طرح جدید سعودی ـ آمریکایی در شرق سوریه؛ بازی با کارت های سوخته

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: آمریکایی ها و سعودی ها به تازگی تحرکات تازه ای را در شرق سوریه ترتیب داده اند. در این میان، یک فایل صوتی لو رفته از اظهارات یکی از معارضان سوری حاکی از آن است که ریاض و واشنگتن طرح تازه ای را در شرق سوریه در سَر می پرورانند.

طرح جدید سعودی ـ آمریکایی در شرق سوریه؛ بازی با کارت های سوخته

درهمین ارتباط، فایل صوتی افشاشده که در آن میشل کیلو یکی از معارضان سوری درخصوص تحرکات واشنگتن و ریاض سخن می گوید، نشان می دهد که طرف های مذکور قصد دارند در شرق سوریه طرح خاصی را پیاده سازی نمایند. وی در این فایل صوتی تأکید نموده است که ریاض و واشنگتن،گروهی به نام شورای قبایل و عشایر را در تمام سوریه ایجاد نموده اند. کیلو با بیان اینکه روند ژنو، با بی توجهی بین الملل، ضعف سازمان ملل و نبود توافق روسیه و آمریکا روبه رو است، درباره شورای عشایر گفت: شورای عشایر به خاطر عدم تأیید پروژه سیاسی کُردها توسط آمریکا شکل گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در زمان سفر مسئولان سعودی و آمریکایی به منطقه شرق سوریه، مستقیما وارد مناطق تحت کنترل کُردها نشدند، این اقدام را پیغام آشکاری از سوی آمریکا به کُردها دانست و بیان کرد که واشنگتن با این اقدام به کُردها گفت که زعامت این منطقه بر عهده آنان نیست. کیلو در خاتمه خاطر نشان کرد: آمریکایی ها و سعودی ها در کوششند این منطقه را سازماندهی نمایند تا یک واقعیت سیاسی مبتنی بر عشایر عربی در این منطقه شکل بگیرد.

این اظهارات معارض سوری در حالی است که منابع خبری اواسط خرداد امسال بیان کردند که ثامر السبهان وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس، جوئل رابین معاون وزیر خارجه آمریکا و ویلیام روباک سفیر سابق آمریکا در بحرین وارد دیرالزور در شرق سوریه شدند و با بعضی از شیوخ و افراد سرشناس عشایر این منطقه نشستی برگزاری کردند. ظاهرا در همان نشست، مقدمات تشکیل این شورا آنالیز شد.

واقعیت آن است که ایالات متحده آمریکا برای تقویت سیاست های خود در منطقه شرق فرات واقع در شرق و شمال شرق سوریه کوشش می نماید. ایالات متحده آمریکا از این رهگذر به دنبال سامان دادن وضعیت منطقه مذکور به نفع خود است تا بدین ترتیب، منافع و مصالحش در آنجا تحت تأثیر دیگر تحولات قرار نگیرد و خدشه دار نگردد.

از همین روی، آمریکایی ها و سعودی ها بر سَر طرح مشترک تشکیل دولت نیابتی در محور شرقی سوریه رسیده اند. در این طرح، این سعودی است که می بایست تمامی هزینه های مربوط به تشکیل دولت نیابتی در شرق سوریه را متقبل گردد و در مقابل، ایالات متحده آمریکا تمامی اقدامات اجراییِ لازم جهت تحقق این هدف را انجام خواهد داد.

آمریکا و سعودی به منظور تحقق این هدف، ایجاد وحدت میان عشایر و همچنین افراد و چهره های سرشناس محلی را در دستور کار خود قرار داده اند. آن ها در صدد هستند تا به وسیله جلب رضایت شیوخ عشایر و چهره های برجسته محلی در شهر دیرالزور سوریه، به زعم خود یک دولت مستقل را در محور شرقی تشکیل دهند. این درست همان مسأله ای است که در فایل صوتی لو رفته از میشل کیلو عضو ائتلاف معارضان سوری بدان اشاره شده است. کیلو صراحتا در فایلی که پیشتر بدان اشاره شد، به نقشه جدید آمریکایی ها و سعودی ها اشاره نمود.

این درحالی است که آمریکایی ها و سعودیها در کنار کوشششان برای ایجاد شورای عشایر در سوریه و محور شرقی این کشور، نیم نگاهی را نیز به ایجاد خودمختاری برای کُردها در محور شرقی دارند. در همین ارتباط، پایگاه عرب زبان العربی الجدید با انتشار مطلبی در این خصوص، تأکید کرد: یکی از اهداف مهم ریاض و واشنگتن در شرق سوریه، ایجاد خودمختاری کُردهاست تا آن ها به نیابت از آمریکا و سعودی، از منافع آن ها در سوریه حفاظت و حراست نمایند.

این پایگاه عرب زبان همچنین به نقل از عبدالحمید المحمدی یکی از فعالان بومی مناطق شرقی سوریه می نویسد: هدف آمریکا و سعودی از برگزاری 2 نشست در دیرالزور طی ماه های اخیر، تحمیل حاکمیت کُردها به ساکنان مناطق شرقی بوده است؛ هرچند که مردم ساکن شرق سوریه با این حاکمیت مخالف باشند.

کوشش های ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی برای ایجاد خودمختاری نیروهای دموکراتیک کُرد سوری در محور شرقی سوریه در حالی است که چندی پیش گروه معارض موسوم به التیار العربی المستقل (جریان عربی مستقل) با همکاری مشترک واشنگتن و ریاض در شرق سوریه تشکیل شد. مأموریت اصلی و اساسی این جریان تازه تأسیس، مشروعیت بخشیدن به تسلط کُردها بر مناطق شرقی سوریه است، به گونه ای که خودمختاری آن ها با اعتراضات شدید از سوی ساکنان محور شرقی روبرو نگردد.

درهمین حال، مقامات ریاض و واشنگتن بر این باورند که در صورت عدم حمایت از کُردها در شرق سوریه، امکان اقدام ترکیه علیه آن ها وجود دارد و باتوجه به همکاری هایی که آنکارا با تهران و مسکو دارد، این احتمال وجود دارد که محور شرقی سوریه به طور کامل از دست برود و در نهایت کنترل آن با توافق 3 جانبه ایران، ترکیه و روسیه، به دمشق واگذار گردد. به همین دلیل ائتلاف دوگانه سعودی ـ آمریکایی، با تحرکات خود در محور شرقی سوریه، روبروه با ترکیه را نیز در دستور کار خود قرار داده اند.

از جمله پیغامدهای وخیم اقدامات خصمانه آمریکا و سعودی در سوریه فراهم شدن بستر مناسب ظهور مجدد تروریسم در محور شرقی این کشور است. تثبیت قدرتِ نمودهای تحت الحمایه آمریکا و سعودی در شرق سوریه این فرصت را در اختیار ریاض و واشنگتن قرار می دهد تا هر زمان که اراده کردند، بار دیگر تکفیری های آموزش دیده خود را به این محور اعزام نمایند.

این اتفاق درحالی رخ می دهد که آمریکایی ها خود بارها و در مناسبت های گوناگون اذعان نموده اند که هزینه بالغ بر 7 تریلیون دلاری آن ها در منطقه هیچ عایدی برایشان نداشته است. این مسأله ای است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا همیشه بدان اشاره می نماید. از همین روی، آمریکایی ها به هیچ وجه تمایل ندارند بدون تحقق دستاوردی ملموس برای خود، از سوریه خارج شوند. درست به همین دلیل است که واشنگتن علیرغم اتخاذ تصمیمات پی در پی برای خروج نظامی از سوریه، هنوز به صورت عملی گام جدی در این زمینه برنداشته است.

از سوی دیگر، مقامات عربستان سعودی پس از متحمل شدن شکست های مختلف در منطقه به ویژه در یمن و عراق، با پاکسازی مناطق جنوبی سوریه و به تبع آن کاسته شدن از سطح نفوذ ریاض در این کشور، خود را در برابر شکست بزرگی دیگر دیده و می بینند. به همین دلیل است که آنها خود را ملزم به حمایت از سلسله طرح ها و نقشه های شوم واشنگتن در محور شرقی سوریه می بینند.

با تمامی آنچه که گفته شد، به نظر نمی رسد که واشنگتن و ریاض از رهگذر نقشه و طرح جدید خود در محور شرقی سوریه به نتیجه مطلوب و مورد دلخواه خود دست پیدا نمایند؛ به ویژه اینکه اکنون جنگ در سوریه نیز تقریبا رو به خاتمه نهاده است و این بدان معناست که تکفیریها دیگر جایی در این کشور ندارند. این کوشش ها درحالی است که تجربه نشان داده بازی با کارتِ نیروهای دموکراتیک کُرد سوری برای اعمال فشار بر دمشق و نقض حاکمیت سوریه، هیچگاه به نفع سعودی و آمریکا نبوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 333

به "طرح جدید سعودی ـ آمریکایی در شرق سوریه؛ بازی با کارت های سوخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جدید سعودی ـ آمریکایی در شرق سوریه؛ بازی با کارت های سوخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید