طرح چهار کشور اروپایی برای یک بسته جدید یاری کرونایی

به گزارش تنها پیامک، چهار کشور اروپایی که با توافق فرانسه و آلمان مخالفند پیشنهاد جدیدی برای بازسازی اقتصاد کرونازده اروپا ارائه نموده اند. فرانسه و آلمان به تازگی بر سر یک بسته 500 میلیارد یورویی برای جبران خسارت بحران کرونا توافق کردند.

طرح چهار کشور اروپایی برای یک بسته جدید یاری کرونایی

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه چند روز پیش در اقدامی که بی سابقه توصیف شده بر سر ایجاد یک صندوق 500 میلیارد یورویی برای یاری به بازسازی و احیای اقتصاد کشورهای اروپایی که از بحران کرونا آسیب دیده اند به توافق رسیدند.

این پیشنهاد از زمان اعلام رسمی آن، پس از کنفرانس ویدئویی دوشنبه مرکل و مکرون، با استقبال بعضی و انتقاد و مخالفت شمار دیگری از کشورهای اروپایی، از جمله اتریش روبرو شد.

سباستیان کورتس، صدراعظم اتریش از کسانی است که از این پیشنهاد استقبال ننموده و خواهان واگذاری وام های یاریی و عمرانی با بهره نازل به کشورها و واحدهای اقتصادی آسیب دیده از بحران کرونا شده است.

به گزارش اشپیگل آنلاین اتریش، دانمارک، هلند و سوئد روز شنبه، سوم خرداد (23 مه) در تقابل با بسته مورد توافق فرانسه و آلمان، طرحی پیشنهاد نموده اند که هدف آن جلوگیری از توزیع خسارت اقتصادهای آسیب دیده میان همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا عنوان می گردد.

در برنامه ای که مکرون و مرکل بر سر آن توافق نموده اند قرار است علاوه بر صدها میلیارد یورویی که اتحادیه اروپا برای جبران خسارت بحران کرونا در کشورهای اروپایی در نظر گرفته، 500 میلیارد یورو به عنوان یاری بلاعوض به بازسازی اقتصاد کشورهای آسیب دیده اختصاص یابد.

در طرح اتریش و سه کشور دیگر باید برای یک بار یک صندوق یاری های اضطراری برای حمایت از اقتصاد اتحادیه ایجاد گردد و تخصیص منابع این صندوق در یک دوره دو ساله محدود باشد.

وام با بهره نازل به جای یاری بلاعوض

صندوق یاری های اضطراری، همان گونه که صدراعظم اتریش قبلا پیشنهاد نموده بود، قرار است اعطای وام با بهره نازل را ممکن کند و این تدبیر نباید به هیچ وجه به عمومی کردن زیان های بحران کرونا منجر گردد.

به این ترتیب کشورهایی که اقتصادشان بر اثر شیوع کرونا و پیامدهای آن به شدت آسیب دیده، در نهایت می توانند از صندوق اتحادیه اروپا وام بگیرند و ملزم به بازپرداخت بدهی خود در آینده هستند.

بر پایه طرح مشترک چهار کشور اروپایی، کمیسیون اتحادیه اروپا باید منابع مورد احتیاج صندوق یاری اضطراری را از بازارهای اقتصادی تامین کند و آن را به صورت وام در اختیار کشورهای عضو قرار دهد.

در این طرح همچنین پیش بینی شده که وام های دریافتی باید صرف احیا و مقاوم سازی اقتصاد و بخش بهداشت و سلامت در آینده گردد. برخلاف صندوق پیشنهادی فرانسه و آلمان، حجم منابع صندوق یاری های اضطراری معین نشده است.

در توافق مرکل و مکرون اولویت استفاده از 500 میلیارد یورو یاری بلاعوض با کشورها و بخش هایی از اقتصاد است که از بحران کرونا بیشترین خسارت را دیده اند. در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایتالیا و اسپانیا بیش از دیگران به چنین یاری هایی احتیاج دارند.

معضل جلب موافقت 27 کشور اتحادیه اروپا

عملی شدن ایده ایجاد صندوق 500 میلیارد یورویی یاری های بلاعوض، مستلزم موافقت تمام 27 کشور عضو اتحادیه اروپاست. صدراعظم اتریش در چند روز گذشته بارها تاکید نموده که با چنین طرحی موافقت نخواهد کرد.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که پیشتر توافق فرانسه و آلمان را بسیار سازنده توصیف نموده بود، پس از ارائه پیشنهاد جایگزین چهار کشور اروپایی، برای یافتن مدلی که مورد قبول تمام کشورهای عضو اتحادیه باشد کار دشواری در پیش دارد.

او میخواهد روز چهارشنبه طرح پیشنهادی خود برای بودجه اتحادیه اروپا در سال های 2021 تا 2027 را معرفی کند که شامل طرحی برای یاری به اقتصادهای آسیب دیده از بحران کرونا نیز می گردد.

فون درلاین با استقبال از توافق فرانسه و آلمان گفته بود این پیشنهاد همسو با طرحی است که کمیسیون اروپا سرگرم تدوین آن است. شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا این طرح را گامی در راستا درست خوانده و از 27 کشور عضو اتحادیه خواسته در برخورد با آن انعطاف و تفاهم داشته باشند.، دویچه وله

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1028

به "طرح چهار کشور اروپایی برای یک بسته جدید یاری کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح چهار کشور اروپایی برای یک بسته جدید یاری کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید