فراموشی عواطف و احساسات؛ دستاورد آپارتمان نشینی، لزوم بازگشت به ارزش ها

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران: فاصله دریافت از بعضی ارز ش ها مانند رعایت حق همسایگی مشکلاتی را ایجاد نموده که قابل تامل است و لزوم بازگشت به این مسائل که روزگاری ارزش نخست بسیاری از جوامع به خصوص کشور ما بود را متذکر می گردد.

فراموشی عواطف و احساسات؛ دستاورد آپارتمان نشینی، لزوم بازگشت به ارزش ها

جهت دریافت خدمات در ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

یاد خانه مادربزرگ بخیر؛ خانه ای به اصطلاح امروزی ها کلنگی اما بسیار باصفا که چند درخت باحوضی کوچک در وسط آن خودنمایی می کرد. غروب که می شد به خصوص در فصل تابستان پدربزرگ اغلب اوقات با هندوانه ای که در دست داشت لبخندزنان وارد حیاط می شد و در حالی که با خوشرویی به مادربزرگ خسته نباشید می گفت، هندوانه را در حوض می انداخت. مادربزرگ نیز با استکانی چای خوش رنگ و تازه دم در استکانی کمر باریک، از همدم سال های زندگیش پذیرایی می کرد.

در بسیاری از این شب ها، اعضای دیگر خانواده برای شب نشینی به خانه پدربزرگ و مادربزرگ می آمدند که گاهی در این مهمانی ها بعضی همسایگان نیز حضور داشتند و در خصوص مسائل مختلف از اختلافات خانوادگی گرفته تا مشکل بیکاری و مسائل اقتصادی، با پدربزرگ صلاح و مشورت می کردند؛ او نیز که جزء ساکنان قدیمی و در حقیقت معتمدین محله بود، با رویی گشاده سعی در رفع مسائل همسایگانش داشت. بیشتر این مسائل با وساطت معتمدین محله و البته همکاری سایر همسایگان رفع می شد.

بر اساس آموزه های دینی و فرهنگ اسلامی و ایرانی، توجه به حال همنوعان به خصوص همسایگان مورد تاکید بسیار است به طوری که امام باقر (ع) از رسول خدا نقل فرموده است کسی که شب را سیر بخوابد ولی همسایه اش گرسنه باشد، به من ایمان نیاورده است. این حدیث و آیات و احادیث مشابه بیانگر میزان اهمیتی است که اسلام برای همسایگان قائل است.

با وجود پیشرفت هایی که در زندگی بشری اتفاق افتاده، بسیاری از ارزش ها به خصوص در جوامع سنتی و پایبند به ارزش های دینی، کمرنگ شده است؛ به طور مثال آپارتمان نشینی و مشغله های روز مره زندگی اجتماعی موجب شده تا همان افرادی که در گذشته مانند عضوی از اعضای خانواده و مشکل گشای هم بودند، امروز از حال هم بی خبر بوده و حتی در موارد بسیاری، همسایگان خود را که تنها دیواری نازک آنها را از هم جدا می نماید، نشناسند.

در سال های اخیر، اخباری مبنی بر کشف جسد افراد بعد از چند روز در منازلشان شنیده شده است؛ در حالی که وقتی موضوع را از همسایگان فرد متوفی جویا می شوی، بسیاری از آنها از حال و روز این فرد بی خبر بودند ولی اگر حداقل ارتباطی بین این افراد وجود داشته باشد، ممکن است شاهد چنین مواردی نباشیم.

همچنین در بسیاری از موارد افراد به جای توجه به حقوق همسایگان، این موضوع را نقض نموده یا آن را نادیده می گیرند؛ به طور مثال در مجتمع های مسکونی، بسیاری از ساکنان قوانین و مقررات مشخص شده را رعایت نمی نمایند و حتی در مواردی با انجام ندادن آن موجبات نارضایتی همسایگان را فراهم می نمایند.

به هر ترتیب، بازگشت به مبانی و ارزش هایی که روزگاری ارزش نخست بسیاری از جوامع کهن به خصوص کشور ما محسوب می شد، ضروری به نظر می رسد چرا که ایرانیان با فاصله دریافت از این ارزش ها، از اصل و ریشه خود فاصله گرفته و تمام ارتباطات آنها تنها به ارسال یک پیامک خلاصه شده است که جای بسی تامل دارد.

مهدیه سید میرزایی ، بخش اجتماعی تنها پیامک

منبع: تسنیم
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 700

به "فراموشی عواطف و احساسات؛ دستاورد آپارتمان نشینی، لزوم بازگشت به ارزش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراموشی عواطف و احساسات؛ دستاورد آپارتمان نشینی، لزوم بازگشت به ارزش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید