

به نظر می رسد که سفر ترامپ به هند نتواند در واقع مسائل مالی میان دو کشور را فعلا حل نماید، اما از نظر سیاسی می تواند برای ترامپ یک پیروزیت به حساب بیاید. او هم بیشتر به شکوه استقبال در احمداباد اشتیاق نشان داده و برایش چندان اهمیتی ندارد که دستاوردهای واقعی سفر به هندوستان و ملاقات با مودی چه باشد.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 679

به "سفری پر زرق و برق به احمدآباد در آستانه انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری پر زرق و برق به احمدآباد در آستانه انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید