عدم تمایل اعضای ناتو به همراهی با آمریکا در تنگه هرمز

به گزارش تنها پیامک، سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفت اعضای ناتو تمایلی به حضور در تنگه هرمز کنار نیروهای آمریکایی نشان نداده اند.

عدم تمایل اعضای ناتو به همراهی با آمریکا در تنگه هرمز

به گزارش گروه بین الملل تنها پیامک به نقل از آسوشیتد پرس، مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع آمریکا که امروز پنج شنبه در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو حضور یافته بود، اظهار داشت دیگر اعضای ناتو تمایل چندانی به حمایت از طرح پیشنهادی وی برای مشارکت در آنچه حراست از تردد آزاد کشتی ها در تنگه هرمز خوانده شده، ندارند.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا که تنها 10 روز از انتصاب وی به این سمت می گذرد، در نخستین حضور خود در نشست ناتو مدعی شده که ایران امنیت آبراهه های بین المللی (مشخصاً تنگه هرمز) را به خطر می اندازد؛ وی با طرح این ادعا و بدون ارائه شواهد و مدارک مستدلی در این زمینه از دیگر اعضای ناتو خواسته است که ائتلافی جهت تأمین امنیت تنگه هرمز تشکیل دهند.

مارک اسپر مدعی شد در نشست ماه آینده ناتو جزئیات بیشتری در خصوص تهدیدهای ایران ارائه خواهد نمود تا اعضای ناتو را به پذیرش پیشنهاد خود ترغیب کند.

این مقام آمریکایی در حالی سعی دارد کشورش را تأمین نماینده امنیت تنگه هرمز اعلام کند و ایران را تهدیدی برای امنیت این تنگه راهبردی جلوه دهد که ایران بزرگترین کشور مشرف به تنگه هرمز بوده و برای حفظ امنیت و ثبات این منطقه اهمیت بسیار زیادی قائل است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چندی پیش در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره با تأکید بر اینکه ایران اجازه نخواهد داد که آمریکا تنگه هرمز را ناامن کند، اعلام نمود: ما به طور شفاف اعلام نموده ایم که خلیج فارس و تنگه هرمز خط حیاتی ما هستند و ما برای زندگی خود به آنها وابسته هستیم. ما خواستار آن هستیم که آنها امن و آزاد برای دریانوردی تمامی کشورها و از جمله ایران باشند.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز هفته گذشته اظهار داشت: ایران ضامن حفظ امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز است و همیشه تأکید دارد که آمریکا به عنوان عامل بحران و ناامنی در خلیج فارس باید منطقه را ترک کند.

آمریکایی ها در حالی ایران را به تهدید امنیت تنگه هرمز متهم می نمایند که همین پنج شنبه گذشته یک فروند پهپاد و یک فروند هواپیمای پی 8 آمریکایی (با 38 سرنشین) حریم هوایی ایران را نقض کردند؛ اقدامی که مصداق شاخص تهدید و تنش زایی محسوب می گردد.

ایران مقابل این اقدام آمریکایی ها، از سرنگون کردن هواپیمای سرنشین دار چشم پوشی کرد اما پهپاد متجاوز را هدف قرار داد تا به آمریکایی ها هشدار دهد که تجاوز آنها هرگز بی پاسخ نخواهد ماند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 210

به "عدم تمایل اعضای ناتو به همراهی با آمریکا در تنگه هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم تمایل اعضای ناتو به همراهی با آمریکا در تنگه هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید