فن بدل توریسم به کرونا

به گزارش تنها پیامک، بنابر اعلام شورای جهانی سفر و گردشگری گرایش و رفتار مسافران به گردشگری داخلی و منطقه ای به منظور سفر های با ریسک پایین، قابل اعتماد و نزدیک تغییر یافت. کووید-19 با تغییر گرایش مسافران به سوی گردشگری داخلی و منطقه ای منجر به تحقق برنامه ریزی های گسترده در کوتاه مدت خواهد شد. این امر فرصتی منحصربه فرد به بخش سفر و گردشگری برای تجدیدنظر و ایجاد مدل های تجاری و اقتصادی جدید با مشارکت جوامع محلی خواهد داد.

فن بدل توریسم به کرونا

به گزارش جهانی اقتصاد، با همه گیری کووید-19 و وارد شدن ضربه سهمگین بر بازار گردشگری، ترس از سفر منجر به تغییر گرایش مسافران از سفر های بین المللی به سفر های داخلی شده است و پس از یک رکود سنگین در بازار گردشگری تا به امروز سفر های داخلی و منطقه ای درحال بازیابی و احیا است، اما سفر های طولانی و بین المللی به زمان بیشتری برای ریکاوری نیازمند است.

در چین به عنوان یکی از نخستین کشور هایی که سفر ها را شروع کرده است، حدود 77 درصد از شهفرایندان پس از گذشت سه ماه از بحران کرونا سفر داخلی را ترجیح داده اند. همچنین حدود 71 درصد از مسافران آمریکایی توجه خود را بر مقاصد داخلی متمرکز کرده اند و این در حالی است که این رقم در سال گذشته 58 درصد بوده است.

حتی حدود 47 درصد از مسافران سفر های جاده ای درون ایالتی را برگزیدند. با توجه به فرایند رشد کرونا در سراسر جهان و نگرانی های موجود در مکان های شلوغ و ترس از آلوده شدن یا قرنطینه شدن در مقصدی دور مسافران تمایل به سفر و اقامت در مقاصد نزدیک در داخل یا منطقه ای یافته اند و کاهش 86 درصدی سفر های هوایی در آمریکا نمایانگر این نگرانی هاست.

در اروپا نیز رزرو ها از مقصد کارائیب به اروپا به ویژه کشور های اسپانیا، یونان، فرانسه و پرتغال افزایش یافته است. البته قرنطینه ها و محدودیت های سفر در برخی مقاصد همچنان تاثیرات منفی بر اقتصاد محلی دارند و مانع بهبود بخش سفر و گردشگری می شوند.

باتوجه به عدم اعتماد به اشتغال و درآمدزایی مردم در آینده و افزایش نرخ بیکاری در کشور های عضو سازمان همکاری های مالی و توسعه مالی (OECD) و کاهش سطح طبقه متوسط، افراد بر سفر های داخلی و ارزان متمرکز خواهند شد. زیرا شهفرایندان به طور فزاینده ای نگران از دست دادن شغل خود هستند و این میزان در آمریکا به 60 درصد رسیده است. براین اساس میزان درآمد نقش مهمی در تصمیم گیری برای سفر های داخلی در کوتاه مدت یا میان مدت خواهد داشت.

همچنین سفر ها از شکل گروهی و خانوادگی درآمده و بیشتر به شکل انفرادی پیش می رود. جوانان به دلیل منعطف تر بودن و قدرت ریسک بالاتر در برابر خطرات میل سفر بیشتری نسبت به خانواده ها و افراد مسن دارند. خانواده هایی که یکی از افراد آن دارای مشکل جسمانی یا کهولت سن هستند میل سفر در آن ها بسیار کم و نزدیک به صفر خواهد ماند.

مسافران کم خطر و سالم، ماجراجو، کوهنورد و موج سوار شروع به سفر خواهند کرد. پس از زلزله در نپال در سال 2015، سفر های ماجراجویی سریع تر از سایر بخش ها بهبود یافت. البته ریسک پذیری در فرهنگ های مختلف متفاوت است و برخی ملیت ها به ایمنی مقصد برای سفر بسیار اهمیت می دهند.

تنها 12 درصد از مسافران چینی احتمال دارد که سفر تفریحی در سطح بین المللی را انتخاب کنند درحالی که این رقم برای انگلیسی ها 54 درصد و برای آلمانی ها 52 درصد است. مسافران ژاپنی و کره ای نیز حساسیت بیشتری نسبت به خطر و سفر های پرخطر نشان می دهند و بیشتر از تبلیغات و بازاریابی به توصیفات مسافران اعتماد می کنند. خانواده های جوان در میانگین سنی 25 تا 40 سال نیز تمایل به سفر های بین المللی درآینده نزدیک دارند.

بررسی های شورای جهانی سفر و گردشگری نشان می دهد: به منظور جلوگیری از ازدحام جمعیت، مسافران به طور فزاینده ای به سوی طبیعت در جهت های فرعی و خارج از شهر گرایش یافته اند. کووید-19 حدود 40 درصد از مسافران آمریکایی را واداشته است که درباره مقاصدی که انتخاب کرده اند تجدیدنظر کنند.

حدود 38 درصد مقاصد ساحلی و حدود 30 درصد شهر های کوچک و مناطق روستایی را برای سفر برگزیدند. این مقاصد درحال تبدیل شدن به بیشترین رزرو ها برای آینده به ویژه در آلاسکا و سفر های قایق اجاره ای است. با تغییر گرایش مسافران به سوی مقاصد کمتر شناخته شده و کسب تجربیات جدید، ایجاد تقاضا برای بازار های محلی و دوچرخه سواری افزایش خواهد یافت. در واقع گرایش سفر به سوی اصالت یک کشور پیش می رود و در تعریف لوکس بودن سفر تغییراتی ایجاد خواهد شد و در قالب گردشگری ماجراجویی، اقامتی راحت و غذا های خوشمزه در یک محیط برون شهری رخ خواهد داد.

اگرچه در دوران بحران کرونا سفر های مجازی و دیجیتالی شدن سفر ها بسیار مطرح شد، اما شک و تردید های بسیاری درباره واقعیت مجازی به عنوان جایگزینی برای سفر وجود دارد، زیرا مردم میل به تجربه واقعیات و سفر های منحصربه فرد دارند به طوری که 79 درصد از مردم با رفع محدودیت ها به سمت مقاصد دلخواه خود خواهند رفت و افراد سفر و اوقات فراغت را به خرید لباس و محصولات گران ترجیح می دهند و به دنبال تامین منابع مالی خود برای کسب تجربه جدید سفر در طبیعت با دوستان و خانواده برمی آیند و گردشگری به سوی ظهور مقاصد جدید در مکان های کم جمعیت و به دور از مقاصد انبوه سازی پیش می رود.

همچنین باتوجه به بی اعتمادی ها، مسافران اهمیت بیشتری به برنامه ریزی قبل از سفر می دهند و پیش از سفر برای دسترسی سریع و کسب اطلاعات شفاف به موسسات آنلاین و به روز شده اعتماد می کنند. بیش از 75 درصد از مسافران آمریکایی اظهار کردند که برای سفر های تفریحی بعدی خود برنامه های توسعه یافته و متناسبی را تهیه کرده اند. باوجود عدم اطمینان به سفر، مسافران اهمیت بیشتری به برنامه ریزی قبل از سفر می دهند و برای دسترسی سریع و شفاف به اطلاعات، به انجمن های آنلاین اعتماد می کنند. در حقیقت، بیش از 75 درصد مسافران آمریکایی اظهار کردند که برای سفر اوقات فراغت بعدی خود برنامه ای تا حدودی توسعه یافته یا بسیار خوب تهیه کرده اند.

مسافران در برنامه های سفر خود به دنبال بهینه سازی فرصت های محدود سفر خود هستند و تعطیلات طولانی تر را برای سفر های خود به جهت های کوتاه انتخاب می کنند و سفر های خود را به 6 تا 9 روز می رسانند و این در حالی است که تا پیش از این میزان به طور متوسط بین 5/ 3 تا 5 روز بوده است. در آرژانتین مسافران درصدد به حداکثر رساندن اقامت شبانه خود در مقاصد هستند که این می تواند سفر های طولانی تر و برنامه های سفر 20 روزه را نشان دهد.

مسافران همچنین انتظار دارند در رزرو های بعدیشان انعطاف پذیری بیشتر و شرایط مطلوب تری وجود داشته باشد. حدود 70 درصد از مسافران در آمریکای شمالی ادعا کردند که تنها در صورت ایجاد تغییر تاریخ رزرو سفر بدون اعمال جریمه در آینده البته درصورت اطمینان از پروتکل بهداشتی مجددا سفر های خود را رزرو می کنند. بخش خصوصی درحال تحقق درخواست های مسافران است.

شرکت های اماراتی برنامه معافیت جریمه سفر های کنسل شده را تمدید کرده و شرکت رویال کارائیب، رزرو جدید با شعار سفر دریایی اطمینان بخش را در دستور کار قرار داده است. این شرکت در سیاست پیشین خود مهلت مشخصی را برای سفر های لغو شده تعیین کرده بود، اما اکنون این اختیار را به مسافران خود داده است که برنامه سفر خود را برای تعطیلات موجود حفظ کنند یا آن را به زمان دیگری موکول کنند.

کاهش سفر و رکود بازار گردشگری در مقایسه با سال 2019 شرایط مساعدی را برای قدرتمندسازی مسافران فراهم کرده و مسافران قدرت بیشتری برای درخواست شرایط سفر خود به ارائه دهندگان سفر به دست آورده اند. مسافران با استفاده از فضای مجازی و رسانه های اجتماعی، عدم رعایت فاصله گذاری های اجتماعی در سفر ها را برجسته می کنند و شرکت ها را ملزم به پاسخگویی می کنند.

شرکت هواپیمایی یونایتد متعهد شده است که اگر ظرفیت پرواز ها زیاد و فاصله ها نزدیک باشد به مشتریان از 24 ساعت قبل اطلاع دهد و به آن ها اجازه دهد پرواز های دیگری را رزرو کنند یا مبلغ پرداختی خود را دریافت کنند. ارائه دهندگان خدمات سفر به منظور محافظت از اعتبار و شهرت خود و حفظ اعتماد مشتریان در جهت رضایت آنان اقداماتی انجام خواهند داد.

بررسی های شورای جهانی سفر و گردشگری نشان می دهد اگرچه سفر های تجاری در اولویت بهبودی بخش های سفر نیست، اما برای اقتصاد جهانی اساسی و ضروری است. از حملات 11 سپتامبر تا بحران مالی جهانی در سال 2008 سفر های تجاری جهانی توانستند به طور موثر از شوک ها بازگردند.

در بحران کرونا با برگزاری بسیاری از جلسات به شکل مجازی این سوال ایجاد شد که برای انجام امور تجاری به جلسات حضوری نیاز بوده است؟ محققان در دانشگاه هاروارد به بررسی ارتباط مستقیم بین سفر های تجاری برای ورود به یک کشور و رشد صنایع موجود و جدید پرداخته اند.

براساس این تحقیقات سفر های تجاری منجر به تبادل ایده ها شده و در صورت استفاده کارآمد می تواند از سازمان ها در ایجاد روابط و مشارکت های اعتمادساز حمایت کند که این امر در نتیجه منجر به حمایت از رشد مالی می شود. سفر های تجاری احتمالا ابتدا به شکل داخلی ازسر گرفته می شود و به دنبال آن سفر های منطقه ای به راهرو های مسافرتی و سفر های بین قاره ای تبدیل خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1359

به "فن بدل توریسم به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فن بدل توریسم به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید