شورای امنیت تفسیر حقوقی از برجام را مبنای کار قرار دهد

به گزارش تنها پیامک، لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که واکنش ایران به تحرکات آمریکا برای تحریم مجدد چیست؟ پاسخ داد: ما استدلال های روشنی داریم، استدلال آیینی و شکلی ما این است که اگر می خواهیم به توافقی استناد کنیم باید اول به آن متعهد باشیم یا در آن عضویت داشته باشیم یا طرف فعال باشیم که آمریکا چنین موقعیتی در برابر برجام ندارد.

شورای امنیت تفسیر حقوقی از برجام را مبنای کار قرار دهد

جنیدی تاکید نمود: حتی اگر هم فرض کنیم طرفی مشارکت نماینده باشد که آمریکا نیست، مطابق مواد 10 و 11 قطعنامه 2231 که مستند خود آمریکاست، کسی می تواند این مساله را به شورای امنیت ببرد که خودش سند برجام را رعایت نموده باشد.

او گفت: ایرادات ماهوی هم از جمله این است که اگر قرار است تحریم ها برگردد ما باید تا زمانی که آمریکا از برجام خارج می شد، ما برجام را نقض نموده باشیم در حالی که تا یک سال بعد از آن، تأییدات سازمان ملل را درباره رعایت همه جوانب برجام را داشته ایم و پس از آن هم خروج تدریجی ما نقض قرارداد برجام نیست و در جهت اعمال حق ما ذیل ماده 36 برجام است.

معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: ما از شورای امنیت باید توقع داشته باشیم که تفسیر منطقی را مبنای کار قرار دهد و شورای امنیت می تواند از گردش این اخطاریه جلوگیری کند.

جنیدی در پاسخ به اینکه معاونت حقوقی برای دریافت مطالبات ایران از کشورهای مختلف چه اقداماتی انجام داده، گفت: تیمی متشکل از تمام بخش های حقوقی مختلف در حال آنالیز تمام راهکار ها در این زمینه است و همزمان به طرف مقابل توجه داده شده که زمینه های اقدام حقوقی در حال اجرا است و انها هم کوشش نموده که به دلیل تذکرات ما، همکاری هایی از سوی یکی دوتا از کشورها شروع شده است.

او اضافه نمود: پیشنهاداتی هم ارائه دادند که ما به ازای این مبالغ، نیازهایی که هست تا حدی تامین نمایند. اگر پیشرفت ها در حدی که می خواهیم نباشد اقدامات حقوقی در حدی که می تواند تاثیرگذار باشد حتماً انجام می گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1199

به "شورای امنیت تفسیر حقوقی از برجام را مبنای کار قرار دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت تفسیر حقوقی از برجام را مبنای کار قرار دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید