عذرخواهی غیررسمی کره شمالی از ویتنام در پرونده قتل برادر کیم جونگ اون

به گزارش تنها پیامک، بعضی منابع خبری گزارش دادند: کره شمالی برای نخستین بار پس از دو سال از قتل کیم جونگ نام برادر ناتنی رهبر این کشور، از ویتنام برای درگیر شدن یک تبعه آن در این پرونده به طور نیمه رسمی عذر خواهی نموده است.

عذرخواهی غیررسمی کره شمالی از ویتنام در پرونده قتل برادر کیم جونگ اون

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش ایرنا، کیم جونگ نام برادر ناتنی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی 13 فوریه 2017 (25 بهمن 95) هنگام بازگشت به خانه خود در ماکائو از فرودگاه بین المللی کوالالامپور، مورد حمله دو زن با ملیت های اندونزیایی و ویتنامی نهاده شد و ساعتی بعد به سبب مسمومیت شدید ناشی از اسشتمام گاز اعصاب درگذشت.

دوان زی هونگ29 ساله ویتنامی و سیتی آسیه25 ساله اندونزیایی از ابتدای دستگیری مدعی شدند که تصور می کردند تمامی صحنه جنایت تنها یک فیلم برداری دوربین مخفی بوده و آن ها در قتل برادر رهبر کره شمالی بی گناه بوده و خود را قربانی یک توطئه می دانند.

این درحالی است که بعضی دیگر از کارشناسان قضایی این پرونده می گویند، متهمان اصلی این حادثه توسط ماموران کره شمالی تعلیم دیده بودند.

با این وجود متهمان این قتل در مدت 2 سال گذشته در جلسات دادگاه همچنان خود را بی گناه دانسته و ادعا کردند که فریب خورده اند.

بعضی رسانه های غربی فعال در حوزه جنوب شرق آسیا با انتشار خبری دراین زمینه اعلام کردند یک مقام ارشد دولتی کره جنوبی در ویتنام گفته است که کره شمالی به تازگی از ویتنام به دلیل اتهام علیه زن ویتنامی در این پرونده ترور عذرخواهی نموده است.

طبق گزارش های رسانه ای، افکارعمومی در ویتنام از مساله ایجاد شده برای زن تبعه ویتنامی در این پرونده ناراحت و خشمگین هستند.

دولت ویتنام نیز در پی بروز این مساله خواهان عذرخواهی رسمی کره شمالی شده و تهدید نموده که احتمالا روابط را با پیونگ یانگ را به حداقل خواهد رساند.

این اظهارات پس از سفر هفته گذشته ری یونگ هو وزیر امورخارجه کره شمالی به ویتنام مطرح شد.

دیلی تلگراف در گفت: وگو با وکیل هونگ زن ویتنامی عامل ترور برادر ناتنی رهبر کره شمالی نوشت: هونگ به دلیل علاقه بسیار زیادش به تبدیل شدن به یک چهره و شخصیت تلویزیونی فریب خورده و مورد هدف نهاده شده است.

کره شمالی تاکنون رسما هر نوع دخالت خود را در ترور کیم جونگ نام رد نموده است.

کیم جونگ نام پسر ارشد کیم جونگ ایل رهبر سابق کره شمالی بود که تا سال 2001 به عنوان وارث پدر و رهبر بعدی این کشور شناخته می شد.

ری یونگ هو وزیر امور خارجه کره شمالی در سفر چهار روزه خود با مقامات دولت ویتنام درمورد نتایج اصلاحات Doi Moi (نوسازی) مالی ویتنام که از سال 1986 تاکنون دراین کشور اجرا شده و سبب فقر زدایی و رشد و توسعه در ویتنام شده، گفت: وگو و رایزنی کرد.

این سفر درحالی انجام شد که آمریکا از همه کشور های دنیا خواسته تا پیش از خلع سلاح هسته ای توسط پیونگ یانگ تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی را رعایت نمایند.

ویتنام با رشد مالی 7 درصد پرسرعت ترین رشد مالی را پس از چین و هند به خود اختصاص داده است.

در ماه های اخیر، کره شمالی که بشدت تحت تحریم مالی شورای امنیت به دلیل توسعه برنامه های تسلیحات هسته ای قرار گرفته است، اعلام نموده که میخواهد مدل اقتصاد ویتنام را برای برطرف مسائل مالی اش به کار گیرد.

وزیر امورخارجه کره شمالی پس از سال ها در اواسط ماه جاری در راس یک هیات عالی رتبه به ویتنام سفر نموده که ناظران منطقه ای آن را تلاشی در جهت گسترش همکاری های مالی پیونگ یانگ با کشور های جنوب شرق آسیا بدون توجه به پافشاری آمریکا در حفظ تحریم های کره شمالی ارزیابی می نمایند.

منبع: انتخاب
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 430

به "عذرخواهی غیررسمی کره شمالی از ویتنام در پرونده قتل برادر کیم جونگ اون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عذرخواهی غیررسمی کره شمالی از ویتنام در پرونده قتل برادر کیم جونگ اون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید