شواهد نحوه انتقال کرونا از هوا

به گزارش تنها پیامک، 239 دانشمند از 32 کشور نظر دیگری دارند. آن ها می گویند شواهدی قوی هست که نشان می دهد ویروس می تواند از طریق ذرات خیلی ریزتری که بعد از تکلم یا تنفس توسط یک فرد مبتلا برای ساعت ها در هوا معلق می ماند منتقل شود.

شواهد نحوه انتقال کرونا از هوا

سازمان بهداشت جهانی اذعان کرده که به تدریج شواهد بیشتری از این موضوع ظاهر می شود که ویروس کرونا توسط ذرات ریز معلق در هوا هم منتقل می شود. یک مقام این سازمان گفت که نمی توان سرایت کووید-19 از طریق ذرات معلق هوا در یک فضای بسته و شلوغ که تهویه آن ضعیف است را مردود دانست.

اگر این شواهد تایید شود می تواند بر خطوط راهنما در مورد فضا های بسته تاثیر بگذارد. پیشتر بیش از 200 پژوهشگر در نامه سرگشاده ای سازمان بهداشت جهانی را متهم کردند احتمال انتقال بیماری از طریق ذرات ریز هوا را دست کم گرفته است.

سازمان بهداشت جهانی تا به امروز بر این موضوع تاکید داشته که ویروس از طریق ذراتی که در اثر سرفه و عطسه وارد هوا شده منتقل می شود.

خوزه جیمنز، شیمی دان در دانشگاه کلورادو که از امضا کنندگان این نامه است به خبرگزاری رویترز گفت: ما از آن ها می خواستیم به شواهد اذعان کنند. این اصلا حمله ای به سازمان بهداشت جهانی نیست، یک بحث علمی است. اما ما احساس کردیم باید آن را علنی کنیم، چون آن ها از توجه کردن به شواهد بعد از بحث های متعدد خودداری می کردند.

پروفسور بنجامین کالینگ از دانشگاه هنگ کنگ از دیگر امضاکنندگان این نامه به بی بی سی گفت که این یافته پیامد های مهمی دارد.

او گفت: در محیط های درمانی، اگر سرایت از طریق ذرات ریز هوا (اروسول) خطری متوجه حاضران کند، متوجه می شویم که پرسنل بهداشتی باید حتما بهترین تجهیزات پیشگیری را داشته باشند... و خود سازمان بهداشت جهانی هم گفته که یکی از دلایلی که آن ها مشتاق نیستند درباره انتقال کووید-19 از طریق ذرات ریز هوا صحبت کنند این است که در بسیاری از بخش های جهان ماسک های مخصوص کافی وجود ندارد.

مقام های سازمان بهداشت جهانی خواستار احتیاط شده اند، چون می گویند این شواهد مقدماتی و نیازمند ارزیابی بیشتر است. بندتا الگرانتزی، مدیر فنی سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماری های واگیردار، گفت که شواهد درباره انتقال ویروس کرونا با ذرات ریز هوا در فضا های شلوغ، بسته، با تهویه ضعیف را نمی توان مردود دانست.

تغییر موضع؟

سازمان بهداشت جهانی پافشاری کرده است که کوید-19 از طریق ذرات منتشر شده در هوا در اثر عطسه یا سرفه منتقل می شود. ذراتی که در هوا معلق نمی ماند و بر سطوح می نشیند - برای همین است که شستن دست بعد از تماس با سطوح به عنوان روشی جدی برای جلوگیری توصیه می شود.

اما 239 دانشمند از 32 کشور نظر دیگری دارند. آن ها می گویند شواهدی قوی هست که نشان می دهد ویروس می تواند از طریق ذرات خیلی ریزتری که بعد از تکلم یا تنفس توسط یک فرد مبتلا برای ساعت ها در هوا معلق می ماند منتقل شود.

سازمان بهداشت جهانی امروز اذعان کرد که شواهدی دال بر احتمال این موضوع در محیط های خاص مانند فضا های بسته و شلوغ وجود دارد.

این شواهد باید به طور کامل ارزیابی شود، اما اگر تایید شود، توصیه ها در مورد چگونگی جلوگیری از انتشار ویروس احتمالا باید تغییر کند و احتمالا به استفاده گسترده از ماسک و فاصله گیری جدی تر اجتماعی به خصوص در میکده ها، رستوران ها و شبکه حمل ونقل عمومی منجر خواهد شد.

منبع: فرادید
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1135

به "شواهد نحوه انتقال کرونا از هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شواهد نحوه انتقال کرونا از هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید