شام تازه در نشست سه جانبه بغداد

به گزارش تنها پیامک، نشست سران مصر، اردن و عراق فردا یکشنبه در بغداد در حالی برگزار می گردد که دو بار این نشست به تعویق افتاده است.

شام تازه در نشست سه جانبه بغداد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه الصباح گزارش داد: فردا بغداد میزبان نشست سه جانبه سران مصر، عراق و اردن است.

یک مقام دیپلماتیک به این روزنامه عراقی گفت که این نشست پس از دو بار تعویق روز یکشنبه با حضور عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، ملک عبدالله دوم شاه اردن، و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، برگزار خواهد شد.

این مقام افزوده که این نشست در راستای دو نشست قبلی سران سه کشور و برای اجرایی شدن توافقات سه جانبه برگزاری می گردد.

پیش از این، نشست سران سه کشور یک بار به دلیل حادثه تصادف قطار در مصر و بار دیگر به دلیل حوادث سیاسی در اردن به تعویق افتاده بود.

نشست سران سه کشور مصر، عراق و اردن در چارچوب پروژه موسوم به شام تازه برگزار می گردد و همکاری های گسترده سه کشور در بخش های گوناگون را شامل می گردد.

سال گذشته مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، تأکید نموده بود که بغداد در پی ورود به پروژه ای راهبردی به نام شام تازه است و افزوده بود که این پروژه پایه مالی دارد و چیزی شبیه اتحادیه اروپا خواهد بود.

چنین اتحادیه ای با توجه به ثروت های طبیعی عراق و ثروت انسانی مصر و موقعیت جغرافیایی اردن می توان به اتحادیه ای قدرتمند در سطح منطقه تبدیل گردد.

گفته می گردد که مذاکراتی برای پیوستن کشورهای دیگری هم به این پروژه جریان دارد.

روز پنجشنبه ستاد عملیات مشترک عراق با انتشار بیانیه ای اطلاع داد که سرتیپ احمد سلیم بهجت، رئیس ستاد عملیات بغداد، در جلسه ای با حضور فرماندهان تیپ ها و مدیران دستگاه های امنیتی استان بغداد نقشه امنیتی مربوط به نشست سران عراق و مصر و اردن را آنالیز نموده است.

احمد نایف الدلیمی سفیر عراق در قاهره وارد بغداد شده است تا در مراسم استقبال از هیئت های رسمی مصر و اردن مشارکت داشته باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1750

به "شام تازه در نشست سه جانبه بغداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شام تازه در نشست سه جانبه بغداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید