صرفه جویی 13 میلیون تومانی با گازسوزکردن خودروهای عمومی

به گزارش تنها پیامک، گازسوزکردن یک میلیون و 460 هزار خودروی عمومی آغاز شده که علاوه بر کاهش مصرف بنزین و فعال کردن ظرفیت خالی جایگاه های سی.ان.جی، می تواند تا 13 میلیون تومان در سال صرفه اقتصادی برای خانوار ها به دنبال داشته باشد.

صرفه جویی 13 میلیون تومانی با گازسوزکردن خودروهای عمومی

به گزارش گروه اقتصادی تنها پیامک، از سال ها قبل ایران به عنوان کشوری که دارای دومین ذخایر گازی جهان است، در تلاش بوده تا سهم این سوخت را در سبد انرژی خود افزایش دهد.

از همین رو گازرسانی به مناطق دور و نزدیک کشور در دستور کار قرار گرفت هزاران کیلومتر خط لوله، گازی که عمدتا در جنوب کشور تولید می شد را به همه جای ایران رساندند.

دراین میان اگرچه عمده هدف از گازرسانی، تامین سوخت مورد نیاز صنایع و نیروگاه ها و از همه مهمتر مصرف خانگی و تجاری بود، اما موارد دیگری نیز وجود داشت که از مهمترین آن می توان به افزایش سهم گاز در سوخت خودرو ها اشاره کرد.

تا پیش از این نیز البته گاز به شکل مایع و به اصلاح ال پی جی راهی باک خودرو ها شده بود، اما استفاده از آن سوخت به مرور زمان کمتر شد و جایگاه ای ال پی جی نیز به تدریج از سطح شهر ها جمع شدند.

با این حال سوخت جدید تجهیزات چندانی نمی خواست و با اتصال به شبکه گاز شهری می توانست بخشی از نیاز خودرو ها را رفع کند. این سوخت جدید که سی ان جی نام گرفت به تدریج جای خود را در سبد سوخت کشور باز کرد.

جایگاه های جدید سوخت در گوشه و کنار احداث شد تا آنجا که اکنون 2 هزار و 500 جایگاه سی ان جی در کشور وجود دارد که ظرفیت تامین روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز برای خودرو های دوگانه سوز را دارد.

با این حال مصرف کنونی سی ان جی کشور حدود 20 میلیون متر مکعب در روز (معادل 20 میلیون لیتر بنزین) است و این به معنای خالی بودن 50 درصد ظرفیت جایگاه های سی ان جی است.

از همین رو همواره تلاش می شود تا سهم سی ان جی در سبد سوخت افزایش پیدا کند، اما تا سال گذشته به دلیل آنکه قیمت بنزین و با سی ان جی تفاوت چندانی نداشت، تمایل به افزایش مصرف نیز به وجود نیامد.

با سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن، حالا سی ان جی که به قیمت 460 تومان در هر متر مکعب به فروش می رسد، یک سوم قیمت بنزین یارانه ای و یک ششم قیمت بنزین آزاد است و این اختلاف قیمت، توجیه اقتصادی مناسبی برای تمایل به مصرف سی ان جی است تا علاوه بر ایجاد صرفه جویی در مصرف بنزین، ظرفیت خالی جایگاه های سی ان جی را نیز فعال کند.

بر این اساس دولت با مصوبه شورای اقتصاد تصمیم به دوگانه سوزکردن یک میلیون و 460 هزار خودروی عمومی شامل تاکسی، ون و وانت بار کرده است.

بر اساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، اگر یک میلیون و چهارصد هزار خودروعمومی دوگانه سوز شوند، روزانه 10 میلیون لیتر بنزین صرفه جویی می شود که با در نظر دریافت قیمت میانگین سال گذشته به ازای 50 سنت برای هر لیتر بنزین، سالانه یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار صرفه جویی رقم می خورد.

این موضوع همچنین باعث کاهش مصرف بنزین در داخل کشور و ایجاد فرصت صادراتی خواهد شد.

از سوی دیگر در سطح خرد نیز، صرفه جویی در هزینه سبد سوخت خانوار را ایجاد خواهد کرد. تا آنجا که اگر صرفه جویی روزانه 20 لیتر بنزین برای هر خودرو وانت بار بین شهری و درون شهری و10 لیتر برای خودروی سواری عمومی درنظر گرفته شود، برای خانواده ای که وانت بار برون شهری دارند، با محاسبه صرفه جویی مصرف 300 لیتر بنزین به قیمت 1500 تومان یارانه ای و 300 لیتر بنزین با قیمت بنزین آزاد، سالانه حدود 13 میلیون تومان و برای وانت بار درون شهری میزان صرفه جویی سالانه حدود 10 میلیون تومان و برای خانواده سواری عمومی حدودا 11 میلیون تومان صرفه جویی ایجاد خواهد شد.

اما نکته مهم در گازسوزکردن خوردو های عمومی این است که تبدیل این خودرو ها کاملا رایگان خواهد بود. عدم پرداخت هیچ هزینه ای از سوی مردم و حمایت کامل تمام هزینه های نصب از سوی دولت با اعتبار 6 هزار و 500 میلیارد تومان با مصوبه شورای اقتصاد مزیت این طرح برای دارندگان خودرو های عمومی به شمار می رود.

همچنین گازسوزکردن خودرو های عمومی، کاهش هزینه حمل و نقل عمومی، حمل و نقل کالا و تاثیر در کاهش هزینه سبد خانوار ها را به دنبال خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1038

به "صرفه جویی 13 میلیون تومانی با گازسوزکردن خودروهای عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صرفه جویی 13 میلیون تومانی با گازسوزکردن خودروهای عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید